Sobota, 27.7.2024
Recepty a vařeníVolný čas

Denní rituál – káva

Většina z nás si už nedokáže představit den bez kávy. Tento obvykle horký nápoj se připravuje z upražených a rozemletých plodů kávovníku. Je charakteristický silnou vůní a černou barvou. Káva je také velmi oblíbeným nápojem při setkávání lidí a je často podávána po jídle, jako jakási tečka pro lepší trávení.

Pravlastí kávovníku je africký kontinent, konkrétně Etiopie. Odtud se dostala do Arábie, která je považována za její kolébku. V současné době se však kávovníky pěstují po celém světě. Všude v oblastech, kde je pro jejich růst příznivé podnebí a další ekologické a ekonomické podmínky. Kávovníky v průběhu svého růstu potřebují dostatek vláhy i slunce, proto se jim nejlépe daří ve vlhkém tropickém pásmu. Kávovníkové stromy nebo keře se dožívají až třiceti let.

Existují tři základní druhy kávovníku, které se liší růstem, svými nároky na pěstování i finální chutí kávy. Oblast, ve které kávovník roste, má rovněž vliv na chuť kávy. Například kávová zrna z vyšších nadmořských výšek mají jemnější chuť a nižší obsah kofeinu. Mezi nejvýznamnější patří arabský kávovník rostoucí ve vysokých nadmořských výškách. Plody poskytují nejkvalitnější kávová zrna s nízkým obsahem kofeinu a s jemnou a nasládle lahodnou chutí. Tmavší barvu, výraznější a zemitější chuť najdeme u druhu s názvem robusta, jež se používá především do směsí s ostatními druhy. Nejméně významným je coffea liberica, který je velmi silný a plody mají velká zrna s hořkou chutí.

Na našem trhu se prodávají převážně směsi skládající se z více základních druhů zrn. Teprve správnou kombinací vhodně zvolených druhů se vytvoří směs s harmonickou a ucelenou chutí. Takzvaně čisté druhy jsou k dostání pouze ve specializovaných obchodech. Směsi se většinou připravují ze zelených zrn a teprve pak se společně praží. Nejčastěji a nejvíce se pije káva ze zrnek druhu arabica a robusta. Aby výsledná káva byla co nejlepší chuti, záleží nejen na odrůdě, ale především na sklizni plodů, následném zpracování zrn, na správném pražení, uskladnění a expedici kávových žoků.

A jak je to s vlivem kávy na naše zdraví?

Část konzumentů se stále ještě pití kávy obává. Záleží však na jednorázovém a celodenním množství, stupni pražení kávových zrn a způsobu její přípravy. Káva je zdrojem antioxidantů a řada studií prokazuje, že snižuje riziko některých závažných onemocnění. Nezvyšuje ani riziko srdečních onemocnění, naopak snižuje riziko cévní mozkové příhody a vzniku diabetu II. typu. Z části působí i protektivně proti vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, neboť má kofein v menších dávkách neuroprotektivní efekt. A v neposlední řadě některé studie prokazují u pravidelných konzumentů nižší riziko vzniku jaterní cirhózy a některých typů nádorových onemocnění.

Shrneme-li tedy všechny prokazatelné účinky tohoto oblíbeného aromatického nápoje, Ize tvrdit, že si nemusíme dělat starosti, zda nám nějaký ten šálek ublíží. Navíc dokáže navodit pohodu a zpříjemnit den. A o to právě jde…

 

Káva

zdroj: SoRa – Naše rodina

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.