Knižní tip: V bouřlivé noci (recenze knihy)

V bouřlivé nocirecenze knihy V bouřlivé noci

Říkala jsi, že tam už jednou někdo přišel o život. Ale ta mrtvola, kterou jsme našli před dvěma dny mezi dýmajícími troskami, pokud vím, neuhořela, ale byla propíchnutá vidlemi,“ namítal Vargen.

Autoři Kerstin Signe Danielsson ze Švédska a Roman Voosen z Německa vytvořili dvojici vyšetřovatelek Ingrid Nyströmovou a Stinu Forssovou. V bouřlivé noci je již čtvrtou knihou, kde se vyšetřování vraždy ujímá komisařka Nyströmová se svým týmem. Pokud jste nečetli předchozí díly, nenechte se odradit, tento příběh se věnuje zcela novému případu a nenavazuje na předchozí knihu ze série.

Děj se odehrává na švédském venkově poblíž Växjö. V bývalém statku Johanssonových došlo k požáru a v hromadě popela je nalezeno ohořelé tělo s vidlemi v břiše. Do vyšetřování se pouští tým vedený vrchní komisařkou Nyströmovou. Výslechy sousedů ze začátku nikam nevedou, ale netají tu někdo něco? Co když tu existuje souvislost s neštěstím, které se stalo před deseti lety, kdy na stejném místě po řádění ničivého orkánu uhořel statkář Johansson? Nevraždil někdo již tenkrát? Kolik zločinů vypluje ještě na povrch?

Já vím jen to, že zatím nemáme vůbec nic. Žádnou stopu, žádné svědky, žádný motiv. Nemáme ani pořádnou mrtvolu, kterou bychom mohli podrobit ohledání. Máme jen hromádku popela ze spáleného těla. A to je všechno.

Kniha, která vás chytne a nepustí a na konci řeknete „wau“. Autoři si opravdu dali velkou práci a vyhráli si s několika dějovými liniemi, což vás bude nutit být stále ve střehu, a držet nitku děje pěkně v ruce, aby vám nevyklouzla a neuteklo vám něco podstatného. Jsou zde dvě hlavní dějové linie. Současnost, tedy září roku 2015, kdy během sedmi dnů vyšetřovatelský tým odvádí svoji práci a pátrá po vrahovi s vidlemi. A minulost, jeden lednový den roku 2005, kdy řádil orkán Gudrun a uhořel statkář Johannson.

Dějová linka ze současnosti je rozdělena do kapitol, ve kterých se střídají postavy vyšetřovatelů a my tak máme výslechy z první ruky. Kromě vyšetřovatelů je tu ještě jeden člověk, jehož osud sledujeme a to Emma Johansson, dcera uhořelého statkáře, která je v nesnázích.
Je to opravdu brilantně vystavěný příběh.

Emma se musí dostat z lesa, a to zatraceně rychle. Má hlad a nemůže se tady ukrývat celé dny. Kamkoli jde, zanechává za sebou stopy. Je pomalá, zesláblá, má omezený rádius pohybu. Pro něho je snadnou kořistí.

V knize vystupuje větší množství postav, vyšetřovatelé a sousedé, z nichž se nakonec vyklube mnoho podezřelých s různými motivy. Kdo vraždil, si samozřejmě přečtete sami. Ale můžu vám říct, že se vám to nepodaří odhalit dříve, než knihu dočtete. Autoři nás pěkně vodí za nos.

Zajímavě jsou vykresleni i sami vyšetřovatelé se svými zvyky a zlozvyky i psychickými problémy. Jsou to zkrátka taky jenom lidi. Někdo vám bude sympatický, někdo vám poleze na nervy. Zkrátka nahlédnete jak do života podezřelých, tak i vyšetřujících.

Dostat se do chytrého telefonu někoho jiného vnímal Delgado přibližně stejně, jako kdyby vnikal do cizího bytu. Můžete se vplížit, aniž by vás kdokoli poznal, přehrabovat se v přihrádkách, vytahovat z polic fotoalba, dívat se, co je v zásuvkách nočních stolků a jaké čuňačinky jsou schované pod matrací.

Obálka knihy mě upoutala, pokud budu srovnávat s obálkou originálu, líbí se mi ta česká víc. Nejenže zachycuje polámané stromy po ničivém orkánu, ale oranžová záře na nebi zobrazující oheň symbolizuje neštěstí, ke kterému v jedné bouřlivé noci došlo.

Kniha mě nadchla a ráda si přečtu i další případy, už kvůli postavě komisařky Stiny Forssové, protože i jí jde zřejmě o život.

Knihu doporučuji těm, kteří mají rádi thrillery, napětí až do poslední stránky, několik dějových linií, které uspokojí náročnější čtenáře. Opravdu stojí za přečtení. A až dočtete, pochopíte, proč Stina Forssová pronesla tuto větu:

Říkám: zatracený les.

Hodnocení: 100 %

 

Název knihy:     V bouřlivé noci
V bouřlivé nociAutor:                  Kerstin Signe Danielsson, Roman Voosen

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4417
Rok vydání:       2017
Počet stran:       392

ISBN:                  978-80-243-7416-1
EAN:                   9788024374161

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 210 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)