Láska za časů cholery

Láska za časů choleryBudou to už téměř tři roky, co mou čtenářskou cestu protnul pan Márquez a jeho Kronika ohlášené smrti. Bylo to setkání nevšední, překvapivé a ve výsledku velmi příjemné navzdory obsahu díla. Rozhodně jsem chtěla tohoto muže potkávat dál. Přes zmatený Podzim patriarchy, který ve mně zanechal prapodivnou pachuť na mém literárním jazyku, se konečně dostávám ke knize, které jsem se vlastně tak trochu vyhýbala.

Láska za časů cholery. Už ten název. Jak se něco tak vznešeného jako je láska, může dostat do společnosti tak děsivé a odpudivé věci, jakou je cholera? Ani ta tklivě romantická obálka se ženou nyvě vyhlížející z okénka a lodí na řece při zapadajícím slunci ve mně nevzbuzovala příliš důvěry, že bych na stránkách mohla najít něco, co by mi přichystalo příjemné překvapení. Vlastně jsem se přímo obávala, že najdu obyčejný romantický příběh. Sice dobře odvyprávěný, ale tím to hasne.

Jak strašně jsem se mýlila! Gabrieli, odpusť mi mou malověrnost.

Příběh nás vezme nazpět časem, kdy se k přepravě stále ještě používalo koní a kočárů a telegrafní spojení bylo jen sotva odrostlým nemluvnětem. V té době se zádumčivý mladík Florentino Ariza zamiluje do své korunované bohyně Ferminy Dazové. I přes počáteční vzájemné sympatie bude však funebrácky oblečený hoch čekat dalších více než 51 let na splnění své životní touhy.

Než se tak stane, je čtenář svědkem plavby proti proudu času a z paluby vzpomínkového parníku vyhlíží na vody dávno minulé, v nichž uplývaly životy hlavních protagonistů. Márquez vzal milionkrát omílaný cit a vyšperkoval ho po svém. Své hrdiny sice odměnil společným shledáním, ale mezitím jim do cesty vložil neskutečnou řadu let a Ferminu vehnal do náruče jinému muži, zatímco Florentina nechal žít více než plnohodnotný život prostopášníka, sukničkáře a nakonec i perverzního starce, aniž by však, byť jen na jedinou minutu, zapomněl na svou skutečnou lásku a svůj jediný životní cíl. Mít po svém boku právě Ferminu Dazovou.

Láska za časů cholery je krásný lyrický příběh, vyprávějící o lásce ve všech možných podobách. O lásce mezi mladými a nezkušenými milenci, o lásce mezi manželi, o láskách chvilkových i těch odporujícím společenským konvencím. Na pozadí technického rozvoje, kdy kolesové parníky nemilosrdně polykají tuny dřeva a devastují tak poříční krajinu, přes nesmělé dobývání oblohy lety v balonech po její zteč letadly a kapitulaci koňských spřežení před motorovými oři, se rozvíjí sice banální příběh milostného vzplanutí, jenž je ovšem vypiplán a podán takovým způsobem, že máte pocit, jako byste o něčem podobném četli vůbec poprvé.

Existuje vůbec jediná pravá láska? Jestli ano, jak vypadá? A co v tom případě znamená čas?

S pokorou musím přiznat, že jsem udělala chybu, když jsem se zrovna téhle knize tak dlouho vyhýbala. Márquez stvořil něco tak krásného, co dokáže okouzlit už svou zdánlivou jednoduchostí. To vše ještě povznáší styl vyprávění, jelikož autor svůj talent dokáže mistrně využít. Lásku za časů cholery jsem prakticky nedokázala odložit z ruky, neustále jsem se k ní vracela a teprve po dočtení jsem si uvědomila, že za celou dobu vlastně v příběhu nedošlo k ničemu přespříliš dramatickému, a když už se nějaká drásavá situace objevila, v souhrnu jí bylo věnováno jen pár řádků. I přesto se na těch stranách skrývá něco těžce definovatelného, co udrží vaši pozornost po celou dobu.

Nestává se mi to příliš často, ale protentokrát neváhám udělit nekompromisních 100 %, 5/5 a zvedám i palce u nohou.

 

Láska za časů choleryNázev knihy:          Láska za časů cholery
Originální název:   El amor en los tiempos del cólera
Autor:                       Gabriel José García Márquez
Překlad:                   Blanka Stárková

Nakladatelství:       ODEON
Rok vydání:            2012
Počet stran:            352 
Vazba:                     vázaná

ISBN:                        978-80-207-1262-2
EAN:                         9788020712622

E-shop:                    www.bux.cz
                                   Bux

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.