Knižní tip: Starý kraj

Starý kraj

„Co si Anna pamatuje, každá návštěva ve Starém kraji končila stejně: s třešněmi v zavazadlovém prostoru a tyjátrem na sedadle spolujezdce. A otec, který se na svou svéhlavou švagrovou nezlobil a na výlevy své ženy si už dávno zvykl, elektrickým zapalovačem zapálil dvě nové cigarety, malinko stáhl okénko a usmál se: „Marleno, nech to plavat.“

Pokud se pustíte do čtení této knihy, což určitě doporučuji, tak rozhodně nečekejte žádný typický romantický příběh. Je to syrové čtení, bez zbytečných emocí a vášní, které ovšem ve vás dokáže lehce vyvolat. Při čtení se stránky otáčejí samy a vy se stále snažíte, s každým písmenkem, pochopit, kdo je kdo a jakou roli hraje v příběhu.

Děj se odehrává na venkově, ve Starém kraji, kde lišky dávají dobrou noc. Lidé, kteří znají jak farmaření, starost o zahradu a ovocné sady, sběr třešní, angreštu či rybízu, výrobu domácích marmelád, jízdu v traktoru, ale také dny plné jízdy na konci, procházek kolem Labe a v neposlední řadě také starost o domácí hospodářská zvířata. Prostě typičtí vesničané. A právě to je na tom krásné. Když se mezi ně snaží vklínit „měšťák“, tak jej vesničané dokážou odkázat do patřičných míst, pomyslí si o něj své a vznikají tak i vtipné chvilky.

Jediné, nad čím po dočtení přemýšlím, je, že kdyby se naproti mně posadila kamarádka a chtěla převyprávět celý příběh, tak bych to dala dohromady jen s velkým problémem. Místy mi totiž přišel děj nepochopitelný, přeskakování mezi postavami a kolikrát mi trvalo si uvědomit, kdo to vlastně je. A párkrát jsem měla pocit, že nevím, kdo to je. Ale to je jen můj pohled. Co mi přišlo divné, přijde jiným čtenářům naprosto jednoznačné. I přes tento problém mi ale příběh, světe div se, dával smysl a já si čtení opravdu užila.

Starý kraj se mi líbil, dávám mu více bodů také za to, že je napsán úplně jinak, než jak jsme v dnešní době zvyklí. Vydávají se knihy, které jsou snadno zaškatulkovatelné, ovšem tady bych si to netroufla. Užije si to jak muž, tak žena (i když ta asi více), užije si to starý i mladý člověk (i když ten asi méně). Ale nikoho příběh neurazí, naopak mu ukáže, že i vesničané mají své životy, že lidé, kteří jsou „bez domova“, dokážou to své místo nalézt kdekoliv, jen záleží na pocitech a ti, co jsou bez rodiny, můžou časem považovat za rodinu lidi kolem sebe.

Hodnocení: 85 % 

 Starý kraj

Anotace knihy:

Pětiletá Vera uprchne se svou matkou v roce 1945 z východního Pruska na sever Německa do regionu Altes Land. Útočiště najdou na starém statku s rákosovou střechou. Vera se ve velkém, chladném selském stavení celý život cítí cize, ale přesto z něj nedokáže odejít. O šedesát let později se jí přede dveřmi nečekaně objeví neteř Anna. Utekla i se svým malým synem z předměstí Hamburku, kde ambiciózní ekorodiče nosí svoje děti ulicemi jako vítězné trofeje — a kde se Annin muž zamiloval do jiné. Vera a Anna se téměř neznají, přesto toho mají společného víc, než tuší.

Dörte Hansenová, vládnoucí bystrým okem i suchým humorem, v této knize vypráví příběh dvou samotářek, které nečekaně najdou něco, co ani nehledaly: rodinu.

 


Název knihy:         Starý kraj
Starý krajAutor:                      Dörte Hansenová
Překlad:                  Viktorie Hanišová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           264

ISBN:                       978-80-7491-588-8
EAN:                        9788074915888

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/34440344″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)