Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Knižní tip: Skryté zlo – Bojíš se nepravého! (recenze)

Brown Sandra - Skryté zlorecenze knihy
Brown Sandra – Skryté zlo

Utíkej, neotáčej se, jde za tebou smrt. A stejně tě zabiju… Milujete příběhy, které vás budou napínat od samého počátku až do konce a nebudete se od nich moci odtrhnout? Rádi se bojíte? Máte v oblibě příběhy, které kladou od samého počátku otázky, které se zdají být nevysvětlitelné a na úplném konci v rozuzlení se na ně dozvíte odpovědi? Pokud jste na všechny otázky odpověděli pozitivně, věřte tomu, že tento román je určen právě vám. Zamilujete si jej od první stránky a tato láska vás nepustí až do úplného konce.

Kniha, již bych vám ráda představila, vyšla v originále (Mean Streak) v roce 2014. U nás se tohoto díla dočkáváme až v roce 2016 a vydává jej nakladatelství Ikar. Pokud se vám bude recenze líbit a budete si chtít tuto grandiózní knihu přečíst, můžete si knihu zakoupit na portálu bux.cz.

O této autorce jsem věděla již jako malé dítě. Moje maminka ji měla velice ráda a když se naskytla příležitost si přečíst tento její příběh, chytila jsem ji za vlasy a musím říci, že rozhodně nejsem zklamaná. Když jsem knihu vybalila z obálky, hned si mě získala svou obálkou, která je laděna do zimy. Můžeme na ní vidět ženu běžící po zasněžené cestě mezi stromy. Když vezmeme v potaz velká barevná písmena hlásající název knihy a jméno autorky, byla jsem přesvědčená, že jsem při výběru nesáhla vedle. Navíc, ještě před tím, než jsem se začetla, jsem hned věděla, že se jedná o luxusní dílo. Jistě se ptáte, jak jsem na to přišla. Odpověď je nasnadě. Kniha je totiž opatřena zlatou nálepkou a patří do edice Světový bestseller.

Neskutečně čtivé, strhující, podmanivé. Mohla bych vymyslet ještě více charakteristických přívlastků, ale musím také zanechat nějaké překvapení pro vás, čtenáře. Musím říci, že mi čtení utíkalo nesmírně rychle. Svou strhující napínavostí mě román zaujal a oči poletovaly sem a tam a odkrývaly skrytá tajemství. Propletení takového množství zápletek jsem snad ještě u žádného díla nezažila a jsem ráda za to, že jsem to mohla zažít právě s touto knihou. Tato kniha nás zavede do temných lesů, kde se budeme bát, budeme bojovat o život a budeme konat to, co bychom asi nikdy sami nevykonali. Zažijeme neskutečné dobrodružství, jež je plné strachu. Hlavní hrdinka a policisté vnímají zlo z jiného zdroje, než by měli. Ale nakonec prozřou, jak a kvůli čemu? Na tuto otázku, ale i na spoustu dalších najdete odpověď právě v tomto románu.

Na tomto románu mě velice překvapilo to, kolik různých žánrů se v něm nachází. Najdete v něm prvky thrilleru, romantiky, ale také psychologického románu. Myslím si, že určitě objevíte i další žánry. Na vyprávění mě nejvíce zasáhly zvolené charaktery postav. Některé jsou vyloženě kladné, některé se kladné zdají a pak se tu vyskytují vyložení „záporáci“. V příběhu najdete prvky násilí, které páchají „záporáci“, ale také ti, kteří se záporáky pouze zdají. Skutečné zlo nás však ve finální části překvapí tam, kde bychom jej dozajista nečekali. A tím je právě tato kniha kouzelná, nic v ní totiž není tak, jak se na první pohled zdá. Obsahuje totiž neskutečné množství zápletek, které se různě prolínají a až v úplném závěru se vše rozšmodrchá.

Kniha je zpracována velice čtivým a zajímavým způsobem. Překvapena jsem byla multižánrovostí, která zde byla evidentní. Prolínají se zde na ploše působivého románu již zmíněné prvky thrilleru, věřte tomu, že se často při čtení budete bát. Dále si povšimnete prvků romantiky. Musím říci, že v tomto ohledu jsem si říkala, že romantická linka by být asi ani nemusela, avšak jak na to pohlížím s odstupem, vím, že romantické prvky sloužily k odlehčení napínavých situací.

