Neděle, 24.9.2023
Chrudim

Historie Chrudimi – Bohumil Benoni

Bohumil BenoniJedním z dalších významných rodáků Chrudimi je určitě Bohumil Benoni. Vyznačoval se především nádherným barytonovým hlasem, který mj. uplatnil i v Národním divadle v Praze.

Benoni se narodil 25. února 1862 v Chrudimi. Po několikaletých studiích na gymnáziu a chrudimské hospodářské škole se začal zdokonalovat ve zpěvu u Jana Ludevíta Lukese (1881 – 1883). Po pohostinském vystoupení 7. dubna 1883 (jako Valentin v opeře „Faust a Markétka“) byl ihned přijat do opery Národního divadla v Praze se zpětnou platností od 1. dubna 1883. V Národním divadle byl činný až do svého odchodu na odpočinek 30. června 1912. S úspěchem hostoval i na dalších pražských a mimopražských operních scénách, kde si vydobyl popularitu i mezi nejprostšími divadelními diváky. Činil se též koncertně.

V Národním divadle se zpočátku kvůli těžké konkurenci jen těžko uplatňoval. Zanedlouho se díky svému krásnému, sytému, měkkému, zvučnému barytonovému hlasu s velkým rozsahem začal pomalu ale jistě uplatňovat. Přesto zpočátku jeho herecké vlohy pokulhávaly za pěveckými dovednostmi (nedařilo se mu přesně postihnout charakterizaci vlastnosti postavy). Během dozrávání si uvykl na určité manýry a také zlozvyky (nekontrolovatelné výkřiky a afektovaná teatrální gesta a mimiku), kterých se později jen těžko zbavoval. V první fázi své kariéry byl označen jako „patetický baryton“ s doznívajícími romantizujícími manýry a částečně s realistickými a naturalistickými hlasovými dispozicemi.

Ve druhé fázi pomalu začal své herectví prohlubovat a psychologicky je zkonkrétnil. Se svým realistickým herectvím a zpěvem se zařadil mezi nejvýznamnější a nejlepší české barytonové zpěváky konce 19. a začátku 20. století. Patří mu velký dík za zproštění opery od formalistického pojetí a vyžíváním všech hereckých i pěveckých elementů, například propracovaná maska, práce s rekvizitami, mimické umění, gestikulace, zpěv, kostýmy nebo postavení těla. Na prknech historické budovy Národního divadla se během třiceti let zjevil v desítkách a desítkách operních představení. Historický význam pěvce Bohumila Benoniho (osvojil si i baletní prvky a pózy) pro dějiny české opery je dnes už neotřesitelný.
Jeho ženou byla herečka Národního divadla Hana Dumková – Benoniová (1868 – 1922). Bohumil Benoni zemřel 10. února 1942 v Bělé pod Bezdězem, patnáct dní před svými osmdesátými narozeninami. Jeho ostatky spočinuly v rodné Chrudimi.

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.