Jeden svět 2015 praskne vaši ochrannou bublinu. Praskat to bude už tradičně i v Chrudimi!

Benefice Jeden svět Chrudim 2015

Pátek 6. března 2015 v 17:00 hodin Agora v Chrudimi.

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností – to je cílem 17. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který publikum přivítá výzvou „Praskněte své bubliny!“. 

A jedním z 33 regionálních měst České republiky, které se zapojí do promítání filmů s lidskoprávní tématikou, se opět po roce stane také Chrudim. Od 20. do 22. března 2015 totiž chystají pracovníci a dobrovolníci ze Šance pro Tebe festival Jeden svět. Zváni jsou všichni, kterým není jasná problematika války na Ukrajině, rozšiřování Islámského státu anebo nárůst rasismu v české společnosti. Všem těmto a mnohým dalším tématům se letošní ročník chrudimského Jednoho světa bude věnovat jak na plátně, tak posléze při debatách.

A ani ročník 2015 nebude výjimkou a hned v úvodu března, konkrétně v pátek 6. března od 17 hodin, festival předznamená Benefice pro Jeden svět.

Benefice se odehraje v prostorách chrudimské Agory a návštěvníci se v jejím rámci mohou těšit na promítání filmu s názvem Punkový syndrom, který je odpovědí na otázku „O čem by byly texty punkových písní, kdyby členy kapely byli lidé s mentálním hendikepem?“. Více si o filmu můžete přečíst na odkazu zde.

„Jako speciální hosty k diskuzi po filmu jsme přizvali kapelu BeneBend, která pochází a působí v komunitě lidí s mentálním postižením. Kapela BeneBend a její práce je skvělou ilustrací toho, o čem se hovoří ve filmu Punkový syndrom a zároveň přímým dokladem toho, že to může fungovat,“ popisuje Veronika Němcová, koordinátorka Benefice pro Jeden svět.
O kapele BeneBend a o práci komunity Benediktus se můžete dočíst na odkazu zde.

Na benefici zazní koncerty ještě dalších chrudimských kapel – uskupení Banda, GOJI a Intergalactic Banana Of The Fallen Monkey Nation. Zájemci se na benefici mohou seznámit také s výrobky z Šicí dílny „Ušito s šancí“ a zajištěn bude také prodej Fair Trade výrobků a chybět nebude ani vegetariánská kuchyně. Veškerý výtěžek z benefice pak poputuje na podporu konání festivalu Jeden svět v Chrudimi.

I v letošním roce se na Jeden svět do Chrudimi mohou vydat základní a střední školy. Pro ně program promítání začne už 16. března a potrvá až do 25. března 2015.

Jeden svět letos vzniká ve chvíli, kdy světem hýbou zásadní události jako útok na redakci satirického týdeníku v Paříži, válka na Ukrajině, rozpínání Islámského státu či nárůst rasismu v České republice. „Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat takřka v přímém přenosu – sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat. Přesto reagujeme zcela opačně – pouštíme k sobě jen vybrané zprávy, uzavíráme se do mentální rezervace. V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká,“ vysvětluje ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. Upozorňuje zároveň, že takový pasivní postoj je zvlášť v dnešní globalizované době nebezpečný.

Právě proto Jeden svět vyzývá českou veřejnost, aby praskla své ochranné bubliny – například už tím, že navštíví projekce dokumentárních filmů s aktuálními tématy a po nich následující debaty.

Téma ročníku se letos neodráží v jedné konkrétní filmové kategorii, ale prochází napříč celým programem. Novinkami jsou kategorie V zajetí mysli, která nabídne filmy o duševním zdraví, a Co se v mládí naučíš, která představí dokumenty o vzdělávání. K příležitosti 20. výročí konce války v bývalé Jugoslávii festival přináší filmy v kategorii Jugoskop.

Tradičně nebudou chybět programové kategorie Moc médií, Takzvaná civilizace s environmentální tematikou, Cesty ke svobodě ze zemí, v nichž pracuje společnost Člověk v tísni, Panorama s filmy oceněnými na zahraničních festivalech a Český pohled.

17. ročník Jednoho světa přináší čtyři premiéry českých filmů: Jenica & Perla, Zatajené dopisy, Stále spolu a Cukr Blog. Jeden svět sice začíná až v březnu, ale již nyní se uživatelé Stream.cz mohou zdarma podívat na několik dokumentů z minulých ročníků festivalu. Začaly také online projekce filmů jako Mý věci, Solartaxi, Pět rozbitých kamer a Servírky.

Jeden svět odstartuje v Praze 2. března, potrvá do 11. března a následně se projekce a festivalový život přesunou do dalších 33 českých měst.

V Chrudimi mohou diváci na promítání Jednoho světa vyrazit od 20. do 22. března!

Více informací na www.sance.chrudim.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.