Horší než noční můra

Proměna Mary Dyerovérecenze knihy Proměna Mary Dyerové

„Když jsme zahnuli do naší ulice, pohled, který se mi naskytl, mě kupodivu rozčílil. Byl to obrázek předměstské dokonalosti: všechny trávníky pečlivě zastřižené, živé ploty úzkostlivě upravené. Ani jediná kytička nebo větvička nerostla tam, kde neměla, a náš dům se nijak nevymykal. A to asi bylo to, co mě naštvalo. Moje rodina si kvůli mně prošla peklem a vůbec nikdo by to nepoznal.“

Proměna Mary Dyerové je druhým dílem trilogie, a pokud byl první díl tajemný, tak druhý díl je tajemnější a děsivější. Autorka navázala tam, kde první díl končil, a opět se s Marou ocitáme v nemocnici jako na počátku prvního dílu, ale tentokrát je to tak trochu jiná nemocnice. Mara má vážné psychické problémy, nebo se to alespoň tak jeví lidem kolem ní. A není se čemu divit po tom, co si za uplynulých deset měsíců prožila. Jak si může jen myslet, že její bývalý kluk je naživu? Vždyť před deseti měsíci zemřel společně s jeho sestrou a Mařinou kamarádkou. Ale je to pravda? Proč má Mara pocit, že se jí někdo naboural do života? A že jí jde o život? Pojďte se začíst do dalšího dílu, je ještě hrůzostrašnější a překvapivější než první část.

Autorka nás na začátku příběhu tak nějak ukolébá, cítíme se s Marou být klidnými, ale je to jen zdánlivé. Kvůli svým psychickým problémům musí Mara navštěvovat skupinovou terapii. A to rozjede sérii dalších podivných událostí, které nejen Maře budou nahánět strach. Je to tak, autorka vybudí všechny vaše smysly k ostražitosti a vy budete jako na trní. Navíc ty podivné ?sny?, co Mara mívá. Její ?nemoc? ji zavede až někam, kde být nechtěla a Mara zjistí, že to, čeho se bála, nebylo to nejhorší, že za vším je ještě něco jiného a děsivějšího.

Srdce mi bilo tak hlasitě, že jsem ho slyšela. Ještě před týdnem bych něco takového přešla téměř bez povšimnutí; jako výplody své choré mysli ovládané strachem. Běžela bych do svého pokoje, zahrabala se do peřin a šeptala bych do tmy, že to není skutečné. Bála jsem se jenom sama sebe; co bych mohla uvidět, co bych mohla udělat. Jenže teď, teď tu byla reálná hrozba.“

Autorka v druhém díle celý příběh o Maře dovádí k dokonalosti, budete jen žasnout. A při čtení posledních stránek budete valit oči hrůzou. V tomto díle nám spisovatelka poodhalí další tajemství, ale stále nám bude chybět poslední dílek skládačky, třetí díl. Nutně si ho potřebuji přečíst, abych věděla pravdu, abych konečně pochopila, kým Mara ve skutečnosti je, kým je i její nynější kluk Noah a nejen oni. Těch otazníků je zkrátka hodně.

Ale musím vás zklamat a sama jsem také zklamaná, jelikož třetí díl u nás nebyl vydán, a je to velká škoda. Myslím, že by se série měly vydávat vždy uceleně. Mrzí mě to obzvlášť, protože tahle série je vážně povedená. A chápu  to o to míň, když kniha má tak dobré hodnocení na Databázi knih i Československé bibliografické databázi a všichni, co četli oba díly, touží po tom třetím. Tímto bych chtěla apelovat na nakladatelství, nenechte nás bez odpovědi, chceme vědět pravdu o Maře.

Postava Mary vám přiroste k srdci, stejně jako Noah a budete se jim snažit porozumět a pochopit jejich příběh. Mám pocit, že za jejich životy se skrývá jedno velké tajemství a od jeho rozluštění jsme jen krůček.

Pak jsem ale zaslechla hlasy. kroky. Přibližovaly se ke mně, jenže já měla víčka jako z olova, nemohla jsem je otevřít. Vtom jsem na tváři ucítila dotek pírka. Plíce se mi naplnily vzduchem a oči doširoka otevřely, vše se zalilo barvami. Když jsem se probudila, nebyla jsem to já.“

Stejně jako předchozí kniha je i tato velmi čtivá a když přečtete jednu kapitolu, hned otočíte na další stránku a pustíte se do další. Budete vše prožívat ne jako byste stáli vedle Mary, ale jako byste byli Marou, budete mít pocit, že se na svět díváte jejíma očima, že prožíváte ty samé pocity jako ona. Příběh vás naprosto vtáhne a pohltí.

Jedná se o knihu z kategorie New Adult, je to skvělý thriller nejen pro mladé. V tomto díle již autorka nechá plně působit žánr, do něhož se kniha zařadila na konci prvního dílu. A vše je okořeněno milostným příběhem mezi Marou a Noahem a vy budete chtít, aby měl šťastný konec.

Knihu doporučuji všem milovníkům thrillerů s prvky fantasy, těm, co mají rádi napětí a nečekané zvraty a všem, kteří četli první díl. A moc bych si přála, aby u nás vyšel i třetí díl, myslím, že si to čtenáři zaslouží, že jim to nakladatelství dluží a že si to zaslouží i autorka za její neobvyklý a zajímavý příběh. Žádné vyprávění by nemělo zůstat bez konce.

Napila jsem se vody z hrníčku, který jsem naplnila, než jsme šli ven, převlékla se do pyžama a pokoušela se překonat strach. Strach je jen pocit a pocity nejsou skutečné.“

Moje hodnocení je 100 %.


 

   
Název knihy      Proměna Mary Dyerové
Autor Michelle Hodkin
Žánr Romány, Fantasy, Dívčí romány
     
Nakladatelství       Brio
Rok vydání 2013
Počet stran 424
ISBN 978-80-7391-753-1
   
Nákup knihy www.slovart.cz
    
Databáze knih www.databazeknih.cz
   

Slovart

www.slovart.cz


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)