Neděle, 1.10.2023
Ostatní volný časVolný časVzdělávání

Finále největší chemické soutěže nabídlo bohatý program

Mladý chemik - logoVe čtvrtek 16. ledna 2014 se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích uskutečnilo regionální finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.

Třicítka finalistů z 26 základních škol poměřila své síly v laboratorních dovednostech. „Soutěž probíhala od října loňského roku v pěti krajích a zúčastnilo se jí celkem 3 000 žáků devátých tříd z více než 170 základních škol. Probojovat se až do finále je obrovským úspěchem, který svědčí o vynikajících schopnostech a znalostech soutěžících,” přibližuje ředitel pořádající SPŠCH Pardubice Jan Ptáček. Po dvoukolovém testování teoretických znalostí čekaly na žáky dvě laboratorní úlohy: určování plynů vznikajících při reakci silné kyseliny se solí slabé kyseliny a stanovení hmotnostního obsahu síranu sodného v roztoku. Po 75 minutách práce se většina soutěžících shodla, že zadání bylo vyvážené. „Určování plynů mi šlo skvěle, dokonce bylo i zábavné. Horší jsou už výpočty, tam si nejsem nikdy jistá. Vidím to tak na patnácté místo,” zhodnotila s úsměvem své šance Anežka Vančurová ze ZŠ Řečany nad Labem, která uvažuje o studiu na pardubické průmyslovce.

Zatímco žáci soutěžili, učitelé besedovali s náměstkyní hejtmana Pardubického kraje pro oblast školství, kultury a památkové péče Janou Pernicovou. „Každé takové setkání je velmi přínosné, protože se nese v duchu neformálního předávání poznatků přímo z praxe. A jsem přesvědčena, že znalosti dnešních finalistů jsou z poloviny dílem dobře odvedené práce jejich učitelů, za což bych jim chtěla poděkovat,” konstatovala krajská radní. Důležitou roli pedagogů zdůraznil i Petr Kalenda, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Chemie je sice racionální vědecká disciplína, ale na základním stupni je třeba žáky pro ni nadchnout. Motivovat je efektními pokusy, ukázat jim krásu a potřebnost oboru v každodenním životě. Pokud se to podaří, existuje reálná šance, že chemii zůstanou věrní,” uvedl profesor Kalenda, jehož fakulta soutěž od počátku podporuje.

Mladý chemik

Dalším zpestřením pro učitele i žáky byla exkurze ve společnosti Synthesia. Odjíždělo se přímo od školy tematicky vyzdobeným „Chemobusem”, nechyběl ani symbolický přípitek ze zkumavky. „Naše společnost stála před lety u zrodu této soutěže. Dnešní exkurze má podobu tak trochu happeningu a zábavnou formou propojuje teorii s praxí. Věřím, že mnozí finalisté se k nám po absolvování střední nebo vysoké školy rádi vrátí,” uvedl personální ředitel společnosti Synthesia Jiří Myška, který byl „účastníkům zájezdu” zasvěceným průvodcem.

Finálové klání rozhodlo o celkovém pořadí kategorie jednotlivců. To vzejde ze součtu bodových zisků z druhého kola a regionálního finále. Na vyhlášení výsledků si mladí chemici ale budou muset ještě počkat. „Soutěž pokračuje 19. února projektovým dnem. Ten může zamíchat pořadím v soutěži o nejlepšího učitele a školu s nejúspěšnějšími chemiky. Prvních sedm z regionálního finále navíc postoupí do finále celostátního, které proběhne 4. června 2014 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Výsledky všech kategorií proto oznámíme až při slavnostním vyhlášení,” objasňuje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola a předání cen se uskuteční 27. března 2014 v pardubickém ABC Klubu Na Olšinkách. I letos se mohou žáci, učitelé a hosté těšit na zábavné odpoledne s pestrým a poutavým programem. „Naším cílem je pobavit přítomné a představit chemii v její hravé podobě. Protože hravost je přirozeným stavem nejen dětské, ale i dospělé mysli, která si zachovala tvůrčí schopnosti. Všichni finalisté si díky partnerům soutěže odnesou velmi atraktivní ceny,” uzavřela Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizuje.

Finále největší chemické soutěže nabídlo bohatý program

Více informací na www.mladychemik.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.