Knižní tip: Tajemství Anny z Lampersdorfu (recenze)

Naďa Horáková - Tajemství Anny z Lampersdorfurecenze knihy 
Tajemství Anny z Lampersdorfu

Na Hodonínsku stojí významný kopec. A čím je významný? V desátém století v něm byla svatyně, v které byl pochován významný kněz. V třináctém století tam byla pochována mladá Anna z Lampersdorfu se svým věnem. Tedy s částí věna. Chybí tam pohár do páru, na kterém je holubice a který si vzal její manžel, aby našel odpuštění.

Vše to začalo, když postarší Jiřík navštívil svého přítele Václava, u kterého zjistil, že má dceru na vdávání Annu. Jelikož má svobodného syna Jana, domluvili se, že je dají dohromady.

Jiřík byl vdovec a na jejich panství už je potřeba ženské ruky, takže byl rád, že konečně našel pořádnou ženu pro svého syna, která se o to vše bude starat.

Jan si tedy vzal Annu, bohužel to neskončilo dobře a Anna zemřela. Jiřík s Janem ji pochovali na kopci, který jejich rodina opatruje. Jan si vzal z jejího věna pohár a řekl, že se nevrátí, dokud nenajde odpuštění. Jan se ale už nikdy nevrátil a podle pověstí na kopci straší dívka, která hledá zbytek svého věna.

Koncem dvacátého století se setkáváme s Anežkou, ženou která měla trošku divoký život, ale teď žije spokojeně se svým manželem Lexou a synem Sašou na vesnici. Je učitelka a píše knihu o pověstech. Jednoho dne Lexa se Sašou odjíždí na tábor a ona má konečně klid na psaní. Ne ale na dlouho, protože do jejich vesnice přijíždí neznámý muž na motorce a tím začíná, i když trošku zašmodrchaně, pátrání po posledním spočinutí Anny z Lampersdorfu, aby mohly vrátit pohár na své místo.

S touto knihou se nudit nebudete, pořád se tam něco děje. Kniha začíná v desátém století příběhem kněze, pokračuje příběhem o Anně, který mě bavil nejvíc. Nakonec je na řadě Anežky příběh, kde se se dovídáme, jak se s Lexou seznámila a nebylo to nic lehkého, protože se v jejím životě motalo více mužů.

Motali se kolem ní i po deseti letech, kdy Lexa odjel na výpomoc na tábor, takže to neměla lehké a musela udělat hodně důležitých rozhodnutích. Do toho všeho začíná pátrat, díky neznámému na motorce, o hrobce Anny, která je náhodou někde u nich v kopcích.

Není toho v příběhu málo a ještě něco přidám, protože jeden kněz před válkou hrobku našel a během druhé světové ji využíval jako úkryt, kde pak jeho známí uschovali část nacistického pokladu. Všechny dokumenty k nalezení onoho místa ale byly zničeny a kněz si vzal své tajemství do hrobu.

Tu historickou část jsem si úplně zamilovala a potom přišlo na řadu pátrání, které bylo napínavé a dokonce i akční. A konec mě tedy dostal, dost nepěkný pro jednu postavu. Až mi přijde líto, že jsem knihu tak rychle přečetla.

Příběh se doslova sám čte, je to dobře napsané a určitě si získá hodně čtenářů. Já jsem ráda, že jsem našla zase, pro mě novou, naší autorku, od které budu shánět knihy. Knihu tedy moc doporučuji.

 

Název knihy:     Tajemství Anny z Lampersdorfu
Naďa Horáková - Tajemství Anny z LampersdorfuAutor:                  Naďa Horáková
Překlad:              Lenka Faltejsková

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   7213
Rok vydání:       2016
Počet stran:       240

ISBN:                  978-80-243-7184-9
EAN:                   9788024371849

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

    

 

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.