Středa, 28.2.2024
HudbaKalendáriumKulturaOstatní volný čas

Kalendárium – Zuzana Navarová

Kalendárium - Zuzana Navarová

* 18. června 1959 – † 7. prosince 2004

Zpěvačka a skladatelka Zuzana Navarová se celý život držela stranou šoubyznysu, její předčasný odchod ale připomněl, jak moc pro českou hudbu znamenala. Po kubánském manželovi si přidávala ke jménu ještě de Tejada. Učarovala jí latinskoamerická kultura a vystudovala španělštinu na univerzitě v Praze. Se spolužáky Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem založila skupinu Nerez. Brzy začali slavit úspěchy na Portách a Vokalízách. V její hudbě se snoubil folk s latinou, flamengem a jazzem.

Éra Nerezu pro ni byla bouřlivá, ale patrně ne příliš šťastná. „Byl to velkej závod a trval po celou dobu spolupráce,” řekla. Když se počátkem devadesátých let skupina rozpadla, vydala se Zuzana Navarová na sólovou dráhu a spolupracovala s muzikanty z nejrůznějších kultur i koutů světa.

Je mi fajn a je mi skvěle, zdravý duch ve zdravém těle, běžte všichni někam jinam…” zpívala, ale už jí dlouho dobře nebylo. Projevily se totiž vážné zdravotní problémy. Začala držet drsnou čisticí dietu, místo do hospod chodit do čajoven, skoncovala s kouřením a alkoholem, ale už bylo pozdě. Vědomí blížící se smrti se začalo objevovat i v jejích textech. „Už několik let neplánuju. Jako cíl jsem si vytkla, že nebudu mít žádné cíle. Vlastně můžu říci, že každý probíhající okamžik je můj cíl. Užívám si, že mi sníh pod botama pěkně křupe. Nebo hezky čvachtá.” Ve věku pětačtyřiceti let Zuzana Navarová podlehla rakovině.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.