Knižní tip: Totální rauš: Drogy ve třetí říši (recenze)

Norman Ohler: Totální rauš - Drogy ve třetí říširecenze knihy
Norman Ohler: Totální rauš – Drogy ve třetí říši

Mysleli jste si, že metamfetamin (širokou veřejností nazývaný pervitin) je český vynález? Není to tak docela pravda. Na tomto stimulantu, který, při pravidelném dlouhodobém užívání, dokáže sině ovlivnit psychiku, se „frčelo“ již za 1. světové války. Svůj vrchol ale zažil až ve válce následující. Německo se stalo drogovým královstvím Evropy.

Po pervitinu nemáte hlad, nejste unavení, snáze vydržíte nadměrnou zátěž. Ideální látka, že ano? Vlastně je to spíš lék, než droga. Třeba takový heroin se běžně prodával jako lék na kašel. Doporučoval se i malým dětem. Metamfetaminovou pralinku ráno před prací, a pár kapek heroinu večer před spaním.

Knih a dokumentů o 2. světové válce existuje tolik, až je těžké uvěřit, že existují další fakta, která bychom o tomto konfliktu nevěděli. Kniha Totální rauš tuto domněnku vyvrací. Názorně ukazuje, že velitelé i vojáci často připomínali spíše drogově závislé šílence bez sebekontroly, než udatné bojovníky.

Německý autor Norman Ohler neomlouvá řádění nacistů vlivem drog na jejich osobnost. Totální rauš ukazuje pravou tvář nacismu, bez ideologií a velkých slov. Spíše než historickou studií připomíná napínavý thriller, který přečtete nečekaně rychle.

Ohler strávil prací na knize pět let. Pátral v německých a amerických archivech, pročítal stovky zápisků, dopisů a výpovědí. Až se mu podařilo sepsat knihu, která se jako první svého druhu věnuje čistě drogám ve Třetí říši. Ohlerův styl psaní je zábavný, text je podán s lehkostí, díky krátkým kapitolám proplouváte knihou rychle a bez nutnosti velkého přemýšlení. Obavy z příliš odborného textu nejsou na místě.

Kniha zaujme milovníky knih s tématikou 2. světové války, zájemce o adiktologii a historii užívání nelegálních látek v Evropě. Dobové fotografie pomáhají přiblížit popisovanou dobu. Pokud si myslíte, že o 2. světové válce jste již přečetli všechno, zkuste ještě tuhle, má co nabídnout.

 


Název knihy:         Totální rauš: Drogy ve třetí říši
Norman Ohler: Totální rauš - Drogy ve třetí říšiAutor:                      Norman Ohler
Překlad:                  Nina Fojtů

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           344

ISBN:                       978-80-7491-790-5
EAN:                        9788074917905

E-shop:   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihyPalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech.

Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.