Koho uvidíme na startu Velké pardubické?

Koho uvidíme na startu Velké pardubické?S blížícím se termínem letošní 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se stále častěji objevují otázky: Koho uvidíme na startu? A kdo si odnese trofej nejcennější? První odpověď se dozvíme 4. října, tu druhou až v neděli 13. října 2013, kdy se uskuteční 123. ročník Velké pardubické.

Startovní listina 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude uzavřena v pátek 4. října odpoledne. Objevit se na ni může mnoho známých i neznámých jmen, jisté však je, že jich může být maximálně pětadvacet. Ovšem čísla přihlášených a kvalifikovaných tuto hranici výrazně převyšují. A navíc je tu i teoretická šance, že se počet přihlášek ještě změní. Do pátku 27. září totiž mají majitelé koní, kteří zdárně prošli kvalifikačním dostihem, možnost své svěřence do Velké pardubické ještě dohlásit.

„Majitelé mají čas do páteční dvanácté hodiny, ale nečekáme, že by se nové jméno objevilo – i když v prvním kole dodatečných přihlášek jsme nového zájemce o start zaznamenali. Byla to francouzská klisna Folie d´Ocean, jenže na startu Velké ji bohužel určitě neuvidíme,“ připomíná ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Klisna, jejímž majitelem není nikdo jiný než pilot Formule 1 Mika Hakkinen, totiž do české trenérské stáje Martiny Růžičkové přišla až krátce před zářijovou kvalifikací. A protože absolvování kvalifikačního dostihu po transportu z Francie a poměrně krátce před samotnou Velkou pardubickou by pro klisnu bylo podle trenérky náročné, můžeme se na ni druhou říjnovou neděli těšit „jen“ v rámcovém dostihu. Pravděpodobně se Folie d´Ocean postaví na start Ceny Labe.

Favoritkou letošní Velké pardubické tak s největší pravděpodobností bude vítězka loňského ročníku, původem francouzská klisna Orphee des Blins ze stáje DS Pegas ve Zhoři u Jihlavy. Vést by ji měl její „parťák“ Jan Faltejsek, který letos působí ve Francii. Francouzskému šarmu se zcela určitě bude snažit ztížit cestu za eventuálním druhým vítězstvím Josef Váňa starší s Tiuemenem. Váňovi půjde o deváté vítězství ve Velké pardubické a o titul nejstaršího vítěze dostihu, Tiumenovi o vítězství s pořadovým číslem čtyři. Kdyby se mu to povedlo, srovnal by skóre se Železníkem, který zvítězil čtyřikrát a který své čtvrté vítězství získal také po roční pauze. Připomínat, že to bylo s Josefem Váňou, je asi zbytečné.

Černým koněm dostihu může být i Trezor, který umí běhat kvalifikace a který má navíc krev Tiumenovy rodiny. Jenže v minulých dvou ročnících Velké pardubické se mu příliš nedařilo.„U nás v Pardubicích se na letošní Velkou pardubickou skutečně těšíme. Startovní pole bude velmi zajímavé, dostih může skončit s mnoha překvapeními. V každém případě děláme vše pro to, aby koně závodili v regulérních podmínkách a na kvalitní dráze a aby si dostihoví fanoušci vše pořádně užili,“ slibuje ředitel Michael Skalický.

Vstupenky na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou stále lze zakoupit přímo v pokladně na závodišti Synthesia Park, nebo prostřednictvím www.ticketportal.cz. Ceny vstupného se pohybují od 190 Kč za vstupenku na stání.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.