Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Jaké tajemství ukrývá Pašerácký vršek?

recenze audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na Pašeráckém vršku

Vážení milovníci dobrodružných příběhů, pomalu se blíží Vánoce a vy jistě přemýšlíte nad tím, co byste si buď přáli od Ježíška pod stromeček, nebo naopak čím byste podarovali své nejbližší. Či byste spíše sobě nebo svým potomkům chtěli zkrátit dlouhou chvíli čekání na rozbalování dárečků? Audiokniha Správná pětka na Pašeráckém vršku je správnou volbou v obou situacích. Titul vás překvapí tím, že už od první kapitoly se rozjíždí opravdu napínavá jízda. V audio zpracování jsem slyšela první, druhý i třetí díl ze série o Správné pětce, všechny díly se mi moc líbily, proto jsem se těšila, až vyjde další. Jakmile mu byl vdechnut život, nemohla jsem odolat a musela jsem si ho hned pustit do uší. Jak se mi příběh líbil tentokrát? To se dozvíte v následujících řádcích.

Naše známá oblíbená pětice hlavních hrdinů (Julian, Dicka, Anna, George a její pes Tim) putuje ze školních internátů na prázdniny, které mají trávit znovu na Kirrinské chalupě. Všichni se moc těší na dobrodružství, jež zde zajisté prožijí. Nikdo však netuší, co je tu čeká. Na ostrově zuří bouře, vítr šlehá vzduchem a stává se pro chalupu a její obyvatele nebezpečným. Když se stane to nejhorší, co si kdo mohl přát, zachrání nečekaně situaci strýc Quentin. Jak? Kde a s kým stráví děti tyto prázdniny? Zažijí spolu zase nějaké dobrodružství? Jste-li zvědaví a rádi byste se dozvěděli, co se přihodilo a jak vše dopadne, nebo se chcete s nostalgií vrátit do svých dětských let, nenechte si tento audioknižní titul ujít. I tentokrát budete moci ocenit kvality Enid Blytonové, jež umí propojit dobrodružství, sociální tematiku a problematiku výchovy. Toto poukazuje na fakt, že autorčina díla v sobě ukrývají nejen funkci zábavnou, ale i tu vzdělávací a výchovnou. Autorka dokáže čtenáře upoutat zajímavým a napínavým  vyprávěním, které vás vtáhne do děje hned od první stránky a nebudete se ani chvilku nudit. Vypravěčkou se i tentokrát stala Michaela Maurerová, jež už je s touto sérií neodmyslitelně spojena. Její hlas se k dílu velmi hodí, posluchače pohladí po duši. Zároveň je dobré poznamenat, že je oživení příběhu výborně procítěno a po celou dobu poslechu je prostřednictvím neočekávaných zvratů aktivována posluchačova fantazie.

 

 

Čtvrtý díl série mi byl opět nabídnut k recenzi přímo redakcí portálu Chrudimka, protože příběhy Enid Blytonové jsou mou srdcovou záležitostí a nejen redakce, ale i vydavatelství OneHotBook se o tom dozvěděly. Jak jsem uváděla v předchozích recenzích, tituly této autorky jsem si oblíbila už v útlém dětském věku. Nejprve jsem se s nimi seznámila prostřednictvím televizního seriálu a následně i v knižní podobě. Příběhy jsou neustále aktuální, hlavní hrdinové řeší to, co trápí děti i v dnešní době, a proto jim má vyprávění stále co říci a bude tomu i po další generace, které přijdou po nás. Nicméně jsou vyprávění multigenerační, jejich četba/poslech zaujme dítě, rodiče, ale i prarodiče. Každý si v ději najde to své, společným jmenovatelem je však dobrodružství a napětí. Příběhy jsou interesantní pro svou tematiku a čtivost.

Audiokniha si vás získá na první pohled, o což se postará krásně ilustrovaná, barevná a výpravná obálka, na níž je i tentokrát ztvárněna situace z vyprávění. Naši oblíbení hrdinové sledují tajemnou věž, odkud je vysílán signál. Dalším faktorem, jenž vás může přesvědčit o kvalitách díla, je anotace, jež vám přiblíží v krátkosti události, které se v příběhu odehrají.

Děj je naplněn mnohými napínavými scénami, jež se odvíjejí plynule a nejsou ničím narušovány. Už v samém začátku si užijete plnými doušky akci. To zaručuje, že posluchač bude vtažen do příběhu již v prvních minutách audioknihy. Je to důležité, protože se jedná o žánr literatura pro děti a mládež, kde je neustále potřeba udržovat posluchačovu pozornost, aby poslouchal od začátku až do konce. Vyprávění je psáno v objektivní er-formě, jež je doplněna četnými dialogy, které dopomáhají k lepší dramatizaci. Využit je pohled nezúčastněného vypravěče, jenž sleduje dění kolem dětí s větším odstupem a vše zpracovává velmi zajímavým způsobem. Kromě již zmíněných dialogů se objevují četné popisy míst, činností, ale i charakteristiky postav.

