Jedna z prvních Japonek v Evropě

MITSUKOrecenze knihy – MITSUKO

„Stala se matkou (či spíše macechou?) moderní Evropy, kterou chtěl její syn Richard sjednotit v duchu nové doby za účelem mírového soužití všech kulturních a civilizovaných evropských států- Historie to však zařídila jinak…“

Jistě vás jako první upoutá orientální název knihy, jedná se o jméno Japonky, která jako jedna z prvních přicestovala do Evropy po boku svého manžela hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, rakouského diplomata, který pár let působil v Tokiu, kde se s Mitsuko seznámil. Sepsání této beletrizované biografie Mitsuko předcházelo dvacet pět let bádání v archivech v Tokiu, a pak především v Čechách. Autorčina mravenčí práce dala za vznik také několika výstavám a vedla k sestavení obrazu o životě této Japonky a následně autorka vdechla Mitsuko život prostřednictvím této knihy. Myslím, že kniha stojí za vaši pozornost, zvláště pokud vás zajímá historie, biografické romány a osudy lidí, které zůstávají v pozadí dějin, ale pro historii Evropy jsou klíčové. Autorce se podařilo nenásilně spojit beletrii s faktografií a vznikla tak velmi zajímavá publikace.

Mitsuko nepocházela z aristokratické rodiny a byla připravována na život gejši, ale nakonec se jejímu otci podařilo vydělat dost peněz, aby si mohl dceru vykoupit. Hrabě Heinrich se již jako mladý zapletl s neurozenou dívkou, což mělo za následek, že byl odeslán do soukromé elitní školy, aby se později vydal na dráhu diplomata. Jako vyslanec nastoupil do služby v Tokiu, kde se setkal s Mitsuko a oba se do sebe zamilovali. Na tu dobu to byl skandální svazek, ale Mitsuko pro svůj vzhled a pro Evropany orientální původ, byla všude přijímána se vstřícností a zájmem. Mitsuko a Heinrichovi se v Japonsku narodili dva synové, poté rodina odcestovala do Vídně a následně do Čech, kde se narodilo dalších pět dětí. Mitsuko byla svým manželem a svými sedmi dětmi velmi milována, ale ona sama nedokázala svoji lásku k dětem projevovat tak, jak by potřebovaly, což se promítlo později v jejich dospělosti na jejich vztahu k ní.

„Mitsuko se potutelně usmála. ?Jsi asi rád, papa, že už nemusíš jíst žádná exotická jídla.“
„No. ve stolování jsem opravdu patriot, ale v každé zemi rád ochutnám její speciality. Ve Vídni je teď v módě čokoládový dort Sachr, ? přiznal s úsměvem hrabě.“

Společně s Mitsuko a Heinrichem procestujete část Asie, Evropy a dostanete se i do Egypta. Jejich život byl velmi společenský, byli zváni na řadu setkání. V Čechách se usadili na rodovém panství Coudenhovů v Poběžovicích. Pro Mitsuko byly důležité dva životní zlomy, a to, když jí zemřel manžel a ona musela převzít správu panství a výchovu dětí. Sami se dočtete, jak tento nelehký úkol zvládla. A druhým zlomem bylo nastolení nových pořádků v Evropě po první světové válce, což se promítlo i do života její rodiny. Byla Mitsuko v Evropě šťastná? Nebo se jí stýskalo po Japonsku? Jaké životní překážky musela překonat? Byla pyšná na své děti? Kniha vám přinese odpovědi.

V knize se nenásilnou formou dozvíme řadu historicky důležitých okamžiků. Jako nejdůležitější z celé rodiny se jeví syn Richard, který se nechal inspirovat myšlenkami otce na vytvoření mírového seskupení evropských zemí. Richard založil mírové hnutí Pan Evropa a dal tak vzniku předchůdci Evropského společenství a později Evropské unie, navrhoval ekonomické, kulturní a nadnárodní sjednocení, které bude založené na lidských právech a demokracii. Kdyby jen tušil, kam toto sjednocování až povede.

Autorka nám předkládá život Mitsuko v útržcích, tak, jak byly sepsány její deníky. Kniha je velmi čtivá. Je rozdělena do několika kapitol, které jsou uvedeny rokem, v nichž se příběh odehrál a autorka vždy na začátku heslovitě shrnuje nejdůležitější historické události, ke kterým v daném roce došlo. Jelikož se jedná také zčásti o faktografickou literaturu, naleznete na konci jmenný rejstřík významných osobností vystupujících v životě Mitsuko, ale také slovník japonských pojmů. A knihu krásně doplňují fotografie ze života rodiny. Myslím, že autorka odvedla velký kus práce a že výsledek stojí zato.

„Představ si, mami, že na předměstí Vídně žije nějaký bláznivý chlap, jakýsi Adolf Hitler. Je to neúspěšný malíř, maluje nudné krajiny. Brojí proti levici a Židům, ale má s tím u lidí úspěch.“ referoval Richard.“

Kniha se mi četla opravdu lehce. Jediné, co jsem postrádala, byla emotivní stránka ze života Mitsuko, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o Japonku, která byla vychovávána s jistým odstupem, tak by nás to nemělo překvapit. Mnohé můžeme vytušit z jejího jednání a mezi řádky příběhu, ale nečekejte, že jsou v knize zachyceny její pocity, ty nechává autorka na čtenářově dokreslení. Možná právem bývá Mitsuko nazývána matkou moderní Evropy, ale ona přesto, že většinu života prožila v Evropě, duší zůstávala Japonkou.

Jako první mě kniha upoutala svým názvem a hned poté obálkou, která je jemná a krásná. Kniha vyšla již v roce 2015 a nevím, jak je možné, že unikla mé pozornosti. Po přečtení ji mohu jen doporučit, přenese vás do doby, kdy muži byli gentlemani a kdy se utvářely dějiny celého 20. století

„Já jsem o Mitsuko vždycky tvrdila, že ten líbezný květ sakury má svou hlavu, či spíše tuhý kořínek samuraje.“

Knihu doporučuji všem, kteří chtějí poznat zajímavý, ale i těžký život jedné z prvních Japonek v Evropě, těm, kteří si rádi přečtou zbeletrizovanou biografii, ale myslím, že knihu ocení i zájemci o historii přelomu 19. a 20. století. Pro všechny kniha přináší zajímavé, ale také neznámé informace, které byly ukryty v archivech.

Autorka za knihu Mitsuko získala v roce 2015 cenu Miroslava Ivanova za významné dílo literatury faktu.

Knihu hodnotím 95 %.

 

MITSUKO 

 

MITSUKONázev knihy:      MITSUKO
Autor:                 Vlasta Čiháková Noshiro

Nakladatelství:  JOTA
Rok vydání:       2015
Počet stran:       432

ISBN:                978-80-7462-709-5
EAN:                 9788074627095

E-shop:            kniha www.jota.cz

                         e-kniha www.palmknihy.cz
                                  
Databáze knih:  www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/11017875″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 


Nakladatelství JOTA
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesb?ho, manuál k ?jinému? rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)