Středa, 17.4.2024
HudbaKultura

Folkoví The Lumineers zaplnili pražskou Lucernu

The Lumineers

20. listopadu 2016 vystoupila ve velkém sále pražské Lucerny americká folkrocková kapela The Lumineers v rámci svého turné THE CLEOPATRA WORLD TOUR. Jako speciální host vystoupil kanaďan, který si říká Bahamas.

Před Lucernou se mačkali fanoušci dávno před jejím otevřením, které bylo načasováno na sedmou hodinu. Řada se pěkně, jako had, táhla od Lucerny směrem k Václaváku a dosahovala až do Jindřišské ulice. Z dálky to připomínalo řadu na pomeranče za totáče.

Ufff… a jsme uvnitř. A vypadá to, že bude fakt plno… i druhé patro se plní a to to ještě ani nezačalo.

Kanadský zpěvák a kytarista Afie Jurvanen, spíše známý jako Bahamas začal svoji předskokanskou úlohu o půl deváté, přesně tak, jak bylo plánováno. Své debutové album Pink Strat mu vyšlo v roce 2009. Nyní má za sebou již tři alba, poslední, pod názvem Bahamas is Afie, mu vyšlo před dvěma lety. Na pomoc si vzal čtyři spoluhráče a příjemnou, pohodovou muzikou vyplnili svůj půlhodinkový vyhrazený čas.

 

 

 

The Lumineers, foto: Peter Fulop

The Lumineers přicházejí na řadu až o půl desáté. První skladba Sleep on the Floor a fanoušci si začínají prozpěvovat. Pak přichází Ophelia a celá Lucerna už zpívá s kapelou. Na konci písničky pak Wesley vítá česky Prahu. A pak už to jede, jedna hitovka za druhou. Ho Hey zpívá každý, skladbu Cleopatra dav protleská skoro celou. V písni Classy Girls si jeden z fanoušků zahraje na držák xylofonu a ve skladbě Submarines se Wesley vydá do kotle mezi fanoušky.

Jednotlivé skladby jsou proloženy jen výměnou nástrojů. Kromě klasických kytar, bas a bicích zahráli členové kapely také na varhany, xylofon, akordeon či violoncello. Střídají se skladby z nového alba a největší hity z alba debutového. Hitovka Angela končí výstřelem flitrů do kotle. Při Big Parade kolem nás v druhém patře tancuje několik dvojic a užívá si koncert… a hlavně trošky místa kolem sebe.

Skladba Patience ukončuje základní set, následuje poděkování … a už se dav dožaduje přídavků – a ty jsou celkem tři. Celý koncert je zakončen hitovkou Stubborn Love.

Kdo má rád Lumineers a jejich první koncert u nás prošvihl, udělal rozhodně velkou chybu. A jen doufejme, že se k nám kapela zase brzo vrátí.

Ještě na Václaváku potkáváme hloučky, které si prozpěvují refrény z Lucerny. Na tenhle koncert jen tak nezapomenu.

 

The Lumineers, foto: Peter Fulop

 

 

 

The Lumineers

Wesley Schultz
Jeremiah Fraites
Neyla Pekarek
Stelth Ulvang
Byron Isaacs

The Lumineers vydali v roce 2013 stejnojmenné debutové album “The Lumineers“, za které byli hned dvakrát nominováni na prestižní cenu Grammy. S písněmi “Ho Hey” či “Stubborn Love” se probojovali na nejvyšší příčky hudebních žebříčků. Zakladatelé kapely Wesley Schultz a Jeremiah Fraites složili píseň “The Hanging Tree” do filmu “Hunger Games”, která se stala světovým hitem. Na jaře letošního roku vydala kapela dlouho očekávané album “Cleopatra“.

 

The Lumineers, foto: Peter Fulop

 

Playlist

Sleep on the Floor
Ophelia
Flowers in Your Hair
Ho Hey
Cleopatra
Charlie Boy
Dead Sea
Where the Skies Are Blue
Classy Girls
Submarines
Slow It Down
Subterranean Homesick Blues
Gun Song
Angela
Big Parade
In the Light
My Eyes
Patience

Long Way From Home
Morning Song
Stubborn Love

Více na http://thelumineers.com a na http://bahamasmusic.net.

 

The Lumineers 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.