Josef Ressel a jeho vynálezy

Lodní šroubBezpochyby nejvýznamnějším vynálezem Josefa Ressla je lodní šroub, pro který je uznávaný nejen v České republice. Málokdo ovšem ví, co vše tomu předcházelo.

Použít k pohonu lodi Archimédův šroub napadlo již počátkem 16. století geniálního italského učence a malíře Leonarda da Vinci. Josef Ressel nápad s Archimédovým šroubem nosil stále v hlavě a věřil, že právě to je cesta, která pohon lodí usnadní. Na rozdíl od desítek svých předchůdců však dokázal stanovit jeho správný tvar a velikost a vymyslet i jeho nejvhodnější umístění na lodi – dal ho vodorovně pod záď lodi před kormidlo.

Jenže na uskutečnění nápadu mu chyběly finance. Roku 1829 se však dohodl s bohatým obchodníkem Ottaviem Fontanou, že zaplatí stavbu lodi, na níž se lodní šroub vyzkouší. Dohodli se, že Ressel nechá ve vhodné strojírně v Paříži vyrobit potřebné lodní součásti, aby se mohly na plavidlo co nejdříve namontovat. Jenomže nadšený Ressel byl při těchto jednáních příliš důvěřivý a v obchodních záležitostech se mnoho nevyznal, takže se nechal partnery umluvit a prozradil jim celou podstatu svého vynálezu dřív než s nimi uzavřel smlouvu. Záhy se ve Francii a Anglii objevila celá řada falešných “vynálezců”, kteří si Resslův vynález přisvojili, vydávali ho za své vlastní nápady a spor o prvenství se pak vlekl dlouhá desetiletí. Teprve po smrti připadl vynález lodního šroubu konečně svému pravému objeviteli.

Dále pak Josef Ressel objevil šroubový lis pro výrobu vína a oleje, kuličkové ložisko bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin, pneumatickou potrubní dopravu a buzolu.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.