Holka z bažiny

recenze knihy Kde zpívají raci

Opěvovaná bestsellerová kniha Kde zpívají raci, kterou napsala Delia Owens, si vás podmaní svým jazykem a vyprávěním o opuštěné dívce.

Kya žije v bažině v polorozpadlé chatrči. Rodina postupně odchází pryč, až nakonec Kya zůstane úplně sama. Je jí teprve deset, ale musí se o sebe postarat. Je velmi plachá a nesmělá a mezi její jediné přátele patří racci. Nikoho si nechce pustit k tělu, snad jen Tatea, který ji naučil číst a psát, a Chase, který byl nalezený mrtvý pod požární hláskou.

Kde zpívají raci - recenzePříběh začíná v roce 1952, kdy se čtenář seznamuje s rodinou Clarkových – milující a poddajnou maminkou, násilnickým otcem a dětmi, z nichž Kya je nejmladší. Děj se přesouvá v čase do roku 1969, kdy bylo nalezeno tělo místního mladíka Chase Andrewse, nejlepšího zadáka, oblíbence a miláčka žen. Kdo ho zabil? Byla to nehoda? Vražda? Podezřelou se stává Kya, „holka z bažiny“, jak o ni posměšně mluví obyvatelé městečka Barkley Cove.

Čtenář je svědkem dospívání Kyi i její vůle přežít a najít si své místo na slunci. Má to obtížné už kvůli předsudkům obyvatel a strachu z lidského kontaktu. Prostřednictvím této plaché dívenky se dozvídáme o přírodě, o bažině, o jejích zákonitostech a pravidlech. Představí vám ptáky, živočichy, traviny, mušle a vy nabudete představ, jak to musí v laguně vypadat přenádherně. Autorka skvěle popsala prostředí bažiny poetickým jazykem, který chvílemi vyzníval hodně syrově.

Šedesátá léta dvacátého století v Americe jsou také ve znamení rasové diskriminace, kdy černoši nesměli navštěvovat různé podniky a museli se držet dál od bělochů. Severní Karolína v tomto nebyla jiná. Představitelem v knize byl Skokan, majitel místní benzinky pro lodě. Přesto však v průběhu let mezi bělochy zapadl a nikdo si neuměl přestavit jeho obchod Palivo a návnada bez Skokana.

Pokud byste na mapě pátrali po Barkley Cove, pobřežním městečku v Severní Karolíně, hledali byste marně. Autorka si toto město vymyslela, ale zabydlela ho lidmi, které najdete všude na světě.

V knize jsou také zveřejněny básně Amandy Hamiltonové. Její poezie je procítěná a odráží Kyin život.

Poslední kapitola nebyla až tak překvapivá, přesto jsou v ní momenty, které vám vyrazí dech. Kde zpívají raci je baladický příběh o smutku, samotě, o krásách přírody i velikosti a dobrotě lidského srdce.

 

Název knihy Kde zpívají raci
AutorDelia Owens
ŽánrSpolečenský román, Světová literatura
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2020
Počet stran344
ISBN978-80-7565-739-8
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)