Keltské oslavy léta – svátek Lughnasad

Keltské oslavy léta – svátek Lughnasadsobotu 4. srpna 2012 proběhnou v Nasavrkách tradiční oslavy léta – festival keltské kultury Lughnasad. Letos se uskuteční již 6. ročník, tentokrát s tematickým názvem „Oslava zrna“. 

Akce se koná v prostorách nasavrckého zámku, na nádvoří, v zámecké zahradě, na náměstí a u kamenného kruhu.

V půl desáté bude zahájen celodenní program – na náměstí budou probíhat tradiční trhy, v zámecké zahradě pak ukázky keltských řemesel (kovářství, keramika, tkalcovství, keltská kuchyně…).

Lughnasad 2011, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.czSnažíme se o to, aby se Nasavrky staly centrem keltské Evropy, a tak návštěvníci budou moci nahlédnout do typického keltského ležení, ve kterém potkají keltské kmeny nejen domácí ale i zahraniční např. ze Slovenska, Rakouska, Německa, Itálie či Francie,“ říká tisková mluvčí festivalu Bc. Petra Saidlová.

V průběhu dne se uskuteční velké keltské klání, ve kterém účastníci předvedou svou sílu, chytrost, obratnost a především schopnost pobavit publikum. U kamenného kruhu si budete moci projít tajemný Labyrint a dozvědět se více o duchovním životě Keltů.

Ve 14 hodin se můžete těšit na slavnostní zahájení oslav zrna – poctu letošní sklizni, které bude návratem ke kořenům a základním hodnotám keltského života. Začne také program na pódiu a živá vystoupení. Během odpoledne uvidíte irské tance (včetně jejich výuky), kapelu Cuaran a další. Po celý den bude připraveno občerstvení a nebude chybět ani nápoj Keltů – medovina.

Lughnasad 2011, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.czCelá akce vyvrcholí večerním koncertem (od 19:00) – k tanci i k poslechu nám zahrají kapely Jauvajs, Bran a Vintage Wine.

Vstupné je během dne dobrovolné. Na večerní koncert je nutné zakoupit si vstupenku – na místě 140 Kč, v předprodeji od 100 Kč. Letošní novinkou je zavedení zvýhodněného vstupného pro rodiny s dětmi. 

Více informací o Lughnasadu – oslavách léta naleznete na stránkách www.lughnasad.cz.

Oslavy Lughnasadu pořádá občanské sdružení Boii o. s. ve spolupráci s dalšími spolky, za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších partnerů. Velké poděkování patří také všem dobrovolníkům, kteří se na organizování akce podílejí, letos jich bude okolo 40.

Fotogalerie z Lughnasadu 2011 – foto: www.FotoZajda.cz

{morfeo 30}

Více fotografií na http://www.fotozajda.cz/reportaze/galerie.html.

Náš portál Chrudimka.cz je již tradičně mediálním partnerem této akce.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.