Láska na vedlejší koleji

Milostný trojúhelníkrecenze knihy
Milostný trojúhelník

Jste milovníky historických románů prodchnutých romantickými chvílemi? Pokud ano, tato kniha přesně toto kritérium splňuje do poslední kapky. Zároveň si u ní připomenete situaci, jež byla naprosto běžnou praxí nejen v místech, kde se děj odehrává, ale vztahovala se na celou Evropu, jejíž dějiny známe z hodin dějepisu.

Kniha, kterou bychom vám prostřednictvím této recenze rádi představili, vyšla v originále (A Triple Knot) v roce 2014. U nás titul vydává v roce 2016 Knižní klub a pořídit ji můžete na stránkách bux.cz.

Musím říci, že hned od samotného výběru mi byla kniha velice sympatická. Přeci jen krásná barevná obálka zobrazující ženu stojící zády v krásných fialových šatech, jež je zavřená někde v kamenné věži s jedním oknem… Už toto slibuje zajímavé počtení a vyvolá ve čtenáři pocit, že musí ihned zjistit, jak to s tou dotyčnou vůbec dopadne. Když k této obálce připojíme ještě zajímavý a velice podmanivý název, zjistíme, že se bude jednat o velice zajímavé počtení.

Poutavý a velice čtivý děj vás zavede do historie Anglie. Na pozadí můžete sledovat vztahy mezi Anglií a Francií, jež nejsou nijak vřelé. Hlavní hrdinkou celé knihy se stala Joan z Kentu, jejíž životní příběh je líčen na 528 stranách v 51 kapitolách. Na vyprávění vás jistě zaujme jeho grafické zpracování, jelikož jednotlivé kapitoly jsou ještě děleny na menší podkapitoly, v nichž se často posouváme v čase (zejména vzpomínky, či jen pouhé posunutí příběhu kupředu). V průběhu čtení jsem zjistila, že každá menší podkapitola celý příběh nesmírně oživila. Nikdy jsem se tudíž nenudila, protože vždy, když hrozilo, že příběh míří ke stereotypu, přišel zlom ve vyprávění, jenž nás posunul zase o kousek dále. Pocit byl v tu ránu pryč.

Ve chvíli, kdy knihu otevřete, objeví se před vámi přehledný rozpis osobností, které v příběhu vystupují. Zároveň bychom tento rozpis mohli považovat za rodokmen vystupujících rodin. U každé osoby objevíte kraťoučký popis, jenž vám osvětlí vztahy mezi jednotlivými postavami ještě dříve, než se do děje pořádně začtete. Mohu tedy poznamenat, že jen tímto si mě autorka získala. Přeci jen je nutností, aby se v množství objevujících se postav čtenář trošku orientoval. Tímto způsobem je tak orientace hodně usnadněna.

„Poprava hraběte z Kentu, k níž došlo pár týdnu po Filipině korunovaci, vrhla na celé toto slavnostní období tmavý stín a pošpinila její štěstí. Filipa nepochybovala, že za celou záležitostí stála královna vdova Izabela. Chtěla překazit chvíle jejího triumfu, protože nesla velmi těžce, že musela přepustit korunu manželce svého syna.“ (s. 24)

Z ukázky je zřejmé, že životní příběh Joany, ale ani ostatních postav není nijak jednoduchý. Vždy se objeví některá postava, která té druhé hodí klacek pod nohy. V celém příběhu lze shledat velké množství intrik, nenávisti a smutku. Dále se však objevují i prvky nenaplněné lásky a to hned v několika ohledech. V období středověku, v němž se celý příběh odehrává, bylo běžné, že malé děti byly již ve svém dětství strategicky zasnubováni. Toto je i Joaniným případem, avšak vše se začíná zamotávat, když se zamilovává do sira Thomase, milence Lucienne, jež je její služebnou. Z toho vyplývá, že se objevuje v příběhu milostných trojúhelníků hned několik.

Co se týče jazykové stránky, musím ji vyzdvihnout, protože je kniha zpracována bravurně jak stylisticky, tak i gramaticky. V rámci pravopisu, se místy malá chybka objeví, ale není to nic, co by nějak měnilo význam celého sdělení.

„Na konci obřadu postoupil dopředu král Eduard oblečený v černém sametu a pokývl heroldovi, který vyhlásil, že první setkání rytířů Kulatého stolu se odkládá. Letnice jsou po smrti králova drahého přítele na takovou oslavu příliš brzy.“ (s. 299)

Můj osobní názor na celou knihu je velice pozitivní. Autorka se s tématem středověkého života na královském dvoře poprala velice dobře. Kvalitní práci odvedla i co se týče výběru jazykových a kompozičních prostředků. Celý příběh tak bude na čtenáře působit vcelku jednoduchým dojmem, protože celé vyprávění probíhá v objektivní er-formě pomocí chronologického kompozičního postupu. Kniha je tedy dle mého názoru velice vhodná pro letní období někam k vodě, nebo jen tak pro relax.

„Milovali se pozvolna a něžné chvíle střídal šepot a smích. Když Joan nazítří otevřela oči a slyšela, jak se domácnost zvolna probouzí k životu, přisunula se blíž k Thomasovi a ještě na chvíli dřímala, aby si vychutnala požehnaný okamžik. Když se probudila podruhé, zaslechla, jak Klaun škrábe na dveře a kňučí. Bledé zimní sluneční paprsky ozařovaly Thomase, který seděl v nohách postele a pozoroval ji.“ (s. 422)

Dalším důležitým poznatkem, jenž jsem učinila při četbě, byl způsob vyprávění v první kapitole. Ten mi hodně připomínal knihu dějepisu ze základní školy, ale to jen proto, že je nutné čtenáře seznámit s postavením rodů v Anglii a popsat situaci a vztahy mezi Anglií a Francií. Domnívám se, že ne každému čtenáři tento způsob popisu musí nutně vyhovovat, ale slibuji vám, že když se poměrně krátkou první kapitolou prokoušete, začne se před vámi otevírat milý, čtivý příběh plný lásky a citů, což vyplývá i z předchozí ukázky.

Jelikož jsou jednotlivé kapitoly kraťoučké, kniha se mi četla velice dobře a příběh mi utíkal před očima. Knihu vám tedy mohu velice vřele doporučit, protože určitě stojí za přečtení. Milovníci romantických historických románů s touto knížkou rozhodně nesáhnou vedle a bude jim potěchou.

Příběh mě zaujala a velice se mi líbil. Díky všemu, co jsem již vypsala výše, si ode mě vysloužila krásných zasloužených 100 %.

 

Milostný trojúhelníkNázev knihy:                     Milostný trojúhelník
Originální název:              A triple knot
Autor:                                  Emma Campion
Žánr:                                   Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání:                       2016
Počet stran:                       528
Nakladatelství:                  Knižní klub

Formát:                              132 × 207, vázaná
EAN:                                   9788024252582
ISBN:                                  978-80-242-5258-2
E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy

 

 


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)