Jeden rok bez tebe

recenze knihy Jeden rok bez tebe

V poslední době jsem se zaměřila na young adult literaturu. Některé knihy jsou zdařilé více, některé by potřebovaly lepší přípravu. Mezi ty povedenější patří prvotina anglické autorky Niny de Pass Jeden rok bez tebe.

Život Cary se obrátil vzhůru nohama, když při tragické automobilové nehodě zahynula její nejlepší kamarádka G. Cara přežila. Dává si nehodu za vinu – ona to auto řídila. Cara se propadla do hluboké deprese. Rodiče ji pošlou do Švýcarska na internátní školu. Jmenuje se příznačně – Hope. Cara nechce mít s nikým nic společného, ale tak nějak to nejde – potkává tu Ren, svou spolubydlící, a jejího kamaráda Hectora. A právě Hector se jí ze smutku snaží dostat nejvíce.

Jeden rok bez tebe (Fragment) - recenze knihyCaře je sedmnáct. Její život se rozdělil na dobu před nehodou a po nehodě. Před ní patřila k dívkám, které vládnou celé škole, udávají trend v oblékání a líčení. Po ní se z Cary stala zlomená duše, která se odmítá vrátit k normálnímu životu. Ale není jediná, kdo má trápení nebo přišel o někoho blízkého. Starosti má jak Ren, tak i Hector.

Cara jako postava není černobílá. Je zobrazena sice jako kladná ženská hrdinka, ale zároveň udělala několik závažných a osudových chyb. Z pohledu dospělé vidím onu vinu trochu jinak, ale Cara vnímá jenom svoji pravdu, která ji pomalu užírá.

Neméně důležitou postavou je Hector, kterého si čtenářky jistě oblíbí. Je empatický a velmi neodbytný pomoct Caře. A i když ho odmítá, Hector se nevzdává tak snadno.

Nedávno jsem četla titul Všechny malé zázraky, kde hlavní hrdina trpěl duševní poruchou. Nikdo mu nedokázal poradit, bylo to dáno také tím, že v příběhu chyběl dospělý element a také nefungovala komunikace. V této knize nikdo duševní poruchu nemá, přesto hlavní postavy potřebují (a také naštěstí mají) kolem sebe dospělého, který je dokáže vyslechnout a dodat jim sebedůvěru.

I když zvolené téma je náročnější (vyrovnávání se se smutkem, počínající deprese), čtení jako takové bylo odpočinkové, text byl velmi čtivý a rychle ubíhal. Jediné, co mi vadilo, byla příliš ufňukaná Cara, která se ve svém smutku až moc pitvala a odstrkovala všechny kolem sebe. V celkovém kontextu však kniha vyzněla optimisticky. Pokud máte rádi podobné tituly, nebudete zklamaní.

Romantická linka nebyla výrazná, i když jste ji tady mohli najít. Autorka dala přednost psychologii postav. A i přesto, že v knize nenajdete moc zvratů, ze kterých by se vám rozbušilo srdce, je to dílo velmi zdařilé. Ale nebudete z ní úplně odvázaní. Není náročná a je lehce předvídatelná.

Knihu ocení především mladé čtenářky, které mají rády pomalou romantiku a nepotřebují na každé stránce číst o lásce.

 

Název knihy Jeden rok bez tebe
AutorNina de Pass
ŽánrLiteratura světová,
Pro děti a mládež, Dívčí romány
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2020
Počet stran288
ISBN978-80-253-4733-1
  
Nákup knihy www.fragment.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.cz



Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)