Knižní tip: Peter May – ÚTĚK

Peter May - Útěkrecenze knihy
Peter MAY – ÚTĚK

Je rok 1965 a pětice mladíků v čele se sedmnáctiletým Jackem Mackayem opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna s cílem prosadit se v hudebním světě. Chlapci doma nechávají nudný život a své rodiny a utíkají za slávou a štěstím. Brzy ale zjistí, že skutečnost nemá s jejich sny nic společného.

O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se opět vydávají na známá místa hledat odpovědi na otázky, které je po pět desetiletí strašily a ničily jim život.

Láskyplnost Jennyina pohledu ho vždycky rozlítostnila. Přemýšlel, jestli si někdy vůbec uvědomila, že její lásku neopětoval. Nemiloval ji. Ale co je vlastně láska? Copak ho její ztráta hluboce nezasáhla?

Peter May opět ukázal, že umí. Snad jen on dokáže vzít námět, po kterém bych normálně nesáhla, nebo se minimálně musela nutit, a udělat z něj velmi čtivý a silný román. Rozum do hrsti a ruku na srdce. Příběh se sedmdesátníky jako hlavními hrdiny většinu mladých moc neosloví. Peter May ale vystavěl vyprávění mistrně. Sedmdesátiletý Jack se vydává po stopách sedmnáctiletého Jacka a zažívá zvláštní déjà vu. Starší Jack má ovšem životní zkušenosti a tak během své pouti může nejen vzpomínat, ale také hodnotit. Ze svého hodnocení však vychází jako sobec, zbabělec a snílek. Ale buďme k sobě upřímní – kdo z nás byl uvědomělým náctiletým?

Z knížky si odnáším spoustu zážitků. Jak o životě v Londýně, mých oblíbených místech, tak o skvělé muzice. Jak už napovídá obálka knihy, okolo muziky se točí celý svět. A myslím tím Muziku – s velkým M. Beatles, Rolling Stones a další hvězdy společně s celebritami šedesátých let, jako byla Twiggy a John Lennon, kterého jste mohli a nemuseli potkat na ulici. Volnou láskou a LSD. Během čtení jsem si vždy zmíněnou písničku vyhledala a pustila. Musím říct, že jsem nasála atmosféru jako cigaretový kouř kluků, nevědomých škodlivých účinků kouření, zapalujících si jednu za druhou. I teď, když píšu tyto řádky, hrají Beatles v pozadí.

V tom věku vás nenapadne, jak hrozně může takový vzkaz vašim rodičům ublížit. Nemáte dostatek zkušeností, abyste se na svět podívali jejich očima a představili si, jak se budou cítit.

Detektivní zápletka je velmi zdařilá, od začátku víme, že nad někým visí Damoklův meč, ovšem až na konci zjistíme, nad kým a proč. Rachel je pro mě nejsilnější postavou. A moc jí fandím. Jacka je mi líto. Mrzí ho v životě spousta věcí. Bohužel největší vinu nese za něco, čeho litoval ihned, když se zachoval zbaběle. Některé věci nejdou vrátit zpět. A tak nezbývalo než sledovat, jak mu ujížděl vlak a život protékal mezi prsty. Ricky byl mou druhou nejoblíbenější postavou. Kolik takových ztracených Ricků na světě existuje? Geniální mysl, lapená do světa nicnedělání a paření násilných počítačových her. Je skutečně snadné zabít někoho ve hře a společnost si může jen tiše přát, aby když už děti hrají, „sportovali“ u X-boxu nebo hledali venku interaktivní zvířátka. Rickovi jsem držela a držím pěsti.

A takový je Útěk Petera Maye. Přenesl mě do světa skvělé muziky, zaplnil hlavu podněty k přemýšlení, donutil zhodnotit vlastní kroky a viny, a provedl mě skvěle napsaným příběhem. A taky mi ukázal, jak rychle se dokážou věci podělat. A naučil, že nemám ukovat „fakáče“ na gangstery, když se autobus, ve kterém jedu, chystá zastavit. Doporučuji k přečtení všem bez ohledu na věk, pohlaví či záliby.

HODNOCENÍ: 90 %

 


Název knihy:         ÚTĚK
Peter May - ÚtěkAutor:                      Peter MAY
Překlad:                  Filip Drlík

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           400

ISBN:                       978-80-7491-529-1
EAN:                        9788074915291

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/37203169″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)