Kompozice tohoto textu je vcelku komplikovaná. Autorka si pohrála se třemi kompozičními prvky. Kombinuje zde chronologii s paralelou, ale i s retrospektivou. Občas se minimálně dvě roviny prolínají. Avšak i přes tuto zdánlivou náročnost se v textu rychle zorientujete a rozhodně nebudete mít problémy s interpretací. Otázky, které by mohly při čtení vzniknout, se vám postupně budou vysvětlovat a získáte tak své odpovědi. Chronologie je protknuta celým dílem, můžeme sledovat určitou posloupnost událostí. Paralela vás zase bude provázet textem ve chvíli, kdy se budete v rámci jedné kapitoly přesouvat od vyprávění jedné postavy k vyprávění z úhlu pohledu postavy jiné. A co ta retrospektivita? Ta se nám projevuje ve vzpomínkách, ale i při výsleších.

Můj subjektivní názor na tuto knihu je zcela pozitivní. Musím říci, že si autorka pohrála nejen se slovy, ale i s mými nervy a pocity. Musím říci, že je toto dílo zpracováno brilantním způsobem a písmenka mi před očima ubíhaly téměř sama. Příběh plynul rychle, ale i přes to všechno ve mně zůstal velký čtenářský zážitek. Řekla jsem si, že mě dílo zaujalo tolik, že si v brzké budoucnosti chci přečíst i další knihy od této autorky. Její styl a popisnost mě bavily, nic mi nikde nevadilo a knihu jsem četla opravdu ráda.

Tento brilantní počin si ode mě získal krásných 100 %. Před autorkou smekám a těším se na další shledání s ní. Dílo vřele doporučuji, protože rozhodně stojí za přečtení, budete se u něj bát, radovat, rozněžňovat… Prostě si to užijete se vším všudy. Pokud tedy patříte k milovníkům thrillerů a románů s nevšední zápletkou, tuto knihu vřele doporučuji vaší pozornosti.

Hodnocení: 100 %
 

Anotace

Emory Charbonneauová, dětská lékařka a maratonská běžkyně, zmizí na horské stezce v Severní Karolíně. Vydala se tam na trénink, ale také si chtěla uspořádat myšlenky a uvážit, zda má smysl udržovat manželství, které se rozpadá. Než policie začne po pohřešované pátrat, stopa dávno vychladla a horskou divočinu sevřela mlha a sněžení. Policie má podezření, že za zmizením Emory vězí právě její manžel. Strhující příběh, v němž nic není tak, jak se jeví, je nabitý nečekanými zvraty a prostoupený vášnivými emocemi. Vyprávění o lásce, zradě a volbě, kterou musí člověk učinit, aby přežil.

O autorce


SANDRA BROWN, úspěšná americká spisovatelka, se narodila 12. března 1948 v texaském městě Waco. Vystudovala angličtinu a literaturu, vystřídala řadu profesí: živila se jako herečka, manažerka, modelka a televizní reportérka. K psaní ji přivedla náhoda, ale po úspěchu, který jí vzápětí přinesly první romány, se definitivně rozhodla pro literární dráhu a dnes její dílo zahrnuje desítky bestsellerů. Sandra Brown žije na ranči v Texasu, věnuje se psaní a cestování. Dávno si získala oblibu i u českých čtenářů. Euromedia Group vydala její romány Bílý žár, Pavučina z hedvábí, Francouzské hedvábí, Odkud vane kouř, Tučné úterý, Dům s minulostí, Svědkyně, Nebezpečná podoba, Šaráda, Záměna, Radostná zvěst, Skandál, Večeře v horách, Závist, V šachu, Snídaně v posteli, Silnější než slova, Nejhlubší tajemství, Zdravím tě, temnoto, Chuť lásky, Exkluzivně, Mrazivý chlad, Špinavá hra, Adamův pád, Alibi, Milenec ze snů, Nejhlubší tajemství, Odražená střela, Kouřová clona, Ostrý střih, Tichý muž, Texas, Smrtelné nebezpečí, Nízký tlak a Reportér. Sandra Brown byla hostem na veletrhu Svět knihy 2016.

 

Název knihy:                      SKRYTÉ ZLO
Brown Sandra - Skryté zloAutorka:                              Sandra BROWN
Originální název:               Mean Streak
Překlad:                               Marie Válková

Žánr:                                    světové romány
Datum vydání:                    2016
Počet stran:                         368
Nakladatelství:                    IKAR

EAN:                                     9788024931913
ISBN:                                    978-80-249-3191-3

E-shop :                                www.Bux.cz/knihy

D
atabáze knih:                    www.databazeknih.cz

  

 

IKARIkar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)