Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Jak vytvořit francouzskou rodinu?

recenze knihy
Láska, jídlo a faux pas – Jak vytvořit francouzskou rodinu

Taky tak milujete ženské romány provoněné jižní Francií, kde z příběhu úplně cítíte tu vůni levandule a čerstvě upečených bagetek? Já ano, a tenhle román se stal jedním z velmi oblíbených. Mám moc ráda skutečné příběhy, které napsal sám život. Kniha je navíc plná humoru a každodenních vtipných situací, které Samantha ve svém životě, díky jazykové bariéře, zažívala.
 
“Jak vytvořit francouzskou rodinu” je slunečný román z jižní Francie, ukazující, jak se “obyčejná” Američanka z Chicaga vdá za Francouze a rozhodne se odstěhovat.
 
Zpočátku má Samantha “růžové brýle” na očích, jež jí záhy, kdy se skutečně ocitá v novém prostředí, spadnou. Jean Luc má dvě děti, starší dceru a mladšího syna. A ti nejsou zrovna dvakrát nadšení z nové “maminky”. Jejich vzpurnost občas leze Sam pěkně na nervy. A hlavně v případech, kdy je to naprosto zbytečné a kdy je hlavní hrdinka doslova na pokraji zhroucení. A nejen děti dělají Sam ze života “peklo”. Je tu také velká jazyková bariéra, neboť Samantha neuměla francouzsky tak, jak by potřebovala. Ke všemu prochází těžkými zdravotními problémy, do toho má trable s úřady… Popravdě, vůbec jsem jí její situaci nezáviděla, ba mi jí dokonce bylo v některých chvílích upřímně hodně líto. Takovéhle situace, jaké autorka zažívala, bych nepřála žádnému člověku. Ovšem na druhou stranu to ukazuje, že život není procházka růžovou zahradou a že nečeká pouze s hezkými zážitky, ale umí být nemilosrdný i k tomu nejlaskavějšímu člověku, kterého známe.
 
Láska, jídlo a faux pasAutorka se snažila knihu velmi odlehčit svým humorem a recepty, které vkládala vždy na konec jednotlivých částí. Velmi chválím za francouzská slovíčka, člověk se pak zase něco nového naučí. Styl vyprávění je velmi poutavý, který vás nepustí od čtení. Máte prostě chuť tu knihu dočíst stůj co stůj.  Popisuje opomenuté kouty na jihozápadě Francie s obrovským nadšením, že máte hned chuť se sbalit a vyrazit na cestu.  Je vidět, že místo kde žije, prostě miluje. Během vyprávění tohoto příběhu autorka píše ještě jeden – Sedm dopisů z Paříže, ve kterém podrobně vypráví o tom, jak se seznámila se svým manželem. Stoprocentně se do té knihy pustím a doufám, že bude stejně napínavá a poutavá jako tato.
 
Je docela těžké popsat takovýhle román podrobně a přitom nevyzradit příliš mnoho. Děj ubíhal velmi lehce, autorka dokázala vše velmi barvitě vylíčit, aniž by to znělo přehnaně. Líbily se mi názvy kapitol, u nichž na konci vždy byl uveden nějaký ten receptík na francouzskou lahůdku, při jehož čtení mi div netekly sliny. Pokud máte v plánu překvapit mamku či kamarádku nějakou drobností, rozhodně bych sáhla po téhle knize. Stoprocentně neurazí a rozhodně nadchne. Na těch zhruba tří stech stránkách najdete autorčin výjimečný humor, za který jej obdivuji, neboť si dokázala udělat srandu sama ze sebe a to dnes moc lidi neumí.
 
 
Název knihy Láska, jídlo a faux pas:
Jak vytvořit francouzskou rodinu
AutorSamantha Vérant
ŽánrHumor, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2017
Počet stran320
ISBN9788075651839
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)