Kniha o hokeji… nebo taky ne

recenze knihy My proti vám

„Za spoustu let možná nebudeme vědět, jak tenhle příběh nazvat. Budeme říkat, že to byl příběh o násilí. O nenávisti. O protikladech a odlišnostech a městech, která se vzájemně cupovala na kousky. Ale nebude to tak docela pravda. Bude to i příběh o něčem jiném…“

Začátek knihy se vrací zpátky do Medvědína (předchozí díl série) a autor vás seznamuje s nejdůležitějšími událostmi. Zavede vás zpátky k incidentu mezi nadějným hokejistou, miláčkem Medvědína Kevinem a Mayou – dcerou trenéra. Nastíní drobné i větší rozmíšky s věčným rivalem – sousedním Hedem i to, jak se s tím jednotlivý obyvatelé městečka vyrovnávají po svém. Brzy pochopíte všechny souvislosti a nevaříte z vody. Takže pokud jste nečetly Medvědín, až tolik to nevadí.

MY PROTI VÁM líčí okamžiky po události, které otřásly městečkem.

Dokáže se Maya vyrovnat s příkořím, které na ni bylo spácháno?

Jak se s tím vypořádá její rodina, která je od sebe tak daleko, jak to jen v malém domku jde?

Pomůže ji její nejlepší kamarádka Ana, nebo i ona se potýká se svými strašidly pod postelí?

Dokáže se bitkař Benji poprat nejen s ostatními, ale i se svým osudem, který mu život nadělil?

A co nenapravitelní bratři Rinniusové, nadějný Amat, trochu jednoduchý Bobo nebo nová trenérka Zacki?

Každý z nich je v zajetí své vlastní úzkosti a každý z nich se s tím pere po svém.

Jediný kdo je stále a vždy připraven je místní politik Richard Theo, který nenápadně tahá za nitky a spřádá své plány…

Připravte se na menší porci politikaření, ale dá se to ustát a navíc tak trochu nahlédnete pod pokličku „jak ruka ruku myje“.

My proti vámFredrik Backman si s námi hraje celou knihu. Jednou vám naservíruje krásnou „přihrávku“ v podobě toho nejlaskavějšího co z lidí můžete dostat. A hned na to dostanete pukem takového „koňara“ lidské malosti, až se to ve vás sevře úzkostí.

Ale autor nikoho nesoudí, nechá to na vás. Úsudek si udělejte sami. Tady to máte ode mě na talíři, buď to ochutnejte nebo nechte ležet.

Kniha nepostrádá napětí a Backman toto umění zvládá bravurně. Pomalu a pouze v náznacích vás připravuje na to nejhorší a vy se tomu bráníte. Nechcete, aby to skončilo takhle tragicky a máte chuť ho „vyloučit do konce zápasu“. Ale pan spisovatel z toho vybruslí s grácií sobě vlastní a „přihraje“ vám to ve stravitelné formě. Takže nezbývá nic jiného, než ho zase obdivovat.

Za autorovu největší přednost považuji dokonalé vykreslení charakterů jeho postav. I ten největší grázl jako je Teem Rinnius má svou světlou stránku a naopak tomu, co hraje celý život „fair play“ může někdy „brusle uklouznout“.

Ani v této knize nebudete ochuzeni o výjimečný autorův humor. Nebude ho sice tolik jako v předchozích jeho knihách, ale „tah na branku“ stále neztrácí. Je to taková směsice anglického humoru a Woodyho Allena.

„Každý měsíc svým klientům zašleme osm produktů pleťových krémů…“

„Vosum?“ podiví se Ramona po dvou poctivých doušcích snídaně.

„Přesně tak!“

„A musím se k tomu vůbec vyjadřovat? Fakt si myslíš, kluku, že mám vůbec tolik pleti?“

Jsme jen kapky v moři. Ale i jednotlivé, nicotné kapky v moři se mohou spojit a splnit si své sny. Stejně jako hokejisté v Medvědíně.

A já si tuto knihu švédského autora užívala celý zápas. Fredrik Backman se pro mě stal opět vítězem a už teď se těším na další „match“, který spolu sehrajeme.

V Medvědíně své milované pohřbíváme pod ty nejkrásnější stromy. Truchlíme mlčky, mluvíme tiše a často máme dojem, že činy jsou jednodušší než slova. Možná proto, že tu bydlí dobří i zlí lidé, a tím pádem je to složité, protože rozdíl mezi nimi není vždycky jednoduché poznat. Někdy jsme obojím zároveň…

Hodnocení: 98 %

 

 

Název knihy My proti vám
AutorFredrik Bakman
ŽánrLiteratura světová, Novely, Romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran440
ISBN978-80-7577-562-7
  
Nákup knihynakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy https://www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)