Středa, 27.9.2023
KnihyKultura

Knižní tip: VIRÁL (recenze)

VIRÁL„Ale jsem si jistá, že nakonec někdo udělá něco horšího než já, a až se to stane, posunu se v Googlu až na druhou stránku výsledků vyhledávání a v tom nikdy nekončícím kolotoči hanby mě nahradí nějaký nový chudák. Jakmile zmizím z první stránky, zavolám mámě, vrátím se domů, vysvětlím to všechno Jamesovi a začnu zase chodit do školy.“

Ano, hlavní hrdinka Su udělala něco, co se opravdu běžně nedělá. Navíc se u toho nechala natočit, video se stalo během jedné noci hitem internetu, a Su má o zábavu postaráno. A nejen ona, ale také její rodina. I když se to zdá jako katastrofa, která má opravdu fatální následky, tak přesto se z toho dá vytěžit něco pozitivního, což překvapí nejen Su, ale také všechny ostatní přihlížející.

Začnu nejdříve tím, že mne opravdu překvapilo, kdo vydal tuto knihu. U Nakladatelství Zlín jsem zvyklá na jiné knihy. Překvapení je každopádně milé. Knih bych rozhodně mezi thrillery nezařadila, ale je to velmi záživný román. Nedá se určit jednoznačně žánr, aspoň dle mého. Ale to příběhu neubírá na jeho originalitě, svěžesti, čtivosti a dá se říci, že i napětí, protože když jsem začala číst, byla jsem od samotného startu napnutá, jak tohle všechno dopadne. A četla jsem, otáčela stránky a najednou byl konec.

Možná bych ten konec vyřešila trochu jinak, i přes všechny ty věci, které se tam děly, tak konec mi přišel krapet přitažený za vlasy a zženštilý, ale asi to tak autorka chtěla. Přesto to neubírá na kvalitě knihy. Je velmi čtivá a záživná, bude se líbit jak mladým, tak „starým“ čtenářům. A pokud už to někoho pobouří, tak přesto ji dočte a neurazí jej.

„Poté, co jsem celý život strávila mezi bělochy, se zdálo neuvěřitelně zvláštní a úžasné, že všude kolem jsou lidé stejné barvy pleti, jakou mám já. Nejdřív jsem měla pocit, že jsem nápadná, že se jasně odlišuju, ale vůbec nikdo si mě nevšímal. Žádný z kolemjdoucích ke mně nezabloudil pohledem, v němž by se zračila němá otázka: Odkudpak asi je? A co dělá tady?“

V příběhu je krásně vyznačena spousta věcí, jako například adopce dítěte jiné země, víra a odhodlání, láska mezi členy rodiny, až fanatická touha po pomstě, uvědomění si sebe sama. Když se budu opakovat, tak kniha je opravdu čtivá a s radostí ji doporučím každému, kdo má chuť na něco neobvyklého a nezalekne se vulgarismů, které se v knize docela hojně vyskytují. Ovšem, mají své opodstatnění. Musí tam být. Bez nich by to nebylo ono.

Hodnocení: 80 %

 

AUTOR

Helen FitzGerald (1966) je autorkou úspěšných thrillerů pro dospělé i mládež, z nichž největšího věhlasu dosáhly romány Dead Lovely (2007, Smrtelně krásná), My Last Confession (2009, Poslední doznání), The Donor (2011, Dárce) nebo The Cry (2013, Pláč, Kniha Zlin 2017), který se dostal do nominace na ceny Not the Booker Prize deníku Guardian a Theakston´s Old Peculier Crime Novel of the Year, udělovanou nejlepším britským autorům v žánru krimi.

Helen FitzGeraldová těží ve svých knihách z vlastních profesních zkušeností, pracovala více než deset let jako sociální pracovnice u kriminální policie. Pochází ze třinácti dětí, vyrostla v australském státě Victoria, dnes žije s manželem a dvěma dětmi v Glasgow.

 


VIRÁLNázev knihy:         VIRÁL
Autor:                      Helen FitzGerald
Překlad:                  Lukáš Novák

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2016
Počet stran:           255

ISBN:                       978-80-7473-476-2
EAN:                        9788074734762

Vazba:                     Vázáno

E-shop:                   kniha    – www.KnihaZlin.cz
                                   KNIHA ZLÍN
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
                                      PalmKnihy

  

{source}[[div data-configid=”0/38661671″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source} 

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihyPalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)