Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kde rostou divoké třešně

recenze knihy Kde rostou divoké třešně

Máte rádi romantické příběhy a nevíte, jakou knihu si přečíst? Kde rostou divoké třešně z pera anglické spisovatelky Laury Madeleine vás příjemně překvapí svým stylem vypravování.

Tolik oblíbené různé časové roviny najdete i v tomto příběhu. Autorka rozehrála dvě linie a nutno podotknout, že obě byly zpracovány kvalitně a obě si byly rovnocenné.

V roce 1919 v anglickém Hallertonu žije devatenáctiletá Emeline. Je krátce po válce a ona přišla téměř o celou svou rodinu. Zůstal jí jen bratříček, o kterého se po smrti jejich matky postaral strýc. Na usedlosti žije sama, bez peněz, postupně klesá na mysli a bez doušky morfia už nic nezvládne. Strýc ji chce bez prodlení poslat do sanatoria ve Švýcarsku, ale Emeline se naskytne příležitost utéct a jako černý pasažér cestuje vlakem na jih Francie „až na samotný konec světa“.

Kde rostou divoké třešněRok 1969. V Londýně žije mladý asistent advokátní firmy Bill. Touží se stát advokátem, na svou příležitost však stále čeká. Šance uspět se ukáže v podobě úkolu dokázat, že Emeline, která zmizela před padesáti lety, zemřela sama a šílená. Rozjíždí se do Hallertonu, ale tam nachází něco, co změní jeho rozhodnutí a on se vzepře nejenom svému šéfovi, své rodině, ale i sám sobě. Z nejistého mladíka se stává rozhodný muž, který ví, co dělá správně.

Příběh je viděn z pohledu obou hlavních postav v ich-formě, což v tomto případě zaručuje čtení, u kterého nebudete ani dýchat. Autorka si umí se slovy pohrát a vše dávkuje postupně tak, aby čtenář neusnul na vavřínech a nenudil se, což v tomto případě vůbec nehrozí, protože příběh je bravurně napsán.

Charaktery obou postav byly reálně vykresleny. Ač oba byli ve stejném věku, Emeline byla vyzrálejší a zocelenější životem. Musela se postarat sama o sebe a naučit se žít. Billy měl vstup do dospělosti ulehčený. Narodil se v jiné době do jiného světa. Je však nejistý a občas neohrabaný, dělá vše, aby zapadl do společenských konvencí a hlavně aby nevybočil z řady. V příběhu dospěl, i když od začátku do konce uběhl pouhý měsíc.

Kromě skvělého příběhu Laura Madeleine popsala přípravu francouzských a katalánských pokrmů tak, až se čtenáři sbíhají sliny a všechny ty lákavé vůně cítí, jako kdyby se připravovaly u něj doma.

Bonusem navíc je v závěru knihy rozhovor s autorkou o tom, co ji inspiruje či jak vznikal tento titul. A úplně na posledních stránkách je přiložen recept na třešňový koláč, který by neměl uniknout vaší pozornosti.

Tato kniha osloví převážně ženy, které mají rády romantické příběhy a postavy v nich prodělají určitý vývoj k lepšímu. Je cílena na čtenářky, které si rády u příběhu popláčou a s hlavními hrdiny prožívají jejich osud.

 

Název knihy Kde rostou divoké třešně
AutorLaura Madeleine
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2020
Počet stran360
ISBN978-80-243-9210-3
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)