Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nevěra se nevyplácí

recenze knihy Jeden z nás

„Chlapec sedí na posteli, ani nemukne, protože netuší, jak by to vysvětlil. Dělá to kvůli zábavě, vzrušení. Baví ho chodit do cizích domů a nabourávat se lidem do počítačů. To se jí ale neodváží prozradit. Stejně by ale mohla být ráda, že aspoň nebere drogy.“

Jakmile jsem zjistila, že spisovatelce Shari Lapenanakladatelství Kalibr vychází další kniha, věděla jsem, že si ji nenechám utéct. O tom, že autorka thrillery umí, jsem se přesvědčila již po přečtení jejích prvních knih. Do povědomí českých čtenářů vstoupila strhujícím thrillerem Manželé odvedle (recenze), následovala kniha Někdo cizí v domě (recenze) a v loňském roce vyšel tak trochu detektivní thriller Nevítaný host (recenze). S každou další knihou je autorčin styl lepší a napínavější.

Ve zdánlivě poklidné čtvrti na předměstí New Yorku se ztratí žena, její manžel žije v domnění, že vyrazila na víkend s kamarádkou, ale poté, co se nevrátí domů, nahlásí její zmizení s atává se podezřelým číslo jedna. Mezitím si jeden teenager krátí dlouhé chvíle slíděním v domech sousedů. Co se stane, když na to jeho matka náhodou přijde? Co mladý muž u sousedů zjistil? Může se podařit toto tajemství utajit? Jaký kolotoč se rozeběhne po nalezení mrtvoly ženy? Kam až může dojít nevěra? Autorka si pro nás připravila opravdu skvělý a zvraty nabitý thriller. Při čtení pomalu nebudete stíhat přemítat stránky a s další a další kapitolou bude čím dál těžší knihu, i na malou chvíli, odložit.

„Je to hrozné, uvažuje, když vychází z domu. Někdo zavraždil ženu od nich z ulice. Nemůže na to přestat myslet.“

Knihu uvádí prolog, který nás rovnou vhodí do situace, která vám vyrazí dech. Poté následují kapitoly, v nichž se začne odvíjet zdánlivě nevinný příběh, který začne pomalu odmotávat klubko propletených vztahů a vy budete podezírat kdekoho. Příběh má spád a při čtení nebudete mít pocit, že by některá scéna byla zbytečná. Autorka si s námi pohrává jako kočka s myší a k rozuzlení nás dovede několika oklikami. Přiznávám se, že vraha se mi nepodařilo odhalit a čtení jsem si opravdu užívala a vždy jsem se těšila na každou volnou chvíli, kdy budu moct číst.

Podezřelých je v knize opravdu dost a každý z nich něco skrývá. Tolik neupřímnosti a lží v jedné knize jsem ještě nezažila. Kniha je čtivá a Shari Lapena je mistrem překvapivých konců a tentokrát si pro nás připravila nečekané rozuzlení. Až si člověk pomyslí, že někteří lidé mají opravdu nervy z oceli.

„To je ale zajímavá novinka, pomyslí si detektiv. Nikdy ho nepřestane fascinovat, co během policejního vyšetřování vydolují – všechna ta tajemství, která lidé skrývají. Respektive se o to pokouší.“

Jeden z násAutorka příběh vystavěla na mateřské lásce a na nevěře. Matky se vždy cítí odpovědné za své děti a chtějí pro ně to nejlepší. V knize jedna z matek trne hrůzou, když zjistí, že její syn se vloupal k sousedům do domu, aby se naboural do jejich počítače. Chce to za každou cenu urovnat, a tak napíše omluvný anonymní dopis, aniž by tušila, že poklidné vody pěkně rozčeří. Její kamarádka má také starosti se synem, který se v noci vrací domů opilý a ona ho pak celou noc hlídá, aby se neudusil zvratky. A pak jsou tu mužské postavy, které se nechaly okouzlit novou pohlednou sousedkou, přičemž každý z nich tvrdí, že ji vlastně vůbec neznal.

Thriller Jeden z nás se liší od předchozí knihy Nevítaný host, řekla bych, že se autorka tematicky vrací ke svým prvotním dvěma knihám, ale tento příběh je mnohem propracovanější, lepší a je vidět, že autorka na sobě pracuje. Takže pokud vás příliš nezaujaly autorčiny první dvě knihy, nenechte se odradit a zkuste tuto její novinku, věřím, že nebudete litovat.

„Raleighovi začíná docházet, že tajemství mají všichni – na vlastní oči viděl, co někteří lidé přechovávají v počítači, a víceméně nic už ho vlastně nepřekvapuje. Raleigh má tajemství, a jeho rodiče očividně taky. Možná by se měl porozhlédnout po jejich vlastním domě.“

Knihu bych doporučila všem milovníkům napětí, nečekaných zvratů a rodinných tajemství.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Jeden z nás
AutorShari Lapena
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran280
ISBN978-80-242-6591-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)