Pátek, 29.9.2023
KnihyKultura

Lilyin slib

recenze knihy Lilyin slib

„Safta vždycky jasně říkala, že její příběh je jen a jen její. Že jedině ona může vyprávět, co si pamatuje, čeho byla svědkem. Že každý, kdo si prošel Osvětimí, bude vyprávět úplně jiný příběh. Bude mít jiné prožitky. Jinou perspektivu. To je důležité si pamatovat.
Každé číslo náleží ke jménu.
Každé jméno náleží lidské bytosti.
A každá z nich je unikát.“

Lilyin slib mě jako příběh z období druhé světové války, napsán hrdinkou, která se řadí mezi přeživší, přitahoval od té doby, co jsem věděla, že bude vydán. A proto jsem se co nejdříve také pustila do čtení. Jsem nesmírně ráda, že se mi kniha dostala do rukou, protože tady to není jen o čase, který Lily strávila v koncentračním táboře, ale také o tom, a hlavně o tom, jak se po záchraně snažila začlenit zpátky mezi „lidi“ a žít normální život.

Je spousta knih, které popisují hrůzy a strach v koncentračních táborech, ale už jich není moc, které by se zaobíraly tím, co se dělo s přeživšími a už vůbec ne dopodrobna, proto jsem opravdu ráda za knihu Lilyin slib.

Vypravěči tohoto příběhu jsou dva. Je to Lily, která přežila Osvětim-Březinku a vůbec všechno, co je spojena s židovskou otázkou v období nacismu, a druhým vypravěčem je její pravnuk – myslím, že je to pravnuk – ony ty vztahy u nich mi nebyly až tak jasné (haha, hodně členů a jak je to přes babičku, tak se v tom už nevyznám J) Dov. Který je také podepsán jako autor této knihy, hned po Lily.

„Holokaust nezačal činy – začal slovy.“

Lilyin slib - recenzeNejdříve se v knize Lilyin slib seznámíte s Lily a její rodinou. Jako Židé měli život takový, jaký jejich víra vítá, byli věřící, nijak radikálně, ale dodržovali spoustu zvyků a svátků, takže se dozvíte i pár novinek (možná jen pro některé z vás), jak to v židovských rodinách funguje.
Pak se dostanete do té horší doby – nacisté obsadí cizí země, zaútočí na Polsko, otevřou druhou světovou válku a pro Lily, její rodinu, jejich příbuzné, přátelé, ale i ostatní Židy, homosexuály, politické vězně a jiné, nastává ta nejhorší doba temna.
A poté, pro Lily jako přeživší, ve chvíli, kdy je osvobozena americkými vojáky, začíná její boj o holý život, o to, aby mohla důstojně žít a vést plnohodnotný život.

To, co mne bavilo nejvíc na této knize tak je popisování Lilyina života po druhé světové válce. O tom, jak se ocitla ve Švýcarsku, v Izraeli, v Anglii. Ač její život nebyl lehký, vždy si našla okamžiky, které byly kouzelné, přímo magické a udělaly z jejího života něco nádherného, na co může Lily vzpomínat.
A v neposlední řadě mě bavilo, jak popisovala její působení na mladé lidi, na to, jak se snažila šířit osvětu o tom, co se v minulosti stalo. Protože Lily si dala slib v den, kdy se ocitla v koncentračním táboře Osvětim-Březinka, a ten slib dodržela, do posledního bodu.
Její odvaha, její víra, její životní cesta ve mně bude ještě dlouho rezonovat, protože tato žena udělala to nejlepší, co mohla, a to, vyprávěla všem, co dokázali poslouchat, jak špatné období našich dějin tohle je a že se nesmí zapomenout, protože už není moc lidí, kteří to přežili a mohli by vyprávět dál, takže je to na nás, mladších, kteří budeme poslouchat a šířit tohle dál, aby se minulost neopakovala.

Hvězdné hodnocení: 100 %

 

 

Název knihy

Lilyin slib
AutorLily Ebert
ŽánrHistorie, román
  
Nakladatelství Cpress
Rok vydání2021
Počet stran304
ISBN978-80-264-3946-2
  
Nákup knihywww.cpress.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

Cpress

Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.

www.cpress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)