Kde všude můžete hledat svorkovnice?

K rychlému a poměrně jednoduchému propojení součástí na elektrickém okruhu se nejčastěji používají svorkovnice, které se často označují pojmem čokoláda. Bez této malé součástky si jistě neumí svou každodenní práci představit žádný elektrikář. K čemu se vlastně svorkovnice používají, jak vypadají a jak se dělí, naleznete v následujících řádcích.

 

Kde všude můžete hledat svorkovnice?

Nejjednodušším příkladem, je asi stropní osvětlení ve formě klasického lustru. Právě lustr se k elektrickému obvodu připojuje za pomocí lustrové svorkovnice. Svorkovnice, která je vlastně souborem více elektrikářských svorek se používá na místech, kde je vhodné použít rozebíratelné spojení vodičů. Můžete tak spojit více spotřebičů dohromady. Zřejmé tedy je, že svorkovnice najdete nejen ve výše zmíněném osvětlení, ale i v zásuvkách, elektrospotřebičích apod.

Svorkovnice, na něž se můžete podívat třeba zde https://www.tme.eu/cz/katalog/svorkovnice_113584/, jsou vhodné ke spojení či připojení kabelů, ale i kabelových měděných a hliníkových vodičů a drátů. Tyto elektrikářské svorky jsou vhodné nejen pro vodiče s pevným jádrem, laněné vodiče, ale i pro ohebné vodiče či dráty z jemných měděných spletených lanek s použitím kabelových ukončovacích dutinek. Je tedy zřejmé, že mají velmi široké spektrum použití.

Jak již bylo výše uvedeno svorkovnice najdete v elektrospotřebičích domácí potřeby, hojné využití však mají i v průmyslu.

Jak zapojit přívodní vodiče do svorkovnice?

Připojení přívodního vodiče je jednoduché, stačí odstranit izolaci z vodiče v délce několika milimetrů, zasunout vodič do otvoru svorky, přitáhnout šroub šroubovákem či přitlačit pružinovou sponu. Samozřejmostí pro bezpečnou práci s elektrickými vodiči pak je vypnutí elektrického proudu v daném okruhu.

S jakými typy svorkovnic se můžete v praxi setkat?

Svorkovnice se dělí nejen podle způsobu připojení svorkovnice, ale i podle vlastního konstrukčního provedení, navíc jsou zde pak speciální typy svorek.

Za základní dělení se obecně považuje dělení podle připojení přívodního vodiče se svorkovnice dělí na svorkovnice, které disponují šroubovými svorkami, svorkovnice s pružinovými svorkami, zářezové svorkovnice, svorkovnice s plochými kolíky a pájecí svorkovnice.

Téměř 2 000 druhů svorkovnic naleznete v nabídce elektro specialisty tme.eu, který navíc nabízí téměř 500 000 kusů dalších elektrosoučástek, elektrikářského vybavení, ale i profi nářadí. Tak se tam skočte o chvilce volného času podívat!

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.