Úterý, 16.4.2024
HudbaKultura

Gabriela Demeterová a Komorní filharmonie Pardubice

Gabriela Demeterová a Komorní filharmonie PardubiceNeděle 14. března 2010 od 16 hodin

Kulturní klub Skuteč

Účinkují:
Gabriela Demeterová
Komorní filharmonie Pardubice
Skutečský smíšený pěvecký sbor Rubeš, sbormistr Zdeněk Kudrnka
Pěvecký sbor Cantus Amici Pardubice, sbormistr Tomáš Židek

Sólo zpěv: Eva Kolková – soprán, Václava Housková – mezzosoprán, Dušan Růžička – tenor, Leoš Krejčí – bas

Dirigent: Leoš Svárovský

V první části programu úvodního festivalového koncertu se publiku s doprovodem Komorní filharmonie Pardubice představí Gabriela Demeterová. Tato houslistka, violistka, sólistka světových orchestrů a první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina je držitelkou mnoha vzácných ocenění. Mimo jiné také získala titul Žena roku 2005 v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine. Cena jí byla udělena za přínos v oblasti umění, za dosažené výsledky a reprezentaci české kultury u nás i v zahraničí.

Současně byla Gabriela Demeterová zařazena do publikace TOP 50 nejzajímavějších žen v ČR. Pravidelně koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě.  Housle, na které Gabriela Demeterové hraje, pocházejí z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855 a  Kašpara Strnada z roku 1795.  Tento vzácný nástroj má zapůjčený ze státní sbírky nástrojů Národního muzea v Praze.

Komorní filharmonie Pardubice patří mezi špičkové české orchestry. Svým obsazením je menším symfonickým tělesem haydnovsko-mozartovského typu. Jako jediný profesionální orchestr Pardubického kraje má nezastupitelnou roli v hudebním životě tohoto regionu. V Pardubicích pořádá abonentní cykly, koncertuje v dalších městech kraje i celé republiky. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v České republice a znají ji také posluchači v mnoha prestižních koncertních sálech v Evropě i zámoří. Komorní filharmonie Pardubice je oceňována pro stylovost interpretace a mimořádnou kvalitu orchestrálního zvuku. Dirigentem koncertu je Leoš Svárovský, který byl 12 let šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice.

Ve druhé části programu zazní jedno z nejvýznamnějších děl Václava Jana Tomáška – Requiem pro sóla sbor a orchestr. Vedle Komorní filharmonie Pardubice se představí shora jmenovaní sólisté a dva spojené pěvecké sbory. Tím prvním bude sbor s více než stočtyřicetipětiletou tradicí – Pěvecký sbor Rubeš, který od roku 2009 řídí sbormistr Zdeněk Kudrnka. Ten svými hlasy podpoří pardubický Pěvecký sbor Cantus Amici, jehož sbormistrem je Tomáš Židek.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.