Kdo je dítě ze staveniště?

recenze knihy Dítě

Fiona Barton je britská spisovatelka a žurnalistka. Na rozdíl od ostatních spisovatelů, se Fiona od útlého dětství psaní věnovat nechtěla. Svůj profesní život zasvětila novinařině a za svou práci také získala prestižní ocenění Reportér roku.
Český čtenář zná Fionu Barton díky jejímu thrilleru Vdova, který u nás vyšel v roce 2016 a vydalo jej taktéž nakladatelství Domino.

Na staveništi je nalezena kostra malého dítěte. Dělník, který kostru našel, je v naprostém šoku a stavební práce jsou v daném místě pozastaveny.
Novinářka Kate Watersová se o zmínce nalezené kostry všimne v novinách a rozhodne se, že by příběh takto pohřešovaného dítěte a následného nálezu kosterních ostatků, mohl také zajímat čtenáře Daily Post. Proto se vydává do terénu, aby sesbírala co nejvíce informací.

Když se vrátila, stavbyvedoucí právě sloupával z emblém pivního tácku, pohroužený do svého vlastního světa. “Peter odklízel sutiny po bývalých domech, aby se tam mohly dostat stroje,” řekl John, aniž by zvedl oči. “Snažil se pohnout jedním ze starých betonových bloků. Do kterých se sázejí kytky. Říkal, že jak s ním lomcoval ze strany na stranu, narušil okolní půdu. A uviděl tu kostru. Byla tak malá, že ji pokládal za ostatky nějakého zvířete, a zvedl ji, aby se podíval blíž. Když si uvědomil, co by to mohlo být, začal ječet. Myslel jsem, že si uřízl nohu nebo co. Takový řev jsem v životě neslyšel.”

Postupně se dovídá, že by se teoreticky mohlo jednat o jedno ze tří pohřešovaných dětí, které zmizely před dobrými dvaceti lety. Jako první se začne zaobírat zmizením malé Alice, která zmizela jako novorozené miminko ještě v porodnici, v době, kdy se její matka šla osprchovat a dítě nechala pokojně spát.

Angela, matka malé Alice cítí, že nalezená kostra by mohla patřit její milované dcerce. Je o tomto faktu téměř přesvědčená a proto kontaktuje Kate, aby se od ní dozvěděla nějaké další informace. Nakonec se rozhodne, že bude s Kate spolupracovat při hledání identity neznámého dítěte.

Emma je žena, která má svá vlastní tajemství. Objevení dětské kostry na staveništi pro ni znamená otevření starých ran a úvah. Emma vlastně nikdy v životě nebyla dostatečně šťastná. Její matka ji vyhodila z bytu, když bylo Emmě teprve šestnáct let. Poté trvalo dlouhá léta, aby spolu opět začaly mluvit, i když se jejich rozhovory stočily pouze ke zdvořilostním frázím.
Nyní je všechno úplně jinak, co mělo zůstat navěky pohřbeno se dere na povrch a nikdo s tím nic nenadělá…

Obálka této knihy se nese v jednoduché rovině v letmých modrých barvách. K celému příběhu sedí naprosto perfektně. Jsem velice ráda, že zůstala takto jednoduchá a decentní.
Samotný příběh se pak odehrává v časovém období od 20. března 2012 do 1. dubna 2013 a v knize je vyprávěn v 86 kapitolách, které nejsou nikterak zbytečně dlouhé.

Celý příběh je vyprávěný z pohledu čtyř osob. Díky střídání jednotlivých vypravěčů celý příběh působí poněkud reálněji, a já osobně tento styl vyprávění zbožňuji. Charaktery jednotlivých postav jsou bravurně vykresleny, zvláště pak novinářka Kate Watersová. Zde je krásně vidět, že autorka čerpá ze své dlouholeté novinářské praxe.

DítěJe dost možné, že ze začátku budete mít problém se do knihy začíst. Já jsem jej alespoň měla. Zdálo se mi, že je všude strašně hodně jmen, která jsem si v prvních chvílích neuměla zařadit. Celkově jsem měla ze začátku pocit, jakoby mě někdo hodil do vody, což u knih úplně nemusím.

V první kapitole je vypravěčem Emma, která je, jak lze vyčíst z jejího vyprávění, psychicky labilní žena, která nemá vlastní děti a je provdaná za staršího muže. Noviny, které se Emmě dostávají do rukou hlásají nález dětského děla na staveništi a Emma je ze všeho najednou úplně vykolejená.
Postupně se přidávají také další vypravěči a rozjíždí se pátrání po identitě dětského tělíčka.

Po zorientování se kdo a co musím říct, že mě od knihy nešlo odtrhnout. Neskutečně jsem si oblíbila Kate, která byla přesně taková, jaká být měla. Lidská a chápavá, ale zároveň dravá. Ovšem ani další postavy za ní moc nezaostávaly a bylo celkem snadné si k nim nějakým způsobem vypěstovat sympatie.

Pokud čekáte napětí, které se bude pomalu stupňovat až vygraduje v bouřlivém konci, tak vás nejspíš moc nepotěším. Dítě je spíše poklidným pátráním a skládáním jednotlivých dílků pěkně k sobě. Je dost možné, že budete vědět, jak to celé bylo ještě dávno před koncem. Alespoň já jsem se trefila. I když jsem tedy nečetla závěr s otevřenou pusou, tak si troufám tvrdit, že se jedná o naprosto úžasnou knihu, kterou rozhodně doporučuji k přečtení.

Autorčinu Vdovu jsem ještě nečetla, ale jsem rozhodnutá si ji přečíst také. Doufám, že bude podobných kvalit jako Dítě a těším se, až u nás opět něco z autorčiny tvorby vyjde.

 

Název knihy Dítě
AutorFiona Barton
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2017
Počet stran416
ISBN978-80-7498-238-5
  
Nákup knihywww.dominoknihy.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Vavrečková

Knihomolka srdcem i duší, vášnivá hráčka Call of Duty. Milovnice turistiky, přátel a rodiny. (osobní blog)