Knižní tip: Eclipse Bay – Úsvit (recenze)

Eclipse Bay - Úsvitrecenze knihy
Eclipse Bay: Úsvit

Druhý díl dramatické trilogie nás opět zavede do malebného městečka Eclipse Bay, které je plné nenávisti tak divoké a zuřivé jako drsné oregonské pobřeží…

Mezi Madisonovými a Harteovými nebylo nikdy nic jednoduché. Nepřátelství, jež rozdělilo jejich rodiny, stále bublá pod povrchem. Jen pár měsíců po svatbě svých sourozenců si jdou Lillian Harteová a Gabe Madison znovu po krku.

Úspěšný manažer Gabe trvá na tom, že se stane klientem Lillianiny seznamovací agentury. A po pěti katastrofálních schůzkách je Lillian s rozumem v koncích. Kdyby se už předtím nerozhodla, že podnik zavře a odjede do Eclipse Bay, Gabe by byl poslední kapkou. Když však Gabe začne žádat, aby splnila svou část smlouvy, rozhoří se mezi nimi žhavý plamen. Eclipse Bay se znovu stane svědkem boje mezi neoblomným Madisonem a neodolatelnou Harteovou…

Chtěl jsem, abys ve mně viděla něco jiného než jen chladnokrevný stroj. Říkal jsem si, že když si o mně budeš myslet, že jsem vyhořel, možná ti dojde, že jsem taky člověk.

Amanda Quick opět dokázala, že umí psát. Na rozdíl od prvního dílu – Rodinné msty (recenze) – má Úsvit pomalejší a trochu slabší rozjezd. Potom se najednou všechno stane, na můj vkus, trochu moc rychle, ale do celého konceptu to zapadne jako dílek do skládačky. Druhý díl má ovšem jiskřivější, žhavější a hravější milostné scény. Sexuální napětí a první rychlovku z Rodinné msty však nemůže přebít absolutně nic. Hannah a Rafe se přece jen napínali a toužili po sobě několik let.

V Úsvitu se vražda neřeší. Líbí se mi, že Amanda Quick nekopíruje a nevykrádá samu sebe. Povahy Gaba i Lillian se naprosto vymykají náturám obvyklým pro příslušnou rodinu. Harteovi jsou praktičtí podnikatelé, Madisonovi zase podléhají svým vášním a logiku neuznávají. Tedy za normálních okolností.

Gabe, ač Madison, vybudoval úspěšné obchodní impérium. Aby toho dosáhl, musel se oprostit od svých vášní i emocí. Má ocelový pohled, ocelový oblek a železnou vůli. Lillian je oproti tomu malířka maskující se za úspěšnou podnikatelku (protože přesně to Harteovi dělají), která sní o úspěšné výstavě a kariéře umělkyně. Společně se skvěle doplňují – kde je Gabe tvrdý, tam je Lillian jemná a obrušuje jeho hrany.

V knize byl zase Bryce, který mě moc baví. Toho chlapa fakt potřebuju, je to takový Jeeves z knihy Případu se ujímá Jeeves. A dědečkové, co se v mládí nenáviděli a kvůli kterým spor vznikl, spolu kují pikle a zamotávají a rozmotávají. I díky nim jsem si čtení opravdu užila.

Kravata se teď vinula kolem jejího krku místo jeho. Uculil se, vzpomněl si, jak ji vyměnili uprostřed milování.

Na knize opravdu oceňuji autorčin nápad a snahu hledat novou cestu. Některé příběhy okrajových postav pokračují jako seriál a autorka se neopakuje. Toho jsem se trochu bála. Když jsem četla totiž Manželskou smlouvu a její další díly, autorka postupovala podle předem zavedeného schématu: seznámení – jiskření – problém (první pár již vysmátý, minimálně v očekávání či s dítětem) – muchlování (několikrát) – sex – zamilovanost – nebezpečí – happy end. Po druhém díle už nebylo co řešit a další knihy jsem ani nekupovala. V Úsvitu tomu tak nebylo. Vedlejší postavy se vyvíjely, Hannah a Rafe taktně zmizeli ze scény a neřešila se vražda, ale jiný problém, jehož podstatu jsem opět nerozklíčovala a u něhož se uplatnilo pravidlo o božích mlýnech. Tohle byla opravdu vítaná změna, protože jinak bych si musela myslet, že sleduji díl To je vražda, napsala (kam Jessica Fletcherová přijede, tam se semele vražda a když už raději zůstane doma, vraždí se v jejím rodném městě.). A to by byla nuda, uznejte.

Práci v nakladatelství opět chválím. Česká obálka je oproti původnímu vydání nádherná a vkusná. Pokud bych měla něco vytknout, tak je to lehce kostrbatý překlad. Skutečně mi to ovšem vadilo jen v jediném případě, kdy na sebe dialog postav nenavazoval. Dělali si legraci ze sexuálních hrátek, kterých byli náhodou svědky (já vím, zní to divně, ale v knize to dává smysl a je to legrace), a Gabe najednou řekl: „Mluvíš jako profesionál.“ Což bylo docela urážlivé a vůbec se to do konverzace nehodilo. Spíš si myslím, že v originálu stálo hovorové: „You’re talking professional?“ („Bavíš se o profesionálech.“ V tomto případě profesionálkách). Není to nic strašného, ale mě to zarazilo a docela dlouho jsem nad tím hloubala, protože, jak říkám, v konverzaci to nedávalo smysl.

Každopádně, já jsem se při čtení dobře bavila. Pokud vám můžu doporučit, proložte si to nějakou jinou knihou, abyste nebyli přeslazení, ale pokud máte stejně jako já rádi romantiku, klidně si dejte oba díly za sebou. Je to paráda. V téhle knize se sice tolik nevařilo, protože Gabe je normální chlap, co prostě vařit neumí, zato tam měli takovou malou pekárničku s výbornou kávou a croissanty. No, co vám budu povídat, přečtěte si to sami…

A autorka nakousla třetí díl. Vypadá to, že jsem s párováním měla pravdu. Uvidíme příště. Já osobně si závěr trilogie Eclipse Bay rozhodně nenechám ujít.

HODNOCENÍ: 95%


Amanda Quick
se narodila v roce 1948 v Kalifornii. Vystudovala historii a knihovnictví. V knihovně také nějakou dobu pracovala, než začala psát své první romance. Nyní žije s manželem v Seattlu. Je považovaná za jednu z předních dam literatury pro ženy. Používala až 7 pseudonymů. V současné době se omezuje na 3. Pod svým jménem Jayne Ann Krentz píše romány ze současnosti; romány odehrávající se v budoucnosti podepisuje svým dívčím jménem Jayne Castle; mezi čtenáři jsou ale asi nejoblíbenější její historické romány uváděné pod pseudonymem Amanda Quick. Její příběhy, obvykle obsahující tajemnou zápletku, se prodávají více než skvěle – celkový náklad jejích knížek už překročil hranici 35 milionů výtisků. Autorka zastává názor, že romantické příběhy tvoří v literatuře podmanivý, a proto velice důležitý prvek. Zejména pak historické příběhy o lásce, které naplňují samu podstatu slova „romantický“.

Zdroj: www.amandaquick.com

U románu Eclipse Bay můžete také vidět na obálce její pseudonym Jayne Ann Krentz.

Za korekci textu děkuji Richardu Skolkovi, který mi pomohl se stylistikou v rámci dálkového kurzu tvůrčího psaní blogových příspěvků.

 

Název knihy:     Eclipse Bay – Úsvit
Eclipse Bay - ÚsvitAutor:                  Amanda Quick (Jayne Ann Krentz)
Překlad:              Daniela Čermáková

Původní název:  Eclipse Bay
Série:                   Městečko Eclipse Bay
Pořadí v sérii:     2.

Žánr:                    Romány pro ženy | Beletrie

Nakladatelství:  BARONET

Rok vydání:       2016
Počet stran:       304

ISBN:                  978-80-269-0529-5
EAN:                   9788026905295

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              kniha       https://Baronet.cz
                             e-kniha   www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Ukázka z knihy: zde 


Nakladatelství Baronet a. s.Nakladatelství Baronet a. s.
již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr – každým rokem vydává kolem 80 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 2000 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, ale vydává knížky ze všech žánrových oblastí – od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Knihy Baronetu byste měli dostat ve všech knihkupectvích a všechny tituly, jež jsou dosud na skladě, najdete na webových stránkách www.baronet.cz.
 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)