Jak jsem psala výše, interpretace se opět zhostila zkušená Michaela Maurerová, čemuž odpovídá i kvalita načtení textu a procítění jednotlivých pocitů. Narátorka se již plně sžila s postavami Správné pětky a je nutné podotknout, že se už stala dvorní vypravěčkou těchto dobrodružných příběhů. Již počtvrté se jí povedlo oživit napínavý děj. Z projevu je zřejmé, že si četbu užívá a vkládá do ní kus sebe, protože ji práce baví. Ve vyprávění dokáže ztvárnit spoustu emocí, pocitů a nálad, jež pociťují postavy, tím pádem každá z figur získává jedinečný charakter. Její hlas už je v podstatě nedílnou součástí audioknih z této série, abych pravdu řekla, neumím si představit, že by příběhy interpretoval někdo jiný. Troufnu si tvrdit, že hlas Michaely Maurerové se k audiu hodí z toho důvodu, že je mladistvý, jemný, sympatický, citlivý a energický.

Rétorika je vybroušená. Při poslechu neuslyšíte jedinou chybičku vzniklou při čtení ani při vyslovování. Michaela Maurerová vyslovuje srozumitelně a tempo je adekvátní tomu, jaká je cílová skupina posluchačů, čtenému textu je velmi dobře rozumět, a proto se nemusíte při poslechu vracet. Pokud se rozhodne audioknihu poslechnout dospělý posluchač, pomalejší tempo mu umožní odpočívat, relaxovat a vlije vám novou energii do žil.

Správná pětkaKnižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Five Go to Smuggler´s Top) v roce 1945. U nás se kniha dočkala tří vydání, a to u nakladatelství Egmont (1993 a 1999) a Albatros (2009). V říjnu roku 2020 se dočkávají všichni příznivci audio podoby, o niž se postaralo vydavatelství OneHotBook. Pokud se vám bude recenze líbit a rádi byste si příběh pořídili a poslechli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Hudební podkres, jenž byl tentokrát zvolen, rezonuje napětím a je opět velmi chytlavý a zajímavý. Hudba se, jak je již zvykem, objevuje zejména na předělu jednotlivých kapitol, ale občas od sebe odlišuje i jednotlivé dílčí části stop, aby bylo docíleno zpřehlednění vyprávění. Znělky jsou hodně instrumentální, rozeznat můžete hned několik hudebních nástrojů. Nejdelší znělky uvádějí a nakonec i uzavírají audioknihu. Ostatní jsou spíše kratší.

Děj knihy je opravdu napínavý a je napsán tak, že vás uchvátí od první vteřiny poslechu. Výborné ztvárnění a následné oživení aktivuje čtenářovu fantazii a drží jeho pozornost. Prožijete tak s hlavními hrdiny četná dobrodružství, která si společně s nimi budete moci užívat plnými doušky. Příběh je díky spoustě dialogů mezi hlavními i vedlejšími postavami živý, což potvrzují i nejrozličnější neočekávané zvraty, jichž je tu požehnaně. Vyprávění je rozděleno do pouhých 22 stop, což se může zdát jako standart této série. Jednotlivé epizody zastupují dané kapitoly ve fyzickém výtisku. Části jsou celkem krátké, nejdelší trvá zhruba šestnáct a půl minuty. Poslech celé audioknihy trvá pouze 5 hodin a 5 minut.

Celkově hodnotím audioknihu Správná pětka na Pašeráckém vršku velmi pozitivně. Opět jsem si užila strhující napínavou a dobrodružnou výpravu do dětských let. Audio splnilo veškerá má očekávání a v mnohém je ještě předčilo. Série se pro mě začíná stávat opět skvělým společníkem do nepohody a již teď se těším na další pokračování. Nadšená jsem nejen z příběhů, které jsou mi známé a na jejichž četbu ráda vzpomínám, ale i z výkonu Michaely Maurerová, která svou roli vypravěčky zvládá naprosto skvěle. Díky její práci s hlasem příběh a jeho postavy ožily a vše tak působilo velmi věrohodně. Kvalitu zpracování přisuzuji tomu, že se narátorka umí vžít do zpracovávaných postav a dokáže s nimi efektně prožívat vše, co se kolem nich děje, zprostředkovává tak pocit napětí a dobrodružství i svým posluchačům. Pochvalu si zaslouží i bezchybný projev. Enid Blytonová je skvělou spisovatelkou, která ve svých knihách řeší témata, která tíží a prožívají děti neustále, jsou tedy kouzelné pro svou nadčasovost. Tematika tak oslovuje neustále nové generace čtenářů a nikdy se neomrzí. Hudební podkres skvěle dokresluje atmosféru vyprávěného a k titulu se výborně hodí. Mě osobně si získal svou melodičností, veselostí, ale zároveň i zachycením napětí prostřednictvím zajímavých variací. Moc si vážím toho, že jsem si mohla další dobrodružství dětí poslechnout a užít. Titul hodnotím zaslouženými 100 %.

Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům dobrodružství, napětí a dětských příběhů. Titul se hodí jak pro děti, tak i pro dospělé posluchače, kteří se rádi vracejí do dětských let. Může se stát skvělým dárkem od Ježíška.

 

Název audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na Pašeráckém vršku
AutorEnid Blytonová
InterpretiMichaela Maurerová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka5 hodin a 5 minut
EAN8594169483580
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)