Čtvrtek, 22.2.2024
Chrudim

Kam se starou kalkulačkou? Na radnici

e-boxMěsto Chrudim se ve spolupráci se společností ASEKOL rozhodlo usnadnit občanům třídění vysloužilých malých elektrozařízení.
“Každý občan má nyní možnost zanést starý mobil, kalkulačku, telefon, drobné počítačové vybavení, discman nebo MP3 přehrávač na městský úřad a zdarma se jej zbavit vyhozením do připravené nádoby, tzv. E-boxu,” přibližuje aktivitu místostarosta města Roman Málek. Nádoby jsou umístěny v přízemí radnice na Resselově náměstí a v budově úřadu na Pardubické ulici.

Kolektivní systém ASEKOL následně zajistí zdarma odvoz a ekologickou likvidaci.

Hlavním cílem vedle usnadnění třídění drobných elektrozařízení je také zvýšení množství sebraných malých spotřebičů. Ty totiž většinou končí v komunálním odpadu. Pokud se elektrospotřebič obsahující zdraví škodlivé materiály vyhodí spolu s běžným odpadem do popelnice, nedojde k jeho recyklaci, ale skončí na řízené skládce. Tak dochází zcela zbytečně k hromadění odpadu, který by mohl být znovu využit. Naopak, pokud je elektrozařízení odevzdáno k recyklaci, je zajištěno, že drtivá většina vysloužilého spotřebiče bude opětovně využita. Šetří se tak přírodní zdroje a životní prostředí. Podrobnosti o třídění elektroodpadu najdete na  www.elektrosrot.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.