Láska podle Shakespeara: Marná touhy snaha

recenze knihy Láska podle Shakespeara – Marná touhy snaha

Aubrey Priceová má před sebou posledních pár týdnů studia na Torontské univerzitě. To, co mělo být nejkrásnějším obdobím jejího života, se pro ni ale stává utrpením. Tajný vztah s Danielem Grantem, asistentem na katedře angličtiny, čelí mnoha překážkám. Jeho odhalení by obzvlášť Daniela stálo nejen pověst, ale i celou kariéru. Oba doslova odpočítávají minuty, než budou moci být konečně otevřeně spolu. Mezitím hledají útěchu v tajných vzkazech a tolik výmluvných slovech Shakespearových dramat a sonetů. Dokážou svou zakázanou lásku udržet v tajnosti?

“Dovol mi tě uklidnit. O můj olej je pravidelně postaráno.”
Ach. Můj. Bože. Vážně tu sedí u stolu se svou babičkou a právě přiznal, že masturbuje?

Dobře jsem se položila do studia Shakespeara. Dva dny, dvě knihy. A přitom docela bichle. Chudák autorka se s tím píše několik měsíců, v případě prvního dílu i let (recenze), a já to mám přečtené za chvilku. Není ale moje vina, že mám zrovna čas číst a prostě se nedokážu odtrhnout…

Ze začátku se mi zdálo, jako by hlavní hrdinové přestali používat hlavu a jejich těla nad nimi vyhrávala. Přestali si dávat pozor a mně to přišlo nereálné, protože jsou oba velice cílevědomí a racionální lidé. Brzy ale dostali rozum, nebo jim spíše byl násilně vnucen, vrátili se na správnou cestu a mě opět velice bavilo číst jejich strádání. Jsem zavrženíhodná lidská bytost. 

Zavrčel a snažil se upravit si rozkrok. “Tyhle džíny mě zabijou. Myslíš, že může být zmodrání koulí fatální?”

Aubrey jsem se velice rychle a nenásilně ztotožnila již v prvním díle. V díle druhém se náš vzájemný vztah ještě prohloubil. Je totiž jako já a ostatní knihomolky. Má raději knihy než brouky v přírodě, chlastačky, sníh, běžky a podobná zvěrstva. A babička Patty je opravdu “kulervoucí”, jak tvrdí Penny.

Dovolím si propůjčit přirovnání ze Shreka a řeknu, že postavy v této knize jsou jako cibule – mají vrstvy. A to je dobře, protože i ve druhém díle je co číst. Sice se mi první díl líbil víc… takové to vzájemné oťukávání a první doteky… ale čtení jsem si skvěle užila, a kdyby se mi to nelíbilo, rozhodně nedám 480 stránek za necelých 20 hodin (i s recenzí).

Tentokrát musím pochválit nakladatelství. Žádných chyb či překlepů jsem si nevšimla. Ačkoli mě stále mrzí, že nesáhli po překladech Hilského, ale co se dá dělat. Užitá čeština je moc pěkná a anglikanismy aby člověk pohledal. Žádná plevelná slova mě nerušila, takže za mě velice dobře odvedená práce a překladatelka se s tím popasovala velice dobře.

Tento odstavec obsahuje lehký spoiler. Přesto si absolutně nedokážu představit, o čem bude třetí díl. Dle mého je vše vyřešeno. Nechám se překvapit, určitě se do něj pustím. Jen se bojím, aby to nebylo zbytečné natahování. Už tak se mi nelíbí, že se některé knihy natahují do trilogií, protože to jsou prostě zlaté doly. Méně je někdy více.

Opravdu doporučuji trilogii Láska podle Shakespeara k přečtení. Velice dobře se u ní bavím a je těžké se odtrhnout. Autorka má skvělý styl a často se směji nahlas. Kloubí vznešený styl a úryvky ze Shakespeara s naprosto nevhodnými a sprostými výrazy, které se však k příběhu hodí (ačkoli nejsem jejich zastáncem) a mě neskutečně baví. Vrhám se na třetí díl a brzy vám o něm napíšu…

 

Láska podle Shakespeara

 

Georgina Guthrie se otevřeně prohlašuje za objímače knih už tak dlouho, kam až její paměť sahá. Je vášnivou čtenářkou a notorickou pisatelkou deníků a je unešená z toho, že mohla nakouknout do velkého světa knih. Georgina žije v Torontu v Kanadě, ale pořád se považuje za Britku skrz naskrz a často ji můžeme najít, jak prochází uličkami svých oblíbených britských obchodů.

Je absolventkou Torontské univerzity, kde studovala anglickou literaruru. Georgina ráda vyplňuje svůj čas čtením a psaním, ale stejně tak si ráda užije i dobrý film s manželem, kolotoč v kuchyni se svou dcerou nebo odpočinek s přáteli a rodinou, ten vesměs vždy ve společnosti sklenky červeného vína v jedné ruce a cibulových kroužků v druhé. 

 


 

  
Název knihy     Láska podle Shakespeara
Marná touhy snaha
AutorGeorgina Guthrie
ŽánrRomány, pro ženy
    
Nakladatelství      GRADA
Rok vydání2016
Počet stran480
ISBN978-80-247-5853-4
  
Nákup knihywww.grada.cz
 Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz
  

  

 


 

Grada

Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. GRADA si za dobu své existence vybudovala pozici největšího tuzemského nakladatelství odborné literatury co do objemu tržeb, počtu vydávaných nových titulů i šíří oborů své působnosti a to jak v České tak i ve Slovenské republice.

K dnešnímu dni GRADA vydala téměř 8.000 titulů v celkovém nákladu více než 16 milionů knih. Nabídka společnosti GRADA pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Ročně produkuje více než 400 novinek ve více než 29 oborech asi v 90 edičních řadách.

V její produkci jsou tituly s právní tematikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Důležitou součástí nakladatelské strategie je přinášet odborníkům a širší odborné veřejnosti aktuální znalosti a informace ze všech oborů a oblastí jejich činnosti, znalosti v maximální odborné kvalitě, včas, v optimální formě a rychlé dostupnosti. Autory knih se značkou GRADA jsou proto nejlepší čeští odborníci v daných oblastech. Grada vydává také mnoho překladů významných zahraničních titulů. Z nabídky GRADA si tedy pro svou práci potřebné znalosti vyberou nejen vynikající experti a přední odborníci, ale veškerá odborná veřejnost včetně studentů všech stupňů škol a také pro řadu všeobecně praktických témat a publikací i široká veřejnost. 


www.Grada.cz
 

 


  

PalmKnihy

 


PalmKnihy
 – Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

www.palmknihy.cz 

 


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)