Léto s Kelty na skanzenu

LughnasadJeden z hlavních keltských svátků se jmenuje Lughnasad, neboli svátek sklizně a plodnosti.

Stopy Keltů je možné nalézt po celé Evropě a Česko není výjimkou. Poslední červencový víkend, tedy 28. – 29. 7. 2017, je možné společně s Kelty oslavit Lughnasad v Nasavrkách.

Hudba, tanec, jídlo, dobové řemesla, zábava pro děti i dospělé, přednášky o historii i workshopy, to všechno se vejde do dvoudenního programu, který je pro návštěvníky přichystán. Festival se uskuteční již po jedenácté – poprvé však za branami Keltského archeoskanzenu Nasavrky.

Program pro celou rodinu představuje znalosti o pravěkém životě v celé jeho šíři a z něj vycházejících či pouze jím inspirovaných uměleckých směrů od šperkařství po tetování.

Nudit se nebudou děti, babičky ani tatínkové. Sobotní den láká na stavitelství v době Keltů, gladiátorské souboje, keltské kmeny z různých koutů Evropy, dobová řemesla, irské tance a mnoho dalšího.

Letos poprvé mají oba večerní koncerty zahraniční účast – v pátek se představí Dallahan z Velké Británie, v sobotu pak Selfish Murphy z Rumunska. Z české hudební scény vám zahrají kapely Navostro, RíRa, Jull Dajen, Isara a Lua.

Vstupenky na oba dva dny včetně koncertů za předprodejovou cenu 280 Kč získáte na portálu Ticketstream. Na místě bude dále možné zakoupit dvoudenní i jednodenní vstupné a obyvatelé Nasavrk mohou uplatnit speciální slevu.

Více informací naleznete na www.lughnasad.cz.

 

Sklizeň obilí
Lughnasad symbolicky započne již o týden dříve, a to v sobotu 22. července, kdy se kmen Boii vydá na sklizeň obilí. Z něj pak připraví věnce a ozdoby na oslavu Lughnasadu a z posledního snopu sklizeného obilí vzejde obilná bohyně.

Keltské víkendy
Keltové v Nasavrkách neožívají jen o Lughnasadu, tematické akce se na skanzenu konali a konají i o víkendech:
17. června – LETNÍ SLUNOVRAT – Den zasvěcený ohni a čarování věnujeme pálení uhlí v milíři a také sběru a zpracování slunovratových bylin.
24. června – DĚTSKÝ DEN SPOLKŮ NASAVRKY – Pro děti malé i velké zábavu připraví místní spolky a sdružení – dobrovolní hasiči, fotbalisté, sokolové, skauti, boiiové a další.
6. – 9. července – DNY METALURGIE – Tyto dny zasvětíme zpracování kovů, budeme tavit a kovat železo, odlévat bronz, tepat měď. Přijďte si vyrobit vlastní šperk.

Brány skanzenu jsou otevřeny od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, stejně jako Krčma u zrychtovaného Kelta. Více o víkendových akcích na www.skanzennasavrky.cz.

Lughnasad

 

{source}
[[iframe src=“https://www.zonerama.com/Embed/Album/1854497?color=blue&autoplay=true&vertical=false“ style=“width: 610px; height: 330px;“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowTransparency=“true“]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z loňského festivalu LUGHNASAD 2016 naleznete na
www.fotozajda.cz.

 

Portál Chrudimka.cz je mediálním partnerem této akce.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.