Pondělí, 6.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kitujeme s Chrudimkou – úvod

kitujeme_s_chrudimkouPowerkiting je druh sportovní aktivity, při níž se používá tažný drak (kite, powerkite) k pohybu člověka po zemi, sněhu či vodě nebo k jeho zdvíhání do vzduchu. Drak je podobný menšímu padáku či křídlu pro paragliding.

Obvykle se drak se používá k pohánění jezdce na mountainboardu, kiteboardu, snowboardu, či buggyně, ale užívají se také brusle, lyže, mořský kajak apod. Tažný drak neslouží pouze k získání rychlosti, pokročilí jezdci dokáží pomocí tažného draka vyskočit i několik metrů do vzduchu. Také proto jsou všechny varianty powerkitingu jsou považovány za extrémní a potenciálně nebezpečný sport.

Různé varianty powerkitingu se vyvíjely nezávisle na sobě, ale opravdový rozmach tohoto sportu nastal na přelomu tisíciletí, kdy se začal masově šířit kitesurfing. Ještě v roce 1998 nebylo na celém světě více než 30 jezdců, nyní jdou jejich počty do statisíců. S rozšířením kitesurfingu narostl zájem a obecné povědomí o powerkitingu a to vedlo k masovému rozšíření dalších příbuzných sportů, snowkitingu, buggykitingu, landkitingu.Alfakite

Základem výbavy je drak, dále tzv. de-power bar, což je jisticí systém lanek a brzd, které se upínají na speciální tyč (bar, hrazda), z níž pak vede jedna karabina připnutá k trapézu. Při použití menších draků (především během tréninku začátečníků) se často trapéz nepoužívá, protože malého draka je možné udržet jen v rukou a navíc trapéz, zajišťující pevné připoutání draka k tělu, znamená pro začátečníka značné riziko. Při ovládání bez trapézu se většinou místo baru používají madla.

Technologie draků se neustále vyvíjí. Design draků jim nyní umožňuje dosahování mnohem vyšších rychlostí při lepší pohyblivosti a ovladatelnosti, a tedy i bezpečnosti.

Existují dva základní systémy konstrukce draků:
•    Komorový – drak je konstrukcí velmi podobný křídlu pro paragliding, používá se obvykle pro pozemní varianty powerkitingu, protože po pádu do vody není možné draka znovu odstartovat.
•    Nafukovací – drak má pevnou nafukovací konstrukci, která dovoluje start z vody. V porovnání s komorovým drakem je cenově srovnatelný, rychlejší ve vzduchu, ale při stejné ploše méně efektivní.

Existují různé varianty powerkitingu:
•    kitesurfing, též kiteboarding – jízda s drakem po vodě.
•    snowkiting – jízda po sněhu.
•    landkiting – jízda po zemi na landboardu/ mountainboardu
•    buggykiting – jízda po zemi na buggy.

Tento sport ve Východních čechách vyučuje Alfakite.cz

 

Související články:

Kitujeme s Chrudimkou – typy draků

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.