Samhain – keltové oslaví Nový rok

V sobotu 2. listopadu 2013 odpoledne a večer proběhnou v Nasavrkách oslavy keltského svátku Samhain, tedy keltského Nového roku. Akce, kterou tradičně pořádá občanské sdružení Boii, představí návštěvníkům život našich předků. Vrcholem akce se stane lampionový průvod a druidský novoroční obřad.

Samhain - keltové oslaví Nový rok

Svátek Samhain byl jedním ze čtyř hlavních keltských svátků, naši předkové jej vnímali jako Nový rok,“ říká Anna Frantalová z Boii o. s. „Oslavy Samhainu byly spojovány s tradicemi, jako je setkávání s duchy či vykřesání nového ohně. Právě z oslav Samhainu se později vyvinuly dnešní Dušičky,“ dodává Frantalová.

Keltové slaví Samhain, foto (c) 2008 Jaromír Zajíček - FotoZajda.czSdružení Boii připravilo na letošní ročník pestrý program, který zahájí ve 13:00 hodin keltská harfenistka. Zejména děti se pak mohou těšit na loutkové divadlo o životě Keltů, na podzimní dílničky nebo na soutěž o nejhezčí vyrobené strašidlo, jejich rodiče na přednášku „Bytosti z jiných světů“ nebo na prohlídky expozice Po stopách Keltů.

Vrcholem celé akce se stane lampionový průvod, který vyjde v 17:00 hodin od zámku ke kamennému kruhu, kde pod vedením druida Lugara proběhne tradiční keltský obřad na uvítání nového roku.

Keltský archeoskanzen Nasavrky, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.cz

Tato nezisková akce je určena široké veřejnosti, zejména pak rodinám s dětmi, vstupné dobrovolné. Více informací naleznete také na webových stránkách www.boii.cz.

Samhain - keltové oslaví Nový rok


Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.