Úterý, 5.12.2023
Deskové hryVolný čas

Herní novinka – Neanderthal: Lovci mamutů

Neanderthal: Lovci mamutůNeanderthal: Lovci mamutů

Nacházíme se před 43 000 lety v Evropě, v době ledové. Stáváte se jedním ze tří druhů – neandertálcem, kromaňoncem nebo archaikem – a snažíte se přežít v tehdejších drsných podmínkách.

Své lovce vysíláte, aby lovili pleistocenní megafaunu, a přitom se snažili vyhnout predátorům. Starší vašeho druhu se zaměřují na rozdělávání ohně, nové vynálezy nebo domestikaci zvířat. Ženy posíláte sbírat potravu nebo učit děti nová slova. Ženy zároveň mají unikátní schopnost, která umožňuje propojit jednotlivá řečová centra mozku. Mozek se tak stane „jazykově průchozím“ a umožní abstraktní myšlení, díky němuž váš druh zažehne kulturní revoluci. Volíte si mezi promiskuitním, harémovým nebo párovým sexuálním chováním a s tím souvisí i způsob získávání zdrojů. Komu se podaří zvítězit?

Hra využívá mechanismu umisťování jednotlivých lovců příslušného druhu k různým činnostem (worker placement), kombinovaného s vyjednáváním, komunikací, dražbou a s vlivem náhody, jejíž dopady lze efektivně eliminovat. Dochází k živé interakci mezi hráči, kteří si vzájemně mohou jak škodit, tak pomáhat. Zároveň se dozvíte mnoho zajímavostí z tehdejší doby, ať už o pralidech a jejich vývoji, nebo o živočiších, kteří tehdy žili. Tuhle deskovku můžete hrát až ve třech hráčích, ale užijete si ji i sami – tedy buď hrajete za všechny tři druhy a snažíte se spolupracovat, nebo pouze za jeden druh a vaším úkolem je jednoduše přežít.

Oproti anglické verzi jsou pravidla v české mutaci hry aktualizovaná dle poslední elektronické verze a byla doplněna variantu hry pro jednoho hráče pouze s jedním druhem, která v původních pravidlech chybí. 

Hra byla v roce 2015 nominována v kategorii nejlepší sólo hra na serveru BoardGameGeek.com.

Neanderthal: Lovci mamutů

Obsah balení:

  • Pravidla (včetně rozsáhlých poznámek o době ledové a autorovy eseje)
  • 3 desky hráčů
  • 10 hracích kostek
  • 45 plastových disků (15 oranžových, 15 černých a 15 bílých – znázorňují slova ze společenské, přírodní a technické oblasti a ve hře slouží jako platidlo)
  • 54 dřevěných kostek (18 červených, 18 zelených a 18 žlutých – znázorňují lovce, starší a manžely jednotlivých druhů)
  • 3 dřevěné válce (červený, zelený a žlutý – znázorňují vůdce jednotlivých druhů)

 Neanderthal: Lovci mamutů

 


Neanderthal: Lovci mamutůNeanderthal: Lovci mamutů

Počet hráčů:                        1 – 3
Doporučený věk:                12+
Délka hraní:                         1 až 2 hodiny

Obtížnost:                             střední
Pravidla hry:                         zde

E-shop:                                 www.FoxIntheBox.cz

BGG:                                      https://boardgamegeek.com

 

Neanderthal: Lovci mamutů

 

 

Neanderthal: Lovci mamutů

 

Neanderthal: Lovci mamutů

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.