Úterý, 16.4.2024
Chrudim

Historie Chrudimi – Viktorin Kornel ze Všehrd

Viktorin Kornel ze VšehrdJakpak by se historie tohoto města asi vyvíjela, nebýt skvělých a významných osobností. Pojďme se za některými podívat! A jako první nás čeká Viktorin Kornel ze Všehrd.

Viktorin Kornel se narodil roku 1460 v Chrudimi. Původem byl měšťan, ale byl povýšen do šlechtického stavu (ze Všehrd).

Po studiích na pražské artistické fakultě získal v roce 1483 titul mistra a začal přednášet na univerzitě. Roku 1484 se dokonce stal děkanem pražské univerzity.

Roku 1487 univerzitu opustil a přijal místo úředníka u Zemských desek, zde studoval české právo. Stal se váženou osobností, i jako právník byl velmi známý. Roku 1493 se stal místopísařem Zemských desek, čímž se dostal do vedení tohoto úřadu (místo písaře bylo neobsazeno).

Kornel byl stoupencem Jednoty bratrské, psal tedy česky. Překládal antické texty, ale těžistě jeho práce tkví v právnickém díle Knihy devatery: O právěch, o súdach i dskách země české, k němuž čerpal především ze Zemských desek. To se mu stalo osudným, neboť jakmile šlechta zjistila, že Kornel chce zapsat a zveřejnit některé nálezy ze Zemských desek, o jejichž zrušení šlechta usilovala, tak přiměla krále Vladislava Jagellonského k odvolání Kornela z vedení Zemských desek. Roku 1497 byl tohoto úřadu zbaven. Kornel však již měl dostatek materiálů a svou knihu dokončil o dva roky později.
Zemřel v Praze roku 1520 na mor.

Bustu Viktorina Kornela můžeme najít před Okresním soudem v Chrudimi.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.