Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

O chrudimské infrasauně s Jaroslavem Ullmannem

Rozhovor s Jaroslavem Ullmannem o infrasauně v ChrudimiPatříte-li k pravidelným návštěvníkům wellness, máte možnost vyžít se i v Chrudimi, kde se nedávno objevila infrasauna. S jejími účinky nás v krátkém rozhovoru nyní seznámí pan Jaroslav Ullmann, který ji zájemcům zpřístupnil.

Co je vlastně infrasauna a na jakém principu funguje?
Saunování v infrasauně je založeno na principu emise infračerveného záření speciálními keramickými zářiči, které byly patentovány dr. Tadaschi Ishikawa v Japonsku již v roce 1965. Infračervené záření prohřeje tělo hluboko do svalové tkáně a k intenzivnímu pocení tak dochází již okolo 50 °C v prostředí, které nezatěžuje organismus. Po celou dobu pobytu v kabině dýcháte vzduch o teplotě cca 20 až 55 °C, protože 80–90 % vyzařovaného tepla vstřebá vaše tělo, zbytek se rozptýlí do prostoru kabiny. Toto je rozdíl mezi klasickou saunou a infrasaunou. Infračervená část slunečního záření zahřeje lidské tělo, aniž by se rozehřál okolní vzduch. Na tomto principu fungují i infračervené tepelné kabiny. Ohřát se v této infrakabině je tedy vlastně stejné, jako když za jarního dne vysvitnou sluneční paprsky, my se necháme hřát jejich doteky a zdá se nám, že je mnohem tepleji, než by odpovídalo teplotě vzduchu. Jakmile se však sluníčko schová za mraky, připadá nám, že se prudce ochladilo. Teplota vzduchu je však stále stejná, pouze na nás přestaly dopadat sluneční paprsky, a tedy i zahřívající infračervená energie.

Jakým procesům infrasauna pomáhá a kdo její účinky využívá nejčastěji?
Pravidelné využívání infrasauny může být stejně efektivní jako pravidelné cvičení. Výzkumníci v medicíně potvrzují, že používání infrasauny posiluje kardiovaskulární kondicí tím, jak se tělo snaží samo sebe ochladit, jak znatelně zvyšuje srdeční rytmus, srdeční a metabolický výdej. Dle lékařů se uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Působení tepla a následné zvýšení teploty v takovém případě působí jako lék. Infrasauna dále zlepšuje prokrvení kůže, pomáhá k odstranění kožních nečistot a odumřelých kožních buněk. Zlepšuje elasticitu a napětí kůže, příznivě ovlivňuje akné, suché ekzémy, kopřivku, lupénku a jiné. Díky pravidelným návštěvám infrasauny lze posílit imunitní systém, snížit tuhost kloubů, ulevit od svalových křečí a bolestí a další.

Jaké nejobvyklejší kontraindikace infračervený termální systém (ITS) má?
Pokud jste nemocní, konzultujte použití infrasauny se svým lékařem. Pokud používáte jakékoli léky, konzultujte se svým lékařem jakoukoli možnou interakci léku s infračerveným zářením. Nedoporučuje se zvýšení teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematodes a nebo skleróze multiplex. Teplo se nemá používat 48 hodin po akutním poškození kloubního pouzdra a nebo do té doby, než dojde k redukci teploty a otoku kloubu. Pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe. Intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu. Kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky a proto nejsou tímto systémem zahřívány. Nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání Infračerveného Termálního Systému. Samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě přerušte používání. Nedoporučuje se lidem se silikonovými implantáty. Samozřejmě kontraindikací je jakékoli další používání infrasauny u lidí, u kterých se jejich zdravotní stav zhorší. Lidé používáním infračerveného termálního systému nepociťují bolest a pokud ano, je používání kontraindikováno a nebo dočasně nevhodné. Nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí infračerveného termálního systému bez supervize a doporučení vašeho lékaře.

Je vhodné brát do infrasauny i děti? Pokud ano, za jakých podmínek?Rozhovor s Jaroslavem Ullmannem o infrasauně v Chrudimi
Dolní věková hranice pro dětské saunování není přesně stanovena, ale dá se říct, že je to doba, kdy děti již mají stabilní termoregulaci – což bývá kolem třetího roku. Může to ale být i dříve. Záleží také i na schopnosti vyjádřit své pocity slovně, tj. cca od 2 roku dítěte.
Děti se zahřívají rychleji vzhledem k tomu, že mají odlišný tělesný povrch než dospělí. Délka prohřívání dětí v infrasauně je stanovena na poloviční dobu než pro dospělé, něměla by překročit dobu pobytu v prohřívárně vyšší než 10-20min. S postupnou metodou, např.: 1. návštěva 6-8 min., 2. návštěva 8-10.min., 3. n.10-12min. atd. Je však nutné poznamenat, že saunování je individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec (i ten nejmenší) vyzkoušet a najít sám ten nejvhodnější způsob. Je potřeba zdůraznit, že ne každému musí saunování vyhovovat, proto by se děti neměly nutit setrvávat v prohřívárně delší dobu, než si samy určí, i kdyby to byla jen 1 minuta!

Vyžaduje pobyt v infrasauně nějakou zvláštní přípravu? A čemu bychom se měli vyvarovat, chceme-li jejích účinků využívat?
Příprava před saunováním není nijak zvláštní. V ideálním případě byste se měli před vstupem do infrasauny osprchovat, abyste z pokožky odstranili nejrůznější nečistoty a zvýšili tak produkci potu na maximální úroveň. Také je důležité před saunováním neužívat nadměrné množství alkoholu a nepřejídat se.

Jaká je optimální četnost návštěv, aby bylo možné vytěžit z účinků ITS co nejvíc?
Doporučená je intenzivní potící kúra při teplotě 45 – 65°C v délce 30-40 min 1-2x týdně. Pokud však chceme navštěvovat infrasaunu z důvodu rehabilitace, vhodná je teplota do 55°C v délce 5-10 min.

Rozhovor s Jaroslavem Ullmannem o infrasauně v ChrudimiCo vás přimělo k myšlence zpřístupnit infrasaunu v Chrudimi?
Jako masér ze zkušenosti vím, že prohřátí svalové tkáně před samotnou masáží je velmi důležité.Infrasauna tento účel splňuje na výbornou. Infrasaunu jsem si před pořízením samozřejmě někollikrát vyzkoušel. Nicméně i zákazníci mají s návštěvou infrasauny bohaté zkušenosti a často se mne na ní ptali. To byl pro mne základní impulz proč infrasaunu pořídit.

Jaké zkušenosti máte s infrasaunou vy sám?
Jen ty nejlepší. I já sám ji využívám během dne v provozovně, byť na 10 minut a oblečený,ale i to mi stačí na příjemný relax. Celá naše rodina ji využívá a respirační choroby se nám vyhýbají. Toho si velmi ceníme, protože rádi s dětmi sportujeme a nemusíme doma sedět za oknem.

Panu Ullmannovi děkujeme za čas, věnovaný našim otázkám, a přejeme mnoho spokojených zákazníků. Pokud by vás zajímaly bližší informace, můžete je najít i na http://masaze-ullmann.webnode.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.