Pondělí, 11.12.2023
Ostatní volný časVolný čas

Letní tábor Ředkovec

Letní tábor ŘedkovecLetní tábor Ředkovec, který leží na břehu rybníka Ředkovák u Světlé nad Sázavou, byl poprvé uspořádán v roce 1984, kdy se ho zúčastnilo 230 dětí s převážně ortopedickými, ledvinnými a alergologickými diagnózami. Současným provozovatelem je Český červený kříž- oblastní spolek Praha 10+Benešov.
Od počátku své existence je tábor ČČK Ředkovec koncipován jako snaha o umožnění pobytu v přírodě zdravotně oslabeným dětem, a to v táboře, který by se svým programem co nejvíce přibližoval táborům pro zdravé děti, a to svou zábavností i romantikou. Je zde vždy zajištěna profesionální lékařská a rehabilitační péče a respektován individuální přístup k jednotlivým dětem. Této tradici jsme zůstali věrni do současné doby, a proto vedoucí před táborem absolvují specializovaný program první pomoci, jehož obsahovou náplní je zejména zvládnutí život ohrožujících stavů (resuscitace, krvácení, bezvědomí, šok, tonutí, astmatický a epileptický záchvat, dušení, diabetetes, transport raněného apod.) včetně modelových situací s figuranty.

V průběhu let se na Ředkovci vystřídaly děti s prakticky všemi základními diagnózami, tedy s těmi onemocněními, které vyžadují buď pravidelné podávání léků, speciální režim, nebo rehabilitační cvičení.

V posledních letech se tábora účastní převážně děti ve věku od 7 do 15 let s ortopedickými, alergologickými nemocemi (včetně kožních alergií, alergické rýmy a astma bronchiale) a onemocněním ledvin a močových cest (např. noční enuréza), epilepsie.
Kapacita tábora je přibližně 130 dětí, které jsou rozděleny do jednotlivých oddílů dle pohlaví a věku. Děti jsou ubytovány dle oddílů v chatkách nebo montovaných domcích (unimech). Pokoje pro dočasně nemocné děti (chřipka, angína,nevolnost) jsou umístěny odděleně od ubytování ostatních dětí, a to na hlavní budově v blízkosti pokoje zdravotnice.

Stravování je zajištěno v jídelně umístěné v hlavní budově, a to 5x denně (snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina, večeře, příp. druhá večeře pro nenasyty 🙂 ), pití mají děti k dispozici po celý den.
Táborovým světem jsou děti provázeny zkušenými vedoucími, kteří jezdili na tábor již jako děti a touha být spjatý s tímto místem pohody a skvělých zážitků vytrvala i do dospělosti. Každoročně se vedoucí schází již v průběhu roku, aby připravili pro děti celotáborovou hru se zajímavým námětem a další doprovodné programy. Dále jsou připravovány propagační akce, kde je tábor představován rodičům na převážně dětských akcích a kde rodičům odpovídáme na otázky a poskytujeme o táboře podrobné informace (např. Bambiriáda, Zámrskání, dětské karnevaly, oslavy při dni dětí apod.)
Celotáborová hra prolíná zpravidla větší částí tábora, jsou do ní zapojeny všechny děti a tvoří určitou červenou nit, která všechny děti v táborovém životě spojuje. Vedle toho je po oddílech organizován běžný program, do něhož jsou každým rokem pravidelně zařazovány i následující programy celotáborové: orientační závody, turnaje v kopané a vybíjené, podvečerní hry typu “Pohádkový les”, “Ředkovský Zlatý drozd” – soutěž ve zpěvu, diskotéky, Dostihy, Korejské hry, v některých letech i zájmové kroužky, oddílové táboráčky, pouťové atrakce, karneval, táborák.

Vedle klasického táborového programu se snažíme dětem obohatit táborový život návštěvou významné osobnosti. V posledních letech nás navštívili např. Taťána Kuchařová, Kateřina Stočesová, Jan Honza Lušovský, moderátoka Rádia Černá hora Lucie Zemanová.
V roce 2007 byl našim táborovým hostem pan Zdeněk Svěrák. Děti byly nadšené, když mu mohly ukázat jaké taneční vystoupení si připravily, jak výborné lívance se naučily v kuchařském kroužku upéct, namalovaly pro něho krásné obrázky, zazpívaly a při následné debatě měly spoustu otázek.
Mimo celotáborové hry si děti mohou zasportovat při orientačním běhu, olympijských hrách, zazpívat při soutěľi Ředkovský drozd, u táboráku, zatančit na táborové diskotéce, pobavit se při karnevalu, pouti..Tyto hry jsou určeny pro celý tábor, ale i díky hrám a soutěžím ve svých oddílech se děti opravdu nenudí.
V letošním roce se bude tábor konat 8.8.-23.8.2008 a je možno na jeho financování získat příspěvek na ozdravný tuzemský pobyt od zdravotní pojišťovny VZP až do výše 1.000,-Kč či další příspěvek od zaměstnavatele z fondu FKSP.

Název organizace:  Český červený kříž- oblastní spolek Praha 10+Benešov
Adresa: Vršovická 12/882, Praha 10, PSČ 101 00
Telefon: 271 746 028 (Ing. Renata Šimonová-ředitelka OS Praha 10)  nebo 777872986 (Mgr. Dana Peterková- zástupce hlavního vedoucího tábora Ředkovec)
E-mail: tabor.redkovec@seznam.cz

Stručný výpis hlavních aktivit (tábory, víkendové akce, školení apod.):
Letní dětský tábor Ředkovec pro zdravotně oslabené děti
termín: 8.8. – 23.8.2009
místo: RZ Ředkovec (doprava na tábor i zpět zajištěna autobusy z HK, Prahy, Luže)
diagnózy: ortopedické, alergologické nemoce (včetně kožních alergií, alergické rýmy a astma bronchiale) a onemocnění ledvin a močových cest (např. noční enuréza), epilepsie.
kontaktní osoba: Mgr. Dana Peterková

Více na http://supertabor.cz.

Naše motto: Ředkovec=dovolená pro rodiče, krásné zážitky pro děti.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.