Neděle, 5.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knížák v nasavrcké Kaštance přijde o část své koruny

Významný strom pojmenovaný Knížák v nasavrckém sadu jedlých kaštanů je bohužel dle vyjádření odborníků v havarijním stavu. Agentura ochrany přírody a krajiny naplánovala opatření, jejichž cílem je prodloužit život tohoto mohykána. Na středu 30. března od 17 hod. svolala ke Knížáku setkání se zájemci o bližší seznámení se s touto skutečností a s připravovanými zásahy do koruny stromu.

V poslední době došlo k výraznému zhoršení stability Knížáku a to především vlivem rozpadu základní části kmene. Hrozí rozlomení hlavních větví, což by mohlo vést k úplnému zániku stromu. Proto byly v bezprostředním okolí stromu umístěny provizorní zábrany vstupu.

Pro další zachování Knížáku ve formě živého bezpečného torza je nutné provést ošetření dřeviny formou radikálního odlehčovacího řezu v části jeho koruny. Neříká se mi to lehce, jako všichni v Nasavrkách máme i my s kolegy na Správě CHKO s tímto stromem silné emociální pouto. Dali jsme však plně na doporučení zkušených odborníků, zásah schválila i rada města,“ konstatuje vedoucí správy CHKO Železné hory Vlastimil Peřina.

Kaštanovník setý „Knížák“ pochází z původní auerspergské výsadby sadu jedlých kaštanů v roce 1776. Obvod jeho kmene je přes 5 metrů. Kromě odlehčení části koruny je plánována instalace vazby a podpěry. Pro omezení sešlapu půdy bude kolem něho umístěno dřevěné oplocení.

Město Nasavrky, vlastník kaštanky, má kaštanovník ve svém znaku.

 

Knížák

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz