Knižní tip: MODRÁ HVĚZDA (recenze)

Jan Guillou - Modrá hvězdarecenze knihy
Jan Guillou – Modrá hvězda

Špionážní román nejúspěšnějšího švédského spisovatele Jana Guillou Modrá Hvězda je v pořadí pátou knihou, ze série Velké století. Čtenáři jsou v ní, prostřednictvím rodiny Lauritzenových, seznámeni s dějinami Skandinávie a celé Evropy, v době druhé světové války.

Hlavní hrdinkou je Johanne, dcera jednoho ze tří bratrů, se kterými nás autor seznámil v předchozích knihách této série. Johanne je půvabná, vzdělaná a odvážná mladá žena, která pracuje pro norský odboj. Díky svému šarmu, inteligenci a znalosti třech světových jazyků, je jako špiónka velice úspěšná. Jejího talentu si všimne i britská tajná služba SOE. A tehdy začínají četná dobrodružství, při plnění nebezpečných úkolů, na pozadí nejtemnější etapy světových dějin.

Jan Guillou není považován za nejoblíbenějšího švédského autora náhodou. Při četbě jeho knihy jsem obdivovala autorovu bohatou fantazii, schopnost popsat prostředí do sebemenších detailů, aniž by zahlcoval čtenáře zbytečnými informacemi. Postavy i prostředí jsem před sebou viděla, jako bych sledovala film, se všemi detaily. Od závanu větru až po mimiku postav.

Román Modrá hvězda bývá oceňován za připomínku zásluh žen, které se osobně účastnily odboje. Po válce se jim nedostalo žádného uznání, naopak bývaly očerňovány za využívání svých ženských zbraní. Guillou svou knihou, která je psána z pohledu ženy, nejen připomíná jejich nezastupitelnou roli v odboji, ale také oceňuje odvahu a odhodlání, vzdát se osobního pohodlí ve prospěch státu.

„Johanne mohla udělat jedinou věc. Klidně vyjít z nádraží, za žádnou cenu neběžet, za žádnou cenu se neohlédnout. A odjet trajektem do Tyssebotnu.

Mučení. V podstatě nikdo neodolá mučení déle než čtyřicet osm hodin. Ale aspoň těch čtyřicet osm člověk musí vydržet, aby dal kamarádům šanci uniknout. To je učili už při základním výcviku. Stejně jako že mají do hesla propašovat nějakou drobnou odchylku, aby zafungovalo jako varování. Takže někoho od nich mučili, někdo prozradil pozdrav od Oly Nordmanna, ze všech hloupých jmen zrovna tohle, ale vynechal „z Finse“ a pozměnil postup s cigaretou.“

Kniha zaujme každého milovníka dobrého, realisticky podaného čtení. Kulisa druhé světové války působí znepokojivě a tísnivě. Modrá hvězda je kvalitně napsaný, detailně promyšlený příběh, bez dobových klišé, který vás navíc i vzdělá. Doporučuji každému, kdo se nespokojí s plochými postavami a příběhy, které pouze využívají tísnivou atmosféru války pro vyvolávání falešných emocí.

Hodnocení: 90 %

 


Jan Guillou - Modrá hvězdaNázev knihy:         MODRÁ HVĚZDA
Autor:                      Jan Guillou
Překlad:                  Helena Matochová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           376

ISBN:                       978-80-7491-507-9
EAN:                        9788074915079

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.