Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

K čemu slouží krbová vložka s výměníkem?

V současné době jsou kladeny vysoké požadavky na nízkou energetickou náročnost budov a s tím se samozřejmě proměňují i nároky na zdroje vytápění. Zejména v posledních letech se řeší, aby dosahovaly zdroje vytápění určité energetické účinnosti a některé druhy vytápění jsou tak již v dnešní době poněkud pasé. Mezi těmi zbývajícími se těší vysoké oblíbenosti krbová vložka s výměníkem. Jak funguje a jaké výhody přináší?

Krbová vložka s výměníkem dodá interiéru na útulnosti a je velmi efektivní

Klasické krby již nejsou v současné době efektivním řešením pro budovy, které mají být vytápěny stále, protože v okolí krbu prostor často přetopí, ale v dalších pokojích může být o poznání chladněji. Řešením se stala krbová vložka s výměníkem, která dodá vašemu obývacímu pokoji moderní a útulný vzhled, ale hlavně efektivně zužitkuje produkované teplo při spalování.

Krbové vložky s výměníkem slouží k vytápění celého domu tím, že se napojí na otopnou soustavu, navíc díky ní můžete ohřívat i vodu v bojleru. Krbové vložky s teplovodním výměníkem si hravě poradí i s oblíbeným podlahovým vytápěním, jen se na toto připojení musí myslet už při prvotní realizaci a výběru vlastní krbové vložky.

Nejvíce populární je vytápění, kde se kombinuje vytápění pomocí krbové vložky s výměníkem a elektrickou energií. Díky této kombinaci používáte elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody na určitou teplotu, pouze v době, kdy v krbu fyzicky netopíte a teplota klesla pod požadovanou mez, respektive přednastavenou teplotu.

Vyplatí se krbová vložka s výměníkem? Jakou má účinnost?

Při současné energetické krizi a cenách energií jako na houpačce, patří krbová vložka s výměníkem k velmi efektivním zdrojům vytápění. Teplotní účinnost se totiž pohybuje mezi 72-90 % dle typu kamen a paliva. Abyste si zvolili správnou krbovou vložku a dosáhli efektivního vytápění, měli byste sledovat dva ukazatele, a to výkon vzduchu a výkon vody.

Nešetřete na nepravém místě a prodlužte životnost kamen s výměníkem

Ačkoli je životnost různých kamen s výměníkem rozdílná, dle materiálového provedení, ale i technického řešení, závisí i na správném zapojení a údržbě. Před instalaci krbové vložky s výměníkem, respektive krbových kamen s výměníkem je vhodné, instalovat i ochlazovací smyčku nebo trojcestný ventil. Díky nim budete mít jistotu, že se voda s teplotou nižší než 60 °C nedostane do krbových kamen.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.