Knižní tip: Jeremy POLDARK – Nový začátek (recenze)

Ross Poldark - Nový začátekrecenze knihy
Jeremy Poldark – Nový začátek

Ross Poldark zažívá nejtíživější chvíle svého života. Čelí obvinění z podněcování k výtržnostem a z krádeže nákladu dvou lodí, které ztroskotaly nedaleko jeho otcovského domu.

Rossův největší protivník – zbohatlický finančník a spolumajitel mnoha dolů v Cornwallu George Warleggan – naopak posiluje svou moc a těší se, že se konečně zbaví nenáviděného nepřítele, k němuž navíc cítí i nepřekonatelnou osobní zášť. Není však jediný, kdo by přivítal odsouzení nekonformního příslušníka šlechtického rodu, jehož kořeny sahají několik set let do minulosti. Ross se tak může spolehnout pouze na svou manželku Demelzu, ženu prostého původu, která však každým svým počinem dokazuje, že je dáma každým coulem. Ve snaze Rosse zachránit se dokonce vydává za jedním z nejvlivnějších mužů v oblasti, sirem Johnem Trevaunancem. Zjišťuje však, že je to nesmírně složitý úkol, protože po zkušenostech s revolučními událostmi ve Francii se teď veškeré prohřešky proti veřejnému pořádku posuzují v Anglii daleko přísněji. Rossův život se tak ocitá ve vážném ohrožení.

Podívejte se, Pearci, je tady ještě jedna věc, kterou jsem doteď neudělal, ale nyní se o ni musím postarat – poslední vůle. Neměla by obsahovat vůbec žádná omezení. Jenom stručné prohlášení, že odkazuju všechny dluhy své manželce.

Třetí díl o Poldarcích je prozatím nejslabší z celé série, ale neznamená to, že by nebyl dobrý. Opět jsem knihu přečetla do dvou dnů. Začátek byl těžší, protože v prvních 50 stránkách se více mluvilo, než jednalo, a navíc autor sledoval i osudy širšího spektra postav a jejich úhly pohledu a motivace. Musím upřímně přiznat, že to mě až tak nebavilo.

Navíc se oba Poldarkovi, a s nimi celá rodina a společenství, ještě vyrovnávali se svou ztrátou z předchozího dílu a z různých situací, které byly jakési dohry emocemi napěchovaných událostí z dílu Demelza. Knihu jsem přečetla rychle, ale mám pocit, že se pořádně nic nestalo. Připadalo mi, že vše sloužilo jako jakási předehra (operní prelude) následující knihy. Všechno skončilo tak „nastartovaně“ a jakýmsi skutečným novým začátkem.

Dvakrát jí pustil žilou, pak ještě nějaký odvar a mast na vyvolání puchýřů. Podle doktora Choaka je nejdůležitější přimět škodlivé tekutiny, aby se rozptýlily. Pravděpodobně šlo o výtažek ze žáber s přídavkem prášku z drcených perel, skořice a dalších přísad.

Nemůžu svému milému Winstonovi zapomenout, že tím, že rozšířil okruh zainteresovaných osob, ochudil čtenáře o Rosse a především Demelzu a celkové dění v Nampaře, o jejichž počínání a osudu jsme se dozvěděli jaksi mimochodem, zprostředkovaně od někoho jiného. Chyběla mi jakási pohoda, se kterou psal dříve. Chyběl mi domov, který byli ti dva schopni vytvářet, a zlobila jsem se za kroky, kterých jsme naopak svědky byli. I když po minulých katastrofách je pochopitelné, že mezi nimi zela obrovská propast, prázdno, a manželství procházelo krizí. Věnovala bych jiným, naopak šťastnějším událostem více času, protože minule jsme měli všechno z první ruky a nyní se čtenář tak trochu potřeboval zahojit. No nic, snad v dalším díle.

Nechápejte mě špatně, kniha byla neuvěřitelně čtivá, bavila mě a moc, moc mě nažhavila na další díl. Ale prostě se cítím ochuzená, protože nové postavy a úhly pohledu dostaly v knize místo na úkor mých miláčků, kterým se nedostávalo zasloužené pozornosti. Podle knih by určitě nevznikly 2 seriály, z nichž jeden je momentálně v Anglii veleúspěšný (čeká se na 3. sérii, produkuje BBC). A vzhledem k tomu, že jediný film vznikl podle knihy 8, máme se spolu skutečně ještě na co těšit.

Knihu určitě k přečtení doporučuji, celá sága se vyvíjí fantasticky a knihy se seriálovou obálkou prostě nevycházejí dostatečně rychle. A já už za sebe můžu říct, že mi Poldarkové neuvěřitelně přirostli k srdci.

 

Winston Graham (1908-2003) se narodil v Manchesteru. Spisovatelem chtěl být už od malička. Sen se mu splnil a vydal téměř 40 knih, z nichž 6 se dočkalo filmového zpracování. Nejznámější adaptaci – Marnie – režíroval Alfred Hitchcock. Podle série Poldark se natočily 2 seriály, které byly uvedeny ve 24 zemích. Seriálové podoby se dočkal i Zapomenutý příběh. Winston Graham byl členem Královské literární společnosti a v roce 1983 mu byl udělen Řád britského impéria. Více na www.winstongraham.org.

 

 

Název knihy:     Jeremy Poldark – Nový začátek
Ross Poldark - Nový začátekAutor:                  Winston Graham
Překlad:              Ludmila a Tomáš Havlíkovi

Série:                   Poldark
Pořadí v sérii:     3.

Žánr:                    Historické romány | Beletrie

Nakladatelství:  BARONET

Rok vydání:       2016
Počet stran:       344

ISBN:                  978-80-269-0487-8
EAN:                   9788026904878

Vazba:                Vázáno
Formát:               125 x 200 mm

E-shop:              kniha       https://Baronet.cz
                             e-kniha   www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Ukázka z knihy: zde 


Nakladatelství Baronet a. s.Nakladatelství Baronet a. s.
již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr – každým rokem vydává kolem 80 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 2000 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, ale vydává knížky ze všech žánrových oblastí – od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Knihy Baronetu byste měli dostat ve všech knihkupectvích a všechny tituly, jež jsou dosud na skladě, najdete na webových stránkách www.baronet.cz.
 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)