Úterý, 16.7.2024
HudbaKalendáriumKultura

Hudební legendy, které neumírají II

Vítáme vás u druhého dílu této „legendární“ série! V dnešním díle si opět posvítíme na hudební legendy jako v díle předešlém. Tentokrát se nebude jednat o totožné významné osobnosti zmíněné v první části, ale o úplně jiné, které se vám pokusíme během článku dopodrobna vysvětlit a rozebrat jejich osudy, jež ovlivnily životy zesnulých.

A o kom vlastně bude tento článek? Na řadu přijde zesnulý zpěvák nu metalové kapely Linkin Park, Chester Bennington, jeden z nejvýznamnějších členů kapely Nirvana, Kurt Cobain, významná zpěvačka kapely The Cranberries Dolores O´Riordan a mnohé další.

Jako první začneme frontmanem kapely Linkin Park Chesterem Benningtonem. Jeho smrt se řadí mezi jedny z největších událostí loňského roku, ale to bych moc předbíhala. Chester Bennington, celým jménem Chester Charles Bennington, byl americkým zpěvákem skupiny hrající žánry, jako je například alternativní rock, nu metal, alternativní metal, syntetický rock a v posledním albu One More Light se dokonce kapela více zaměřila na žánr jako je pop. Mezi největší úspěchy Linkin Park se řadí dvě ceny Grammy a již více jak sto milionů prodaných alb. Svět slavných osobností nemá jen slunné stránky života, jak by si každý představoval, ale i ty stinné. Největší neštěstí se však odehrálo 20. července roku 2017, kdy frontman Chester Bennington spáchal sebevraždu ve svém domě v Kalifornii. Ve věku čtyřiceti jedna let navždy opustil hudební svět. Na jeho počest byl uspořádán 27. října 2017 koncert, kterého se zúčastnili známí interpreti, kterými jsou Blink-182, Korn, Bring Me The Horizon a Machine Gun Kelly.

 

Další legendou je americký zpěvák, kytarista a zakladatel grungeové kapely Nirvana, Kurt Cobain. Samotná kapela zanechala v hudebním průmyslu několik významných zlomových okamžiků, mezi které se řadí jak přes padesát milionů prodaných alb po celém světě, tak i písně, kterými členové kapely dobyli hudební hitparády. Největší slávu jim přinesla skladba Smells Like Teen Spirit, která se zařadila do alba Nevermind z roku 1991. Dále se mezi jejich velké hity považují písně Rape Me a Heart-Shaped Box. V dubnu roku 1994 se skupina definitvně rozpadla. Možná se ptáte, jaká byla příčina celého rozpadu. Důvodem byla zpěvákova sebevražda, kterou zavinil tím, že si brokovnicí prostřelil hlavu a aby toho nebylo málo, tak se našla v jeho krvi smrtelná dávka heroinu. Jeho smrt se připisuje k datu 5. dubna 1994, kdy mu bylo pouhých dvacet sedm let. Stále žije jedna osoba, která bude Kurta Cobaina připomínat, a tou je jeho jediná dcera Frances Bean Cobain.

 

15. ledna 2018 zemřela irská písničkářka Dolores O´Riordan působící v kapele The Cranberries. Mezi největší úspěchy kapely se řadí několik známých hitů, jako je například Zombie, Dreams, Salvation a Linger. Po rockové kapele U2 je to druhá vůbec nejúspěšnější irská kapela. Jak už to tak u kapel bývá, i tahle se ve své tehdejší minulosti dopustila rozpadu a to konkrétně v roce 2003, kvůli tomu, že se členové chtěli věnovat sólovým projektům. O šest let později, tedy v roce 2009 se členové znovu dali dohromady a od té doby hrají v kapele dodnes. Dolores O´Riordan nepůsobila jen v kapele, ale i jako sólová zpěvačka, a dokonce pod tímto jménem vydala i dvě studiová alba, nesoucí názvy Are You Listening? a No Baggage. Den, jenž už tady zazněl, se stal osudovým, právě kvůli zpěvaččině úmrtí. Zemřela v Londýně ve věku čtyřiceti šesti let. Přesná příčina není známá, ale podle zjištění londýnské policie, která tento případ vyšetřovala, šlo o předávkování fentanylem. Fentanyl se využívá jako bojová látka, v lékařství a v neposlední řadě i jako častá droga.

 

Tim Bergling, uměleckým jménem Avicii, se narodil dne 8. září roku 1989 v hlavním městě Švédska, odkud i samotný DJ pocházel. Tvořil hudbu zaměřenou na větší množství hudebních žánrů, jako je house, dance, electro house a pop. Dokonce byl i samotný Avicii nominován na cenu Grammy, kterou bohužel nikdy neobdržel. Ale místo tohoto prestižního ocenění získal i jiné ceny, zejména American Music Awards, Teen Choice Awards, MTV Europe Music Awards, Billboard Music Award a World Music Awards. Složil hudbu k několika známým skladbám, mezi které se řadí Waiting For Love, Hey Brother, The Nights, Levels, I Could Be The One, Addicted To You a nezapomenutelné Wake Me Up. Nejvíce popularity získaly i jeho dvě významné desky – True a Stories. Ovšem vše netrvá věčně a s tím i život tohoto zesnulého DJ a hudebního producenta. Zemřel v Ománu, kde trávil svou dovolenou u moře, konkrétně 20. dubna 2018. O jeho příčině úmrtí vzniklo hned několik spekulací. Jedna z nich je ta, že se úmyslně pořezal skleněným střepem a v důsledku toho, že ztratil velké množství krve, zranění podlehl. Druhá možnost je ta, že zemřel po dlouhodobých zdravotních problémech, které měl se zánětem slinivky břišní.

 

Legend, jako takových je mnohem více, ale o těch si povíme až v dalším, tentokrát třetím díle této „legendární“ série.

První díl “legendární” série

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.