Neděle, 3.12.2023
Chrudim

Historie Chrudimi – Chrudimský hrad

ChrudimJediné, co po něm zbylo, jsou staré hradby a pozůstatky věží. O čem to mluvíme? Přece o chrudimském hradu, který se nám do současnosti už bohužel nedochoval. A ani písemných zmínek o tomto objektu příliš nemáme.

V zakládací listině, jež se v originále nezachovala, se objevuje zmínka o chrudimském hradu a o staré Chrudimi. U nově zakládaného města požadoval panovník jeho sílu a pevnost, kterou měly dodat zejména městské příkopy a hradby. Ze stavby hradu zůstaly jen nepatrné zbytky. Z vnějšku je vidět pouze hlava vousáče se širákem, hlava s biskupskou obřadní čepicí, hlava obludy a dva štíty.
K opevnění hradu a pak i města patřila tzv. Žižkova věž. Věž byla zbořena (zbytečně bez průzkumu a dokumentace) v r. 1846. V době svého zániku měla v přízemí 2,25 m silné zdi, byla dvoupatrová, přístupná pouze žebříkem s nízkou šindelovou střechou.
Původně součástí hradního opevnění byla i věž Hláska, vysoká, čtverhranná, ukončená věžičkou s plechovou městskou orlicí. Svého času v ní bydlíval trubač neboli hlásný. Roku 1717 se zřítila a již nikdy nebyla obnovena. Vstupy do města, uzavřeného příkopy a hradbami, umožňovala Horní brána, Dolní brána a Tmavá fortna.

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.