Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Čtvrtá úroveň

Čtvrtá úroveň

Existují náhody? Není náš život jen skládankou, kdy jednotlivé dílky do sebe zapadají s neuvěřitelnou přesností? A co když jeden kousek náhle chybí?

Alexe, který pracuje na soukromé psychiatrické klinice, baví kvantová fyzika. Jednoho dne se nachomýtne k zásadnímu zlomu v chování jedné z pacientek. Jedná se o Kláru, která téměř rok nepromluvila a která u něj náhle hledá pomoc. Společně se pokoušejí najít pravdu – ta však není černobílá, jak se zpočátku zdá. A tak spolu mapují jeden úsek Klářina života, na jehož konci najdou odpověď, proč se kdysi uzavřela do sebe… a proč už nikdy nebude nic jako dřív.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Název knihy:    Čtvrtá úroveň
Autor:                 Jitka Prošková

MobaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   5170
Rok vydání:       2015
Počet stran:       224

ISBN:                  978-80-243-6468-1
EAN:                   9788024364681

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

  

Jitka ProškováO autorovi  

Jitka PROKŠOVÁ (narozena 21. 5. 1962) žije v Plzni. Vystudovala obor fyzika polymerů na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde v roce 2004 získala doktorát. Pracuje jako odborná asistentka na katedře matematiky, fyziky a technické výchovy Západočeské univerzity v Plzni. Je spoluautorkou jedenácti učebnic a skript a publikovala více než čtyřicet článků v odborných časopisech a sbornících.

Beletrii začala psát až jako čtyřicetiletá. Od té doby se psaní stalo jejím „největším“ koníčkem, k dalším zálibám patří četba, poslech alb oblíbených skupin (Pink Floyd, The Cure, The Police aj.), divadlo, jóga, lyžování, cestování. Má syna Michala (1982) a dceru Lenku (1989).

 

Přiznává, že literární vkus se u ní léty trochu mění. V mládí k jejím oblíbeným autorům patřili Baldwin, Böll, Dostojevský, Hostovský, Huxley, Roth a Zweig. Později se k nim přidali Hoeg, Murakami, Scheinpflugová, Kundera a Valenta. Nyní ji velmi oslovují knihy současných českých spisovatelů (např. Balabán, Boučková, Denemarková, Rudiš). Ze zahraničních autorů jsou to především Giordano a Zeh.

 

Jitka Prokšová se ve své tvorbě zabývá většinou psychologickými problémy, její příběhy vypovídají o proměnách ve vztazích mužů a žen. Kromě novel a románů píše také povídky. Ty příležitostně publikuje v časopisu Plzeňský literární život nebo ve sbornících a sbírkách. 

 

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.