Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Pětka nikdy neutíká

recenze audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na útěku

Vážení milovníci dobrodružství, opět se nám blíží dny s dlouhými večery. Pokud přemýšlíte, jak tento čas zpříjemnit svým potomkům i sobě, máme pro vás zaručený recept. Jaký? Audioknihu plnou napětí. V recenzi vám představím titul, jenž se pro tyto chvíle zaručeně hodí. Jelikož jsem v audio zpracování  slyšela první i druhý díl série o Správné pětce, oba se mi moc líbily, a proto, hned jak jsem se dozvěděla o vydání třetího pokračování, nemohla jsem odolat a musela jsem si jej poslechnout. Jaké dojmy ve mně titul vyvolal? To se dozvíte v následujících řádcích.

Naši čtyři velmi dobře známí dětští hrdinové (Dick, Julian, Anna a George) a Georgiin pes Tim mají před sebou opět napínavé chvíle. Tři sourozenci se vydávají na prázdniny k George do Kirrinské chalupy, pochopitelně se těší, až si užijí dobrodružství na Kirrinském ostrově, avšak po příjezdu je čeká nemilé překvapení. Jak se děti na návštěvu Kirrinu těšily, tak to vypadá, že to taková pohoda nebude. Proč? Co se stane a jak si se situací protagonisté poradí? Jste-li zvědaví a rádi byste získali odpovědi na své otázky, nebo byste naopak chtěli s nostalgií zavzpomínat na své dětství, určitě si nenechte tento audioknižní titul ujít. Enid Blytonová i tentokrát dokázala propojit sociální tematiku s dobrodružství, ale také s tématem výchovy. Pro její díla je charakteristické, že nemají jen zábavnou funkci, ale i tu výchovnou a vzdělávací. Vyprávění je tak poutavé a napínavé, že se nebudete ani chvilku nudit. Vypravěčka, jíž je i tentokrát Michaela Maurerová, se postarala o dokonalé procítění, jež vás vtáhne do víru dění, bonusem je i to, že je neustále aktivována vaše fantazie, a to prostřednictvím neočekávaných zvratů.

 

 

Tentokrát mi byl další díl série o Správné pětce nabídnut k recenzi přímo redakcí portálu Chrudimka. S ohledem na to, že jsem měla v předchozích měsících trošku jiné starosti než sledování informací ze světa audioknih, byla jsem za tuto nabídku ráda, protože mám tuto sérii velmi ráda. Už jako malé dítě jsem si v knihách Enid Blytonové se zaujetím četla. Tvorba této autorky je nadčasová a osloví nejen všechny děti, ale i jejich rodiče. Prostě a jednoduše všechny milovníky dobrodružných příběhů prolnutých napětím. Zaujmou pro svou čtivost a tematiku, jež se s každým dalším dílem mění. I vyprávění třetího dílu Správné pětky se zhostila Michaela Maurerová, jež se tvůrcům osvědčila v předchozích dvou dílech. Její hlas se totiž k příběhu neodmyslitelně hodí.

Audiokniha se vám zalíbí ještě před tím, než se do ní zaposloucháte, a to zejména díky její krásně barevné, ilustrované a epické obálce, jež i tentokrát ztvárňuje situaci z vyprávění. Je na ní vyobrazena skupina čtyř dětí se psem, jež sleduje schovaná za skalisky tři postavy putující k obrovskému vraku lodi. Anotace vám přiblíží, co se bude v příběhu odehrávat, avšak její autoři prozrazují tak akorát, abyste si pořádně užili samotný poslech.

Děj je odvyprávěn plynule a objevuje se v něm spousta napínavých scén. Již v prvních minutách si užijete akci, což napomáhá tomu, že budete rovnou vtaženi do příběhu. Však se také jedná o literaturu pro děti a mládež, jež si vyžaduje upoutání posluchačovy pozornosti hned na samém počátku, aby dítě vydrželo poslouchat až do konce. Dětští posluchači a čtenáři tak nejsou od poslechu odrazováni dlouhými úvody. Příběh audioknihy je vyveden v objektivní er-formě, a to z pohledu vypravěče, který sleduje, co se děje kolem dětí a vše interesantním způsobem popisuje. V textu objevíte mnoho popisných pasáží, ale i oživujících dialogů nejen mezi hlavními hrdiny, ale i mezi vedlejšími postavami.

Interpretace textu je výborná. Michaela Maurerová je zkušenou narátorkou, jež už je plně sžita s postavami Správné pětky. Načtení v pořadí třetího příběhu se jí opět podařilo. Důvodem je s největší pravděpodobností to, že si četbu užívá, baví ji a vkládá tak do interpretace kus sebe sama. Její hlas dodává vyprávění nezaměnitelný ráz a atmosféru. Hlas narátorky je příjemný, lahodí uchu a pohladí po duši. Její projev je velmi citlivý, sympatický, jemný, mladistvý a energický. Kromě toho všeho se vypravěčka dokázala výborně vžít i do nálad, pocitů a emocí postav, což je zřetelné díky aktivní práci s hlasem. Každá postava má tak jedinečný charakter.

Po rétorické stránce jde o brilantní počin. Při poslechu nezaregistrujete sebemenší chybičku při čtení ani vyslovování. Čtenému textu je velmi dobře rozumět, protože Michaela Maurerová vyslovuje srozumitelně. Není tedy nutné se při poslouchání vracet o kousek zpět z důvodu neporozumění. Rychlost čtení plně odpovídá cílové skupině, a proto je pomalejší. Troufnu si ale tvrdit, že i dospělému čtenáři bude pomalejší tempo vhod, protože nabádá k odpočinku a relaxaci.

Správná pětka na útěkuKnižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Five Run Away Together) v roce 1944. U nás se kniha dočkala hned tří vydání, a to u nakladatelství Egmont (1993 a 1996) a Albatros (2009). V září roku 2020 se titul dočkává i audio podoby u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si příběh poslechli, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství.

I tentokrát je pro audioknihu zvolen zajímavý rytmický hudební podkres, jenž je chytlavý a dalo by se říci, že se stal i specifickým pro audia o Správné pětce. Hudba se tentokrát objevuje nejen na předělu jednotlivých kapitol, ale odlišovala od sebe i jednotlivé dílčí části stop, což děj krásně zpřehlednilo. Ve znělkách je možno zaslechnout hned několik instrumentů. Nejdelší znělka se však objevuje na počátku a na konci audioknihy.

Jak jsem již několikrát napsala, děj audioknihy je napínavý a uchvátí vás od samého počátku. Vypravěčka dokonale aktivuje vaši fantazii, v níž dostanou průchod mnohá dobrodružství, která se budou odehrávat kolem pětky dětí. Příběh je živý a obsahuje spoustu nejrůznějších zvratů. Vyprávění je rozděleno do pouhých 22 stop, které zároveň zastupují jednotlivé kapitoly knihy. Části jsou poměrně krátké, nejdelší trvá přesně osmnáct minut. Poslech celé audioknihy vám zabere pouze 5 hodin a 27 minut.

Celkově hodnotím tento titul velmi pozitivně, protože jsem od něj dostala opět velkou dávku toho, co jsem očekávala. Poslech jsem si řádně užila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Výkon Michaely Maurerové mě opět dostal do kolen a byla jsem z něj nadšená. Opět se jí totiž povedlo příběhu vdechnout život a vše působilo věrohodně. Narátorka se dokáže do četby výborně vžít a zprostředkovává tak pocit napětí a dobrodružství i svým posluchačům. Co se projevu týká, je naprosto bezchybný. Enid Blytonová je autorkou, která si dokáže své čtenáře získat díky tomu, že její knihy jsou nadčasové, dobrodružné a kouzelné. Pro svou tematiku a ztvárnění neustále oslovují další a další generace dětských čtenářů.  Hudební podkres, jenž se k titulu výborně hodí, si mě získal pro svou melodičnost, rytmické a veselé tóny. Musím říci, že si moc vážím toho, že jsem si mohla audioknihu poslechnout. Užila jsem si ji plnými doušky a vrátila se v čase o pár let zpět do bezstarostného dětství, kdy jsem si četbu knih Enid Blytonové užívala. V tomto případě byl můj požitek mnohem hlubší díky brilantně odvedené práci Michaely Maurerové. Titul tedy hodnotím zaslouženými 100 %.

Audioknihu vřele doporučím všem milovníkům dobrodružství a dětských příběhů. Jak jsem již upozorňovala, titul se skvěle hodí nejen pro děti, nýbrž i pro dospělé posluchače, kteří se rádi vracejí do dětských let.

 

Název audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na útěku
AutorEnid Blytonová
InterpretiMichaela Maurerová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka5 hodin a 27 minut
EAN8594169483344
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Autor: Enid Blytonová (1897–1968)

Enid BlytonováBritská spisovatelka byla původním povoláním učitelka a na začátku své kariéry tedy psala do novin především příspěvky věnované pedagogice. První knihy pro děti jí začaly vycházet od 20. let 20. století – nejdříve šlo o verše, postupně o delší příběhy (např. Vzhůru na Kouzelný strom), pak romány (např. Dobrodružství na ostrově, Nejprotivnější holka ze školy, Podařená dvojčata) a proslula svými dobrodružnými sériemi ze 40. let 20. století (např. Tajná sedma, Správná pětkaNoddy). V té době už byla zavedenou autorkou, která vydávala jednu knihu za druhou. Popularitu si udržela až do své smrti – její dílo bylo přeloženo do 90 jazyků, stala se čtvrtou nejpřekládanější spisovatelkou všech dob, na kterou stále navazuje mnoho autorů, a její příběhy se u dětí stále těší velké oblibě.

 

Účinkující: Michaela Maurerová (*1979)

Michaela MaurerováVystudovala pražskou DAMU, ale na filmovém plátně se objevila už jako malá ve válečném snímku Karla Kachyni Poslední motýl (1990). Už během studia moderovala televizní pořady na různých stanicích a poté přijala angažmá v Divadle Rokoko. Hrála také v Divadle na Vinohradech a v Divadle Bez zábradlí. Známá je ze seriálu Ulice či První republika a ze snímků Líbáš jako Bůh (2009), Experti (2006) nebo I ve smrti sami (2004). Nadále se úspěšně věnuje moderování.

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)