Středa, 17.4.2024
KnihyKultura

Dvě povídky o temnotě kolem nás i v nás

V roce 2023 začalo nakladatelství Golden Dog vydávat novou edici Old school horror, která zahrnuje knihy, které sice nepatří do pravěku tohoto žánru, nicméně čas již prověřil jejich kvality. První z nich je prvotina Elizabeth Engstrom Když nás temnota miluje, poprvé vydaná v osmdesátých letech. Osobně si myslím, že doba vzniku se nijak nepodepsala na způsobu uchopení obou příběhů, které kniha zahrnuje.

Odehrávají se na americkém venkově a přinášejí spíše plíživou hrůzu a mrazení, než scény explicitního násilí.

Když nás temnota miluje První povídka nese název celé knihy: Když nás temnota miluje. Její hlavní hrdinkou mladá, čerstvě vdaná a šťastná Sally Ann. Shodou okolností vstoupí do podzemních prostor, v nichž si kdysi, jako dítě, hrávala. Jenže cesta zpět se jí uzavře a ona je donucena v podzemním labyrintu, v němž kromě ní žije i cosi neznámého, přežívat řadu let, porodí tu i dítě a vychovává ho. Je samozřejmě zbytečné zabývat se racionálně úvahami, zda by v takových podmínkách bylo vůbec možno přežít, berme to jako mysteriózní prvek autorčina vypravování. Sally Ann, na rozdíl od syna, který v temnotě vyrostl, touží po návratu do lidské společnosti … Celou dobu jsem rozvažoval, jak povídka skončí, jak to celé dopadne. Jako autora hororů mě napadaly různé sofistikované scénáře, nicméně autorka nakonec vše vyřešila mnohem prostším způsobem. Pro mě to znamenalo mírné zklamání, nicméně atmosféra byla opravdu velmi hutná a příběh poutavý.

Druhá, delší povídka, vlastně spíš novela s názvem Krása je …, která by klidně sama o sobě mohla být Zrnkem temnoty ve stejnojmenné řadě nakladatelství Golden Dog, vypráví příběh stárnoucí, mentálně zaostalé Marthy, která žije svým naučeným stereotypem a překonat nástrahy a složitosti života jí po smrti rodičů pomáhají někteří obyvatelé blízkého městečka. Protože má naspořeno dost peněz, najdou se ovšem i tací, kteří by chtěli jejího hendikepu zneužít. Zároveň se odhaluje životní příběh rodičů Marthy, zejména její matky, která byla skvělou léčitelkou. Otec naopak bral tento manželčin dar za cosi temného, jako zásah proti přirozenému řádu, který se jim nakonec vrátí. A jako projev božího hněvu bral i narození malé Marthy, která se přišla na svět bez nosu. Příběh plyne pomalu, přesto však poutavě, sledujeme zdánlivě zázračnou Martinu proměnu a v jistém okamžiku odhalíme temné tajemství uložené kdesi hluboko v její duši, které ovládá její osobnost.

Knížka Když nás temnota miluje v překladu Martina Štefka se už několikrát objevila v přehledech nejkvalitnějších knih temné fantastiky, vydaných u nás v loňském roce. Zaujme už skvělou obálkou a svým kultivovaným stylem jistě potěší nejen skalní příznivce hororového žánru.

 

Název knihy Když nás temnota miluje
AutorElizabeth Engstrom
Žánrhoror, novela
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2023
Počet stran253
ISBN978-80-88067-76-4
